هوش مصنوعی

گام بعدی برای هوش مصنوعی زاینده چیست؟

سرفصل‌های مقاله

۲۰۲۳ یک سال دیوانه کننده و پرمخاطب برای هوش مصنوعی بوده است، که تقریباً در هر اتاق هیئت مدیره، به موضوع داغ بحث تبدیل شد. بیش از 100 میلیون کاربر با چت‌بات ChatGPT و سایر خدمات تولید متن و تصویر آزمایش کردند، مقالات مدرسه‌ای بی‌شماری، طرح‌های بازاریابی شخصی و تصاویر جعلی ویروسی، از جمله پاپ با ژاکت پفکی تولید شد. اما گام بعدی برای هوش مصنوعی چیست؟

نخست وزیر بریتانیا، ریشی سوناک، از دست و پنجه نرم کردن با زمان انتظار بیمارستان و قایق‌های مهاجر برای میزبانی کنفرانس دو روزه در بلچلی پارک برای بررسی خطرات وجودی این فناوری، صحبت کرد. و OpenAI استارت‌آپ سانفرانسیسکو تسلیم یک درگیری تلخ و تا حدودی عجیب و غریب در اتاق هیئت مدیره شد که در آن سم آلتمن، مدیر اجرایی اخراج شد و چند روز بعد پس از شورش کارکنان دوباره استخدام شد.

با این حال، علی‌رغم همه هیاهوها و درام‌ها، چند مورد قانع‌کننده استفاده تجاری از این فناوری پدیدار شد. همه صحبت‌ها در مورد گام بعدی برای هوش مصنوعی و جستجوی اینترنتی توسط هوش مصنوعی مولد پس از شکست بینگ مجهز به هوش مصنوعی مایکروسافت در برهم زدن تسلط گوگل بر بازار، بود.

نگرانی‌ها در مورد امنیت داده‌ها، حقوق مالکیت معنوی و عادت کثیف هوش مصنوعی در «توهم‌سازی» حقایق یا، به‌طور خام‌تر، فقط ساختن چیزها، نیز شرکت‌ها را از به کارگیری این فناوری منصرف کرد. و بسیاری از استارت‌آپ‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، که نوید انقلابی در صنایع مختلف را می‌دادند، در سکوی پرتاب منفجر شدند، زیرا انتشار مدل‌های هوش مصنوعی مولد با توانایی فزاینده، مدل‌های کسب‌وکار اصلی آنها را نابود کرد.

گام بعدی برای هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
گام بعدی برای هوش مصنوعی

شرکت‌های بزرگ فناوری در گام بعدی برای هوش مصنوعی، در حال مهندسی مجدد کل سازمان‌های خود در زمینه هوش مصنوعی هستند و آن را تقریباً در تمام خدمات خود تعبیه می‌کنند. بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز از امکانات و محدودیت‌های این فناوری آگاه شده‌اند و از آن برای تقویت مزیت رقابتی خود استفاده خواهند کرد. برخی از استارت‌آپ‌های خلاق بدون شک موارد استفاده ارزشمندی از هوش مصنوعی مولد در حوزه‌های باریک و خاص خواهند یافت.

این تکامل با سه روند تسریع خواهد شد. همانطور که اپل اکنون در حال برنامه ریزی است، برخی از مدل‌های مولد هوش مصنوعی در حال حاضر کوچکتر و در دسترس‌تر شده‌اند و به زودی در تلفن‌های هوشمند قابل استفاده خواهند بود. گسترش مدل‌های منبع باز به شرکت‌ها کمک می‌کند تا هوش مصنوعی زاینده را با خیال راحت در مجموعه داده‌های اختصاصی خود برای موارد استفاده واضح تجاری به کار گیرند. راه‌اندازی مدل‌های چند وجهی قدرتمندتر، ترکیب متن، تصویر، صدا و ویدئو نیز امکانات خلاقانه را گسترش می‌دهد.

شرکت‌های فناوری می‌گویند که خودشان می‌توانند با بسیاری از نقص‌های هوش مصنوعی مولد مقابله کنند. برخی از مدیران شرکت‌های هوش مصنوعی این اصل را می‌پذیرند که برای آموزش مدل‌های خود باید مقداری از محتوای فکری را بپردازند. در این ماه، OpenAI یک قرارداد مهم با Axel Springer انجام داد تا به ناشر آلمانی برای دسترسی به روزنامه نگاری‌اش پول بدهد. شرکت‌های فناوری همچنین قول می‌دهند که برای کمک به جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست، واترمارک کردن محتوای مصنوعی را معرفی کنند.

با این حال، حکمرانی در سال آینده همچنان یک مسئله بزرگ باقی خواهد ماند. شرکت‌های پیشرو هوش مصنوعی، از جمله مهم‌ترین آنها OpenAI، راهی برای متقاعد کردن خارجی‌ها دارند که می‌توان به آنها برای مدیریت چنین فناوری مقاصد عمومی قدرتمندی اعتماد کرد. دولت ایالات متحده در حال حاضر رویکردی فعال‌تر را اتخاذ کرده است و فرمان اجرایی را امضا کرده است که به بسیاری از آژانس‌های فدرال دستور می‌دهد تا کاربردهای هوش مصنوعی را تنظیم کنند. اتحادیه اروپا در این ماه قانون هوش مصنوعی را تصویب کرد که استفاده از این فناوری را در مناطق پرخطر محدود می‌کند. دولت چین نیز قوانین بسیار سختگیرانه ای را برای کنترل این فناوری اتخاذ کرده است.

آیا شما هم به خدمات بانکی با هوش مصنوعی اعتماد دارید؟ شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی