حذف ۳۴ هزار شغل توسط هوش مصنوعی

حذف 34 هزار شغل توسط هوش مصنوعی در طول دوماه گذشته

سرفصل‌های مقاله

مایکروسافت، eBay و PayPal هرکدام هزاران شغل را از ابتدای سال حذف کرده‌اند.

شرکت‌های فناوری امسال 34000 شغل را حذف کرده‌اند، زیرا آن‌ها نیروی کار خود را برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌های جدیدی مانند هوش مصنوعی زاینده (مولد) برای تقویت مرحله بعدی رشد خود آماده می‌کنند.

طبق آمارهای وب‌سایت Layoffs.fyi که تعدیل نیروها در صنعت فناوری را دنبال می‌کند، مایکروسافت، اسنپ، eBay و PayPal هر کدام از آغاز ژانویه صدها یا هزاران شغل را کنار گذاشته‌اند. در مجموع 138 شرکت فناوری از ابتدای سال 2024 تا کنون کارکنان خود را اخراج کرده‌اند.

حذف ۳۴ هزار شغل توسط هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

این موج تعدیل نیرو همچنان کمتر از شروع سال 2023 است که در آن گروه‌های فناوری بزرگ از جمله متا، آمازون و مایکروسافت به دنبال یک دوره پرشور سرمایه‌گذاری بیش از حد در طول پاندمی کرونا دست به تعدیل گسترده نیروهای خود زدند. داده‌های Layoffs.fyi نشان می‌دهد که در مجموع، 263000 شغل در بخش فناوری در سال 2023 از بین رفته است.

تحلیل‌گران می‌گویند که آخرین موج اخراج‌ها نشان می‌دهد که شرکت ها منابع خود را به منظور سرمایه‌گذاری در زمینه‌های جدید مانند هوش مصنوعی زاینده تغییر و در عین حال به سهام‌داران نشان می‌دهد که تمرکز مداوم بر مدیریت هزینه‌ها وجود دارد.

«برنت تیل» تحلیل‌گر حوزه اشتغال می‌گوید: «شرکت‌های فناوری نیروی کار خود را ارزیابی کرده و به این نتیجه می‌رسیدند که “ما یک دسته چوب خشک داریم.” این تفکر که اگر سازمان لاغرتری داشته باشید قادر به انجام کارهای بیشتری خواهید بود مسری شده است. سیر اخراج‌ها ادامه خواهد داشت و ممکن است بدتر شود.»

«دانیل کیوم» دانشیار رشته مدیریت در دانشکده بازرگانی کلمبیا می‌گوید: «مانند پلتفرم پخش ویدئوی توییچ آمازون که امسال صدها شغل را از دست داد، شرکت‌ها در حال ارزیابی مجدد حوزه‌های اولویت‌دار برای سرمایه‌گذاری و کاهش موقعیت‌ها در بخش‌های پرهزینه اما غیر اصلی بودند.»

آمازون، مایکروسافت، متا، آلفابت (مادر گوگل) و سرویس پخش موسیقی Spotify از جمله شرکت‌هایی هستند که برنامه‌هایی را برای ایجاد چنین تعادلی در سال جاری اعلام کرده‌اند.

«دنیل اک» مدیر اجرایی اسپاتیفای در این ماه گفت: «ما باید با حذف اولویت‌بندی برخی از موارد موجود، کارآمدتر شویم، اما همچنین باید در برخی از موارد جدید سرمایه‌گذاری کنیم.»

کاهش گسترده هزینه‌ها در سال گذشته پس از درک این اتفاق رخ داد که تغییر به سمت سبک‌های زندگی دیجیتالی‌تر در پس پاندمی دوام نیاورد، دوره‌ای که شرکت‌های فناوری استخدام‌های گسترده‌ای را آغاز کرده بودند.

«آتم میچل» یک آزمایش‌کننده تضمین کیفیت در شرکت زیرمجموعه بازی‌های ویدیویی مایکروسافت، ZeniMax، گفت: «هرکسی که در حال حاضر در زمینه فناوری یا بازی کار می‌کند، تا حدی نگران اخراج خود یا نزدیکان خود است. می‌بینید که یک شرکت اخراج‌های خود را اعلام می‌کند و شما فکر می‌کنید که “کی نوبت ما می‌شود؟”»

به گفته «کیوم»، شروع سال، زمانی که شرکت‌ها برنامه‌های خود را برای 12 ماه آینده تنظیم می‌کنند، اغلب دوره‌ای سرشار از تعدیل نیروهاست.

زیان‌های امسال بیشتر استراتژیک به نظر می‌رسید تا فصلی: سال‌های 2022 و 2023 شاهد «اندازه‌گیری مناسب» نیروی کار پس از پاندمی بود، اما تعدیل نیرو در سال 2024 همراه با «استخدام فعال» بود.

متا که از اواخر سال 2022 بیش از 20000 شغل را تعدیل کرده است – در حالی که سرمایه‌گذاران از میلیاردها دلار سرمایه برای ساخت یک “متاورس” شکایت داشتند – در این ماه گفت که افزایش خالص تعداد کارمندان برای سال جدید “حداقل” خواهد بود، حتی اگر سرمایه‌گذاری در حوزه هوش مصنوعی زاینده که شامل ایمن‌سازی استعدادها می‌شود، “مهم” باشد.

در همین حال، شرکت نرم‌افزاری سازمانی SAP، در ماه ژانویه از «تحول در سطح شرکت» رونمایی کرد که شامل حذف حدود 8000 شغل می‌شود، زیرا این شرکت تمرکز خود را بر هوش مصنوعی افزایش می‌دهد. به گفته این شرکت، تعداد کارکنان آن در پایان سال 2024 “مشابه سطوح فعلی” خواهد بود. اعلامیه SAP نشان می‌دهد که این اقدام به مثابه از دست دادن خالص شغل نیست. بلکه بیشتر یک نوع کسب مهارت مجدد است.

مهران
مهران