روزنامه‌
تولید محتوا با هوش مصنوعی

چگونه یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های جهان از هوش مصنوعی استفاده می‌کند

سرفصل‌های مقاله

ورچستر برو (Berrow’s Worcester) یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های جهان متعلق به دومین ناشر بزرگ اخبار منطقه‌ای بریتانیا به دنبال استخدام خبرنگاران با کمک هوش مصنوعی است.

در 7 اکتبر 1779 نامه ای در ژورنال ورسستر بروو ظاهر شد. یک خواننده ناراضی نوشت: «به چاپگر. من این اختیار را دارم که به شما و عموم مردم اطلاع دهم که روایت حادثه غم انگیزی که برای مرد فقیری در اوشام رخ داد و در آخرین مقاله شما درج شد، کاملاً بی اساس است.

معلوم شد که گزارش‌های مردی که در خمره آب جوشان افتاده بود، به شدت اغراق‌آمیز بود و در پشت یک نکته ناشناس منتشر شد. اما اکنون این مجله، که ادعا می‌کند که یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های جهان است، می‌گوید که یک روش جدید و پیشرفته برای کمک به خبرنگاران برای خروج از دفتر و بررسی حقایق خود دارد: هوش مصنوعی.

استفاده یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های جهان از هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

این روزنامه که برای اولین بار در سال 1690 منتشر شد و اکنون یک قسمت رایگان حاوی مطالبی از Worcester News است، یکی از چندین نشریه‌ای است که توسط دومین ناشر بزرگ اخبار منطقه‌ای بریتانیا برای استخدام روزنامه‌نگاران “به کمک هوش مصنوعی” برای گزارش اخبار محلی نگهداری می‌شود.

این روزنامه در سال گذشته هشت خبرنگار با کمک هوش مصنوعی در تعدادی اتاق خبر در سراسر کشور استخدام کرده است.

خبرنگاران هوش مصنوعی از یک ابزار کپی‌نویسی داخلی مبتنی بر فناوری ChatGPT استفاده می‌کنند، یک ربات گفتگوی پیشرفته که از اطلاعات جمع‌آوری‌شده از متن در اینترنت استفاده می‌کند. گزارشگران «محتوای مورد اعتماد» پیش پا افتاده اما ضروری را وارد می‌کنند، مانند صورتجلسه‌های کمیته برنامه ریزی شورای محلی، که این ابزار به گزارش‌های خبری مختصر به سبک ناشر تبدیل می‌شود.

استفانی پریس، سردبیر Worcester News می‌گوید: با کمک خبرنگاری که به کمک هوش مصنوعی محتوای نان و کره را تولید می‌کند، سایر خبرنگاران در اتاق خبر آزاد می‌شوند تا به دادگاه بروند، با یک مشاور برای صرف قهوه یا در جشن روستایی شرکت کنند.

هوش مصنوعی نمی‌تواند در صحنه تصادف، در دادگاه، در جلسه شورا باشد، نمی‌تواند با خانواده‌ای غمگین دیدار کند یا به چشم‌های کسی نگاه کند و بگوید که دروغ می‌گوید. تنها کاری که می‌کند این است که خبرنگاران را آزاد می‌کند تا کارهای بیشتری را انجام دهند. به جای اینکه از آن دوری کنیم یا از آن بترسیم، می‌گوییم هوش مصنوعی اینجاست که بماند، پس چگونه می‌توانیم آن را مهار کنیم؟

او می‌افزاید که ابزار Newsquest محتوا تولید نمی‌کند، یک روزنامه‌نگار آموزش دیده اطلاعات را در ابزار قرار می‌دهد و در صورت لزوم توسط یک سردبیر اخبار ویرایش و اصلاح می‌شود و امیدوارند از شهرت ChatGPT به دلیل نادرست بودن جلوگیری کنند.

هنری فاور واکر، مدیر عامل Newsquest، در مصاحبه اخیر با روزنامه پرس، گفت که معرفی نقشی با کمک هوش مصنوعی در ماه سپتامبر در Hexham Courant در نورثامبرلند، زمانی که شهر به طور ناگهانی در مرکز یک خبر ملی قرار گرفت، بسیار ارزشمند بود. زمانی که درخت چنار گپ روی دیوار هادریان توسط یک خرابکار قطع شد.

گزارش‌گر سیستم هوش مصنوعی تقریباً می‌توانست قلعه را برای یک هفته نگه دارد، کاغذ را پر می‌کرد، و خبرنگار دیگری را آزاد کرد تا بیرون برود و کارهای تحقیقاتی انجام دهد و پشت داستان بنشیند. جودی دوهرتی کاو، رئیس سرمقاله AI در Newsquest، می‌گوید که او اضطراب در مورد هوش مصنوعی در روزنامه‌نگاری را درک می‌کند، اما اصرار دارد که چندین محافظ در Newsquest از جمله آموزش گسترده و یک کد رفتاری جدید، وجود دارد.

پریس می‌گوید: اگر ورچستر ژورنال یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های جهان، به جمع آنها نپیوندد، باید استعداد خود را برای اختراع مجدد حفظ کند. هر سردبیر روزنامه می‌داند که آنها فقط نگهبانی برای مدت کوتاهی هستند و تنها کاری که می‌توانید انجام دهید بهترین کار برای آن عنوان است. اما برای انجام این کار باید تغییر را پذیرفت، باید با دنیا حرکت کرد.

آیا شما هم به خدمات بانکی با هوش مصنوعی اعتماد دارید؟ شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی