افسر ارشد هوش مصنوعی

ناسا اولین افسر ارشد هوش مصنوعی را معرفی کرد

سرفصل‌های مقاله

بیل نلسون، مدیر ناسا روز دوشنبه دیوید سالوانینی را به عنوان افسر ارشد جدید هوش مصنوعی (AI) آژانس منصوب کرد که بلافاصله اجرایی می‌شود. این نقش گسترش نقش فعلی سالوانینی به عنوان مدیر ارشد داده است.

طیف گسترده‌ای از ابزارهای هوش مصنوعی توسط ناسا برای بهره‌مندی بشریت از حمایت از ماموریت‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی در سراسر آژانس، تجزیه و تحلیل داده‌ها برای آشکار کردن روندها و الگوها، و توسعه سیستم‌هایی که قادر به پشتیبانی از فضاپیماها و هواپیماها به طور مستقل هستند، استفاده می‌شود.

نلسون گفت: «هوش مصنوعی دهه‌ها است که به طور ایمن در ناسا استفاده می‌شود و با گسترش این فناوری، می‌تواند سرعت کشف را تسریع کند. این مهم است که ما در خط مقدم پیشرفت و استفاده مسئولانه باقی بمانیم. در این نقش جدید، دیوید تلاش‌های ناسا را برای هدایت استفاده مسئولانه از هوش مصنوعی در کیهان و روی زمین به نفع تمام بشریت هدایت خواهد کرد.»

اولین افسر ارشد هوش مصنوعی ناسا

هوش مصنوعی ناسا

این انتصاب مطابق با فرمان اجرایی پرزیدنت بایدن در مورد توسعه ایمن، مطمئن و قابل اعتماد و استفاده از هوش مصنوعی است. Salvagnini اکنون مسئول هماهنگی چشم انداز استراتژیک و برنامه‌ریزی برای استفاده از هوش مصنوعی در سراسر ناسا است. او به عنوان قهرمان نوآوری هوش مصنوعی، از توسعه و مدیریت ریسک ابزارها، پلتفرم‌ها و آموزش پشتیبانی می‌کند.

سالوانینی در ظرفیت گسترده خود به همکاری NASA با سایر سازمان‌های دولتی، مؤسسات دانشگاهی، شرکای صنعتی و سایر کارشناسان ادامه خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که این آژانس در لبه فناوری هوش مصنوعی قرار دارد.

سالوانینی در ژوئن 2023 پس از بیش از 20 سال کار در رهبری فناوری در جامعه اطلاعاتی به ناسا پیوست. قبل از آن، او در دفتر مدیر اطلاعات ملی به عنوان مدیر گروه معماری و ادغام و معمار ارشد خدمت می‌کرد. Salvagnini همچنین در نقش‌های مختلفی که منجر به تحقیق و توسعه فناوری اطلاعات، مهندسی و عملیات پیشبرد داده‌ها، فناوری اطلاعات و برنامه‌های هوش مصنوعی می‌شد، کار کرد. دیوید به مدت 21 سال در نیروی هوایی خدمت کرد و در می 2005 به عنوان افسر ارتباطات و سیستم های کامپیوتری بازنشسته شد.

NASA به توسعه توصیه‌هایی در مورد استفاده از فناوری هوش مصنوعی در حال ظهور برای خدمت به اهداف و مأموریت‌هایمان ادامه می‌دهد، از غربال کردن تصاویر علوم زمین تا شناسایی مناطق مورد علاقه، تا جستجوی داده‌های سیارات خارج از منظومه شمسی از تلسکوپ فضایی جیمز وب، برنامه‌ریزی ارتباطات از مریخ نورد Perseverance از طریق شبکه فضایی عمیق و موارد دیگر.

قبل از انتصاب سالوانینی، کیت کالوین، دانشمند ارشد آژانس، به عنوان سرپرست مسئول هوش مصنوعی ناسا مشغول به کار بود.

نوید رضایی
نوید رضایی