هوش مصنوعی
شرکت های هوش مصنوعی

رقابت برای خرید آدرس‌های وب‌سایت هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

زمانی که ایان لیمن، کارآفرین فناوری، نیاز به خرید یک آدرس وب سایت برای استارت آپ جدید هوش مصنوعی خود داشت، متوجه شد که قیمت آدرس‌های وب‌سایت هوش مصنوعی بسیار گران است.

این کارآفرین نام کسب و کار خود را Pantry AI گذاشته بود، بنابراین در دسامبر سال گذشته تصمیم گرفت ببیند آیا نام دامنه Pantry.ai قبلاً انتخاب نشده بود یا خیر. متأسفانه شخص دیگری چندین سال قبل آن را ثبت کرده بود، بنابراین آقای لیمن باید با آن شخص تماس می‌گرفت تا ببیند آیا می‌تواند برای خرید آن از او معامله‌ای انجام دهد.

آقای لیمن می‌گوید: من 2000 دلار پیشنهاد دادم و او گفت که فقط 12000 دلار می‌خواهد. سپس من 7000 دلار پیشنهاد دادم و او روی 12000 دلار ماند. ما روی 12000 دلار به توافق رسیدیم تا زمانی که با یک طرح پرداخت امکان پذیر باشد.

خرید آدرس‌های وب‌سایت هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
آدرس‌های وب‌سایت هوش مصنوعی

قیمت ۱۲ هزار دلاری بسیار ارزان به نظر می‌رسد. بنابر طبق یک گزارش، یکی از آدرس‌های وب‌سایت هوش مصنوعی، npc.ai، امسال به قیمت 250000 دلار فروخته شد، در حالی که آدرس دیگری به نام service.ai به قیمت 127500 دلار فروخته شد. چنین اعداد و ارقامی، یک اثر جانبی از هیاهوی زیاد پیرامون استارت‌آپ‌ها و فناوری‌های هوش مصنوعی است.

اما واقعاً سیستم دریافت نام دامنه چگونه کار می‌کند؟ اولا، بیش از 1000 ثبت کننده دامنه وجود دارد. اینها همه توسط یک سازمان جهانی به نام The Internet Corporation for Assigned Names معتبر هستند. شما به یکی از این وب سایت‌های ثبت کننده مراجعه می‌کنید و نام مورد نظر خود را تایپ می‌کنید. سپس به شما می‌گوید که آیا موجود است یا قبلا ثبت شده است.

اگر آدرس وب‌سایت ادعا نشده است، می‌توانید به سادگی مبلغ کمی را بپردازید، به اندازه 15 پوند در سال، تا به عنوان آدرس خودتان خریداری کنید. از طرف دیگر، اگر نام دامنه خاصی قبلاً ثبت شده است، اما واقعاً می‌خواهید آن را دریافت کنید، باید با چیزی به نام کارگزاری دامنه تماس بگیرید. اینها مشاغلی هستند که خرید و فروش آدرس‌های وب سایت را تسهیل می‌کنند.

Joe Udemme، مدیر اجرایی کارگزاری دامنه مستقر در ایالات متحده Name Experts، می‌گوید که تقاضا برای وب‌سایت‌هایی با نام هوش مصنوعی در سال گذشته افزایش یافته است. او می‌گوید: برای کسانی که پسوند .ai می‌خواهند، من فروش را در پنج رقم و گاهی شش رقمی می‌بینم. نقطه شیرین برای شرکت‌ها چیزی کوتاه و قابل برند‌سازی است.

بر اساس ارقامی که توسط Escrow.com، شرکتی که فروش نام دامنه را پردازش می‌کند، ارزش کل همه نام‌های دامنه شامل هوش مصنوعی در آگوست امسال به 20 میلیون دلار در مقایسه با 7 میلیون دلار سال قبل افزایش یافت. این افزایش قیمت آدرس‌های وب‌سایت هوش مصنوعی ممکن است همچنان روند صعودی داشته باشد.

در همین حال، کارگزاری Afternic می‌گوید که اصطلاح هوش مصنوعی اکنون دومین کلمه پرکاربرد در آدرس‌های وب‌سایت فروخته شده از طریق پلتفرم آن است.

مت باری، مدیر اجرایی Escrow می‌گوید: «این دامنه‌های هوش مصنوعی هم توسط استارت‌آپ‌هایی که به‌دنبال نام خود به صورت آنلاین هستند و هم آن‌هایی که تلاش می‌کنند آن دامنه‌ها را برای کسب درآمد تغییر دهند، خریداری می‌شوند. او می در ادامه گفت که یکی از دلالان نام دامنه یک نام وب سایت هوش مصنوعی را به قیمت 300000 دلار خریداری کرد و چند ماه بعد آن را به قیمت 1.5 میلیون دلار فروخت.

برای شرکت‌های هوش مصنوعی می‌تواند کسب آدرس وب‌سایت انتخابی آنها را به یک کسب‌وکار گران تبدیل کند، اما آقای باری می‌گوید که داشتن یک «نام کوتاه و تمیز» می‌تواند به شرکت کمک کند در نتایج جستجوی اینترنتی بالاتر ظاهر شود. او اضافه می‌کند که به خاطر سپردن آن برای مصرف کنندگان نیز آسان‌تر است.

اما او به کسب‌وکارها هشدار می‌دهد که از خرید دامنه‌های متمرکز بر هوش مصنوعی خودداری کنند، زیرا این فناوری در حال حاضر ترند است. او می‌گوید: «من به مشتریان توصیه نمی‌کنم که قیمت‌های گزافی را برای دامنه‌ای حاوی «AI» پرداخت کنند تا بخشی از اتفاقی باشند که اکنون در حال وقوع است. تنها اگر شرکت شما مبتنی بر هوش مصنوعی باشد، این تصمیم منطقی خواهد بود.

نظرات شما در مورد قیمت‌های بالای آدرس‌های وب‌سایت هوش مصنوعی چیست؟  شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی