هوش مصنوعی مولد
شرکت های هوش مصنوعی

رونمایی انویدیا از قوی‌ترین پردازنده هوش مصنوعی مولد

سرفصل‌های مقاله

انویدیا، که در حال حاضر رهبر بازار در ارائه پردازنده‌های پیشرفته برای استفاده هوش مصنوعی مولد است، با ادامه تقاضا برای اجرای مدل‌های هوش مصنوعی بزرگ، قوی‌ترین پردازنده هوش مصنوعی مولد را عرضه خواهد کرد.

این شرکت عرضه تراشه فوق‌العاده GH200 را اعلام کرد که انویدیا در مورد آن می‌گوید: می‌تواند پیچیده‌ترین حجم‌های کاری هوش مصنوعی مولد را که شامل مدل‌های زبان بزرگ، سیستم‌های توصیه‌کننده و پایگاه‌های داده می‌شود، مدیریت کند.

به گفته ایان باک، معاون انویدیا، hyperscale و HPC، نسخه جدید سوپرتراشه GH200 مقدار حافظه با پهنای باند بالا را افزایش می‌دهد. این پیکربندی برای انجام توابع استنتاج هوش مصنوعی بهینه شده است و به طور موثر برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی مانند ChatGPT را تقویت می‌کند.

معرفی جدید‌ترین پردازنده هوش مصنوعی مولد انویدیا

هوش مصنوعی مولد
پردازنده هوش مصنوعی مولد انویدیا

GH200 همان پردازنده گرافیکی H100 را خواهد داشت که در حال حاضر قدرتمندترین و محبوب ترین ارائه دهنده هوش مصنوعی مولد انویدیا است، اما ظرفیت حافظه آن سه برابر می‌شود. این شرکت اعلام کرد سیستم‌هایی که بر روی GH200 کار می‌کنند در سه ماهه دوم سال 2024 شروع به کار خواهند کرد.

باک در یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران گفت: «داشتن حافظه بزرگتر به مدل‌ها اجازه می‌دهد تا روی یک GPU واحد باقی بمانند و برای اجرا به چندین سیستم یا چندین GPU نیاز نداشته باشند. برنامه‌های هوش مصنوعی مولد که قادر به تولید متن و تصاویر انسان‌مانند هستند، به رشد خود ادامه می‌دهند. با افزایش اندازه این مدل‌ها، آنها به مقدار بیشتری از حافظه نیاز دارند تا بدون اتصال تراشه‌ها و سیستم‌های جداگانه اجرا شوند.

البته انویدیا قیمت GH200 را اعلام نکرد. چیپ H100 در حال حاضر تقریباً 40000 دلار به فروش می‌رسد.

مدل‌های پیچیده هوش مصنوعی مولد به پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند نیاز دارند تا سیستم بتواند محاسبات لازم برای تولید متن به عکس یک تصویر به سبک بنکسی انجام دهد. اجرای این مدل‌ها به قدرت پردازش زیادی نیاز دارد، و حتی با وجود تراشه‌های H100 انویدیا، برخی مجبورند مدل‌ها را در میان دیگر GPU‌ها «تفکیک» کنند تا اجرا شوند.

انویدیا تقریباً انحصار پردازنده‌های گرافیکی برای هوش مصنوعی مولد را دارد. ارائه‌دهندگان ابری مانند AWS، Azure و گوگل همگی از پردازنده‌های گرافیکی H100 Tensor Core انویدیا استفاده می‌کنند تا به مشتریان کمک کنند پروژه‌هایی را با استفاده از مدل‌های زبان بزرگ راه‌اندازی و اجرا کنند.

مایکروسافت و انویدیا همچنین برای ساخت ابررایانه‌های جدید شریک شدند، حتی اگر خود مایکروسافت ظاهراً به دنبال تولید تراشه‌های هوش مصنوعی باشد. انویدیا همچنین در حال رقابت با AMD است که می‌خواهد تولید پردازنده‌های گرافیکی هوش مصنوعی خود را در سه ماهه چهارم امسال افزایش دهد.

نظر شما در مورد آخرین پردازنده هوش مصنوعی مولد انویدیا چیست؟ می‌دانستید شما هم می‌توانید از دستیارهای هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید؟ زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی که مجهز به دستیار صوتی نیز هست. تنها کافی است اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و به راحتی و با امنیت بالا از آن استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی