ایمنی هوش مصنوعی
شرکت OpenAI

هرج‌و‌مرج OpenAI به خاطر ایمنی هوش مصنوعی نیست

سرفصل‌های مقاله

«برد اسمیت» رئیس مایکروسافت گفت که هرج‌و‌مرج اخیر در شرکت هوش مصنوعی OpenAI به دلیل اختلاف نظر در مورد مسئله ایمنی هوش مصنوعی نبوده است.

بین رسانه‌ها و کارشناسان این نگرانی وجود داشت که «سم آلتمن» رئیس OpenAI، پس از یک کشف یک مورد “خطرناک” در ChatGPT اخراج شده باشد.

برد اسمیت به بی‌بی‌سی گفت که اخراج شوکه‌کننده آلتمن «اساسا به خاطر نگرانی‌هایی از این دست نبود».

مایکروسافت که بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار در شرکت OpenAI است، پیش از این‌که آلتمن دوباره به شرکت برگردانده شود پیشنهاد استخدام او را داده بود.

در طول این درام، تمرکز بر این بود که چگونه رقابت تجاری به توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی و سرعت حرکت فناوری شکل می‌دهد.

چهره‌های فناوری، از جمله «ایلان ماسک» مالک X، برکناری آقای آلتمن و انتصاب مجدد او را در نتیجه اختلاف بر سر ایمنی هوش مصنوعی عنوان کرده بودند.

ایمنی هوش مصنوعی دلیل خروج آلتمن نبود

ایمنی هوش مصنوعی
ایمنی هوش مصنوعی و اتفاقات OpenAI

اسمیت به بی‌بی‌سی گفت: «فکر نمی‌کنم اصلا اینطور باشد. من فکر می‌کنم واضح است که بین هیئت‌مدیره و دیگران اختلاف وجود داشته است. من فکر می‌کنم آن‌چه مهم‌تر است وجود هیئت‌مدیره جدید است. مشارکت بین OpenAI و مایکروسافت مانند همیشه قوی است.»

سم آلتمن یکی از بنیان‌گذاران OpenAI بود و پس از راه‌اندازی چت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT در سال گذشته، به یکی از پیشگامان این حوزه تبدیل شد.

او کمک مالی قابل توجهی به میزان 13 میلیارد دلار (10 میلیارد پوند) از مایکروسافت دریافت کرد که تبدیل به سکوی پرتاب این شرکت شد.

پس از اخراج آلتمن توسط هیئت مدیره OpenAI، مایکروسافت به او پیشنهاد داد تا یک تیم تحقیقاتی جدید پیشرفته هوش مصنوعی را در شرکت مایکروسافت رهبری کند.

اما بازگشت او به شرکتش پس از شورش شرکتی اتفاق افتاد که در آن بیش از 700 کارمند OpenAI نامه‌ای را خطاب به هیئت‌مدیره امضا و تهدید کردند که در صورت بازنگشتن آلتمن، همراه او به مایکروسافت خواهند رفت.

هیچ دلیلی برای این اخراج به جز بیانیه هیئت‌مدیره ارائه نشده بود که در آن، اعضای هیئت گفته‌اند که معتقدند آلتمن “به طور مداوم در ارتباط با آنها صادق نبوده” و در نتیجه آ‌نها “اعتماد خود را به رهبری” از دست داده‌اند.

برد اسمیت در لندن بود تا از سرمایه‌گذاری 2.5 میلیارد پوندی در مراکز داده پیشرفته که برای استفاده آینده از هوش مصنوعی در بریتانیا طراحی شده‌اند، رونمایی کند.

او در این رویداد گفت: «فرصت‌هایی برای بریتانیا وجود دارد که نه تنها بابت سرمایه‌گذاری در نوآوری، بلکه از رقابت بین مایکروسافت و گوگل و دیگران بهره‌مند شود. من فکر می‌کنم که آینده به این سمت می‌رود.»

اسمیت ادامه داد: « و من فکر می‌کنم کاری که در دو هفته گذشته در حمایت از هوش مصنوعی منبع‌باز انجام داده‌ایم، به پیشرفت بیشتر آن کمک خواهد کرد.»

اسمیت اعتقاد دارد ترس از سبقت گرفتن هوش مصنوعی از انسان‌ها، ترسی بی‌اساس است: « هیچ احتمالی وجود ندارد که شما در 12 ماه آینده نسخه‌ای از هوش مصنوعی را ببینید که در آن کامپیوترها قدرتمندتر از انسان‌ها هستند.»

مهران
مهران