ایلان ماسک
ایلان ماسک, هوش مصنوعی در پزشکی

ایلان ماسک تراشه‌های مغز را برای استفاده در انسان می‌سازد

سرفصل‌های مقاله

شرکت تراشه‌های مغز (Neuralink) که صاحب آن ایلان ماسک است، تاییدیه ایالات متحده را برای مطالعه بر روی انسان دریافت کرد. شرکت تولید تراشه‌های مغز ایلان ماسک می‌گوید که تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را برای انجام اولین آزمایش‌های خود بر روی انسان را در اختیار دارد.

شرکت ایمپلنت Neuralink می‌خواهد با پیوند دادن مغز به کامپیوتر به بازیابی بینایی و تحرک افراد کمک کند. البته این سازمان می‌گوید که برنامه‌های فوری برای شروع به‌کارگیری شرکت‌کنندگان ندارد. بر اساس گزارشی که در ماه مارس توسط خبرگزاری رویترز منتشر شد، پیشنهاد قبلی Neuralink برای کسب تاییدیه FDA به دلایل ایمنی رد شده بود.

شرکت تراشه‌های مغز Neuralink چه کار می‌کند؟

تراشه‌های مغز
شرکت تراشه‌های مغز Neuralink

شرکت هوش مصنوعی Neuralink امیدوار است از ریزتراشه‌های خود برای درمان بیماری‌هایی مانند فلج و نابینایی استفاده کند و به برخی از افراد ناتوان در استفاده از رایانه و فناوری تلفن همراه کمک کند. این تراشه‌ها، که روی میمون‌ها آزمایش شده‌اند، برای تفسیر سیگنال‌های تولید شده در مغز و انتقال اطلاعات به دستگاه‌ها از طریق بلوتوث طراحی شده‌اند.

البته کارشناسان هشدار داده‌اند که ایمپلنت‌های مغزی Neuralink برای غلبه بر چالش‌های فنی و اخلاقی، در صورت دسترسی گسترده باید آزمایش‌های زیادی را بگذرانند. آقای ماسک قبلاً پیشنهاد کرده بود که این فناوری می‌تواند به کاهش نگرانی‌ها در مورد جایگزینی انسان‌ها توسط هوش مصنوعی کمک کند.

این تاییدیه نتیجه کار باورنکردنی تیم Neuralink در همکاری نزدیک با FDA بود. همچنین این شرکت قول داده به زودی اطلاعات بیشتری در مورد برنامه‌های ثبت نام شرکت کنندگان آزمایشی داشته باشد. آنها وعده می‌دهند که “ایمنی، دسترسی و قابلیت اطمینان” همه در طول فرآیند مهندسی آن اولویت دارند.

باید در نظر داشت که این شرکت، که توسط آقای ماسک در سال 2016 تأسیس شد، بارها سرعت اجرای برنامه‌های خود را زودتر از حد برآورد کرده است. حتی این کسب و کار در دسامبر سال گذشته پس از اینکه به دلیل نقض حقوق حیوانات در کارش تحت بازرسی قرار گرفت، با شکست دیگری روبرو شد.

اعلامیه در مورد تایید FDA برای آزمایش‌های انسانی به دنبال اخبار اخیر در مورد پیشرفت مشابهی در مورد کاشت تراشته مغزی توسط محققان سوئیسی بود. جایی که یک مرد فلج هلندی به لطف سیستم ایمپلنت‌هایی که افکار او را به صورت بی‌سیم به پاهایش می‌فرستد، توانست به سادگی با فکر کردن به آن راه برود.

آزمایشات جذاب Neuralink

در یک سخنرانی، Neuralink، چندین میمون را نشان داد که در حال بازی، بازی‌های ویدیویی از طریق تراشه‌های مغز Neuralink هستند. و درادامه توضیح داد که این فناوری بر روی خوک‌ها نیز آزمایش شده است. در نمایش اولیه نشان داده شد که با کمک یک ربات جراحی، قطعه‌ای از جمجمه با دیسک Neuralink جایگزین می‌شود و سیم‌های ضخیم آن به‌طور استراتژیک وارد مغز می‌شوند.

به گفته آقای ماسک، این دیسک فعالیت عصبی را ثبت می‌کند و اطلاعات را از طریق سیگنال بلوتوث به دستگاهی مانند گوشی هوشمند منتقل می‌کند. او در ادامه اضافه کرد:

ممکن است این تراشه‌های مغز در زیر موهای شما باشد و شما آن را حس نکنید.

ایلان ماسک اضافه کرد که این شرکت سعی خواهد کرد از این ایمپلنت‌ها برای بازگرداندن بینایی و تحرک در انسان‌هایی که چنین توانایی‌هایی را از دست داده‌اند، استفاده کند: ما در ابتدا افرادی را که تقریباً هیچ توانایی برای کار با عضلات خود ندارند را قادر می‌سازیم تا با تلفن همراه خود سریعتر از افرادی معمولی کار کنند.

او گفت: هرچقدر هم که ممکن است معجزه‌آسا به نظر برسد، ما مطمئن هستیم که می‌توان عملکرد کامل بدن را به فردی که قطع نخاع شده بازیابی کرد. فراتر از پتانسیل درمان بیماری‌های عصبی، هدف نهایی آقای ماسک این است که اطمینان حاصل کند که انسان‌ها از نظر عقلی تحت تأثیر هوش مصنوعی (AI) قرار نخواهند گرفت.

از دیگر شرکت‌هایی که روی سیستم‌های مشابه کار می‌کنند می‌توان به Synchron اشاره کرد که در ماه جولای اعلام کرد که اولین رابط مغز انسان و ماشین را در ایالات متحده کار گذاشته است.

آقای ماسک ادعا کرده است که همگام سازی ذهن‌ها با ماشین‌ها برای جلوگیری از سبقت گرفتن از هوش مصنوعی که در بهترین شرایط، انسان‌ها را شبیه گربه‌های خانگی می‌کند، حیاتی است. البته کارشناسان و دانشگاهیان در مورد دیدگاه او درباره ادغام و همزیستی ذهن‌ها با محاسبات کامپیوتری، محتاط هستند.

نظر شما چیست؟ آیا استفاده از تراشه‌های مغز می‌تواند به انسان‌ها کمک کند؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی با Chatgpt هوش مصنوعی مولد برتر دنیا صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی