نیجریه

سرمایه‌گذاری ۲۹۰ هزار دلاری دولت نیجریه در هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

«بوسون تیجانی» وزیر ارتباطات، نوآوری و اقتصاد دیجیتال نیجریه روز جمعه 13 اکتبر فاش کرد که دولت نیجریه قصد دارد به 45 استارتاپ و محقق متمرکز بر هوش مصنوعی 6500 دلار کمک تحقیقاتی کند که مجموع آن به بیش از 290هزار دلار خواهد رسید.

این ابتکار توسط وزیر نیجریه‌ای در پستی در شبکه اجتماعی X (توئیتر سابق) افشا شد. این سرمایه‌گذاری بخشی از طرح تحقیقاتی هوش مصنوعی نیجریه است که در راستای تسهیل استفاده گسترده از هوش مصنوعی برای پیشبرد پیشرفت اقتصادی طراحی شده.

حمایت دولت نیجریه از هوش مصنوعی

دولت نیجریه
حمایت دولت نیجریه از هوش مصنوعی

همان‌طور که در وب‌سایت رسمی این طرح مشخص شده است، حوزه‌های تمرکز سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی شامل کشاورزی، آموزش و نیروی کار، امور مالی، حاکمیت، مراقبت‌های بهداشتی، ابزارها و پایداری است. 

به گفته این وزارت‌خانه، متقاضیان برای واجد شرایط بودن برای کمک‌هزینه باید کنسرسیومی متشکل از یک شرکت استارتاپی یا فناوری، یک محقق از دانشگاه نیجریه یا یک محقق خارجی تشکیل دهند.

آقای تیجانی در توییت خود نوشته بود: «برای حمایت از جریان اصلی کاربرد هوش مصنوعی برای رونق اقتصادی، طرح تحقیقاتی هوش مصنوعی نیجریه را راه‌اندازی کرده‌ایم تا ۴۵ کنسرسیوم از استارتاپ‌ها و محققین را تامین مالی کنیم تا به آن‌ها اجازه دهیم فرصت‌های بیشتری را برای تعمیق بیشتر حوزه کاری خود خود کشف کنند.»

متقاضیان باید یک پیشنهاد تحقیقاتی مطابق با حوزه‌های تمرکز هوش مصنوعی به وزارت ارتباطات، نوآوری و اقتصاد دیجیتال ارائه دهند. علاوه بر این، آن‌ها باید یک پیشنهاد جامع ارائه کنند که در آن تاثیر اقتصادی بالقوه پروژه‌ در نیجریه برجسته و شفاف باشد.

متقاضیان باید دارای سوابق اثبات‌شده برتری در حوزه تحقیقات یا کارآفرینی باشند و انتظار می‌رود که حداقل یک مقاله بررسی‌شده را ظرف یک سال پس از دریافت کمک‌هزینه، منتشر کنند.

در ماه آگوست، دولت نیجریه از دانشمندان نیجریه‌ای‌الاصل و همچنین کارشناسان مشهور جهانی که در بازار نیجریه کار کرده‌اند دعوت کرد تا در تدوین استراتژی ملی هوش مصنوعی، با این کشور همکاری کنند.

دوره درخواست از 13 اکتبر 2023 آغاز می‌شود و در 15 نوامبر 2023 به پایان می‌رسد. وزارت‌خانه اعلام کرده است که هیئتی از متخصصان هوش مصنوعی پیشنهادات را ارزیابی خواهند کرد.

با انتشار ChatGPT، کاربران ایرانی هم در سطحی گسترده با امکانات هوش مصنوعی آشنا شدند. برای آشنایی بیشتر ایرانی‌ها با هوش مصنوعی و استفاده از امکانات پرشمار آن، اپلیکیشن زیگپ ZIGAP راه‌اندازی شد تا فرصت استفاده از قابلیت‌های این فناوری را برای دوست‌داران فناوری فراهم کند.

با استفاده از ZIGAP می‌توان از تمام امکانات ChatGPT در حال حاضر و سایر موتورهای مولد متن و تصویر حوزه هوش مصنوعی در آینده نزدیک استفاده کنید.

مهران
مهران