پاپ
پیش‌بینی آینده با هوش مصنوعی

پاپ هم در مورد هوش مصنوعی حرفی برای گفتن دارد

سرفصل‌های مقاله

انفجار هوش مصنوعی حتی واتیکان را هم در امان نگذاشته است و پاپ فرانسیس در نامه‌ای بلند و 3400 کلمه‌ای در آستانه روز جهانی صلح نسبت به خطرات آن هشدار داد.

در طول سال گذشته، از دانشمندان، مدیران عامل فناوری، میلیاردرها تا قانون‌گذاران، زنگ خطر هوش مصنوعی (AI) را به صدا درآورده‌اند، و اکنون، حتی پاپ نیز می‌خواهد در مورد آن صحبت کند.

پاپ فرانسیس، رئیس کلیسای کاتولیک، در نامه ای بلند و 3412 کلمه‌ای در مورد خطرات بالقوه هوش مصنوعی برای بشریت و اقدامات لازم برای کنترل آن هشدار داد. این نامه در حالی منتشر شد که کلیسای کاتولیک روم برای جشن گرفتن روز جهانی صلح در اول ژانویه ۲۰۲۴ آماده می‌شود.

هشدار پاپ در مورد هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
خطرات هوش مصنوعی

پاپ فرانسیس می‌خواهد شاهد یک معاهده بین‌المللی برای تنظیم هوش مصنوعی باشد تا از توسعه و استفاده اخلاقی آن اطمینان حاصل کند، در غیر این صورت، ما در معرض خطر افتادن در مارپیچ یک “دیکتاتوری فناوری” هستیم.

من از جامعه جهانی کشورها می‌خواهم که با یکدیگر همکاری کنند تا یک معاهده بین‌المللی الزام‌آور را اتخاذ کنند که توسعه و استفاده از هوش مصنوعی در اشکال مختلف آن را قانون‌گذاری می‌کند.

پاپ توضیح داد که تهدید هوش مصنوعی زمانی به وجود می‌آید که توسعه‌دهندگان «میل به سود یا تشنگی قدرت» دارند که بر آرزوی فرد برای وجود آزادانه و صلح‌آمیز غلبه می‌کند.

کرامت ذاتی هر انسان باید زیربنای توسعه فن‌آوری‌های جدید باشد و به عنوان معیاری غیرقابل انکار برای ارزیابی آنها عمل کند تا پیشرفت دیجیتال با رعایت عدالت انجام شود و به امر صلح کمک کند.

او افزود که فناوری‌هایی که در انجام این کار شکست می‌خورند «نابرابری‌ها و درگیری‌ها را تشدید می‌کنند» و بنابراین، هرگز نمی‌توانند پیشرفت واقعی محسوب شوند.

در همین حال، پاپ اضافه کرد که ظهور اخبار جعلی تولید شده توسط هوش مصنوعی یک “مشکل جدی” است که می‌تواند منجر به افزایش بی‌اعتمادی در رسانه‌ها شود.

پاپ خود اخیراً قربانی هوش مصنوعی مولد شده بود که تصویری جعلی از او با پوشیدن یک ژاکت پف دار سفید لوکس در ماه مارس منتشر شد. با این حال، او همچنین مزایای هوش مصنوعی را در تولید کارآمدتر، حمل‌ونقل آسان‌تر و بازارهای آماده‌تر و همچنین انقلابی در فرآیندهای جمع‌آوری، سازمان‌دهی و تأیید داده‌ها اذعان کرد.

اما او همچنین نگران است که هوش مصنوعی برای کسانی که آن را کنترل می‌کنند مفید باشد و بخش بزرگی از جمعیت را برای تامین هزینه‌های زندگی بیکار کند. او مدت‌هاست در مورد استفاده نادرست از فناوری‌های نوظهور هشدار داده و گفته است که “اصول اخلاقی نظری و عملی” باید در آنها گنجانده شود. با این حال، او اغلب بیشتر از پیشینیان خود در زمینه فناوری و آینده نگر دیده می‌شود.

اظهارات اخیر پاپ فرانسیس پس از یک سال اعتراض از سراسر جهان در مورد خطرات بالقوه هوش مصنوعی بیان شد.

رهبران فناوری، مانند ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و استیو وزنیاک، بنیانگذار اپل، نسبت به سرعت پیشرفت هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده‌اند. این امر باعث شد آنها و بیش از 2600 رهبر فناوری و محقق در مارس 2023 طوماری را برای توقف توسعه هوش مصنوعی امضا کنند و این نگرانی را به اشتراک بگذارند که هوش مصنوعی پیشرفته‌تر از GPT-4 می‌تواند “خطرات عمیقی برای جامعه و بشریت” ایجاد کند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده نیز ابراز نگرانی کرده است. دولت او در اواخر اکتبر دستوری اجرایی درباره «توسعه و استفاده ایمن، ایمن و قابل اعتماد از هوش مصنوعی» برای مقابله با خطرات ناشی از هوش مصنوعی منتشر کرد.

شما هم می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی