هوش مصنوعی

جایگزینی 8000 شغل با هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

آرویند کریشنا، مدیرعامل آی‌بی‌ام (IBM)، اعلام کرد که این شرکت قصد دارد استخدام کارکنان جدید را متوقف کند. اما این همه ماجرا نیست. زیرا IBM قصد دارد نزدیک به 8000 موقعیت شغلی فعلی را با هوش مصنوعی جایگزین کند. اما این جایگزینی شغل با هوش مصنوعی از کدام بخش‌ها آغاز خواهد شد؟

کریشنا خاطرنشان کرد که کارمندان قسمت پشتیبانی و به ویژه بخش منابع انسانی (HR)، اولین کسانی هستند که با این تغییرات مواجه خواهند شد.

این جایگزینی‌ها به تدریج و در طی چند سال آینده اتفاق می‌افتد. هوش مصنوعی تا ۳۰ درصد از شغل‌های فعلی را در پنج سال به عهده خواهند گرفت. این اتفاق یعنی کارمندان در امور مالی، حسابداری، منابع انسانی و سایر بخش‌ها، احتمالاً با رقابت سختی از سوی سیستم‌های هوشمند جدید مواجه خواهند شد.

آیا باید با بعضی از شغل‌ها برای همیشه خداحافظی کرد؟

هوش مصنوعی
جایگزینی شغل با هوش مصنوعی

این تصمیم IBM بر اجرای بیشتر اتوماسیون و هوش مصنوعی در بخش‌های مختلف تأکید می‌کند. البته این اولین باری نیست که این شرکت برای کاهش کارمندان خود خبرساز می‌شود. در اوایل سال جاری، آی‌بی‌ام اعلام کرد که 3900 کارمند خود را تعدیل کرده که نشان دهنده گرایش بیشتر این شرکت به سمت اتوماسیون و همچنین کاهش هزینه در صنعت فناوری است.

البته IBM تنها غول فناوری نیست که اخیراً شاهد کاهش کارمندان بوده است. شرکت‌های متا (فیسبوک)، آمازون، توییتر و مایکروسافت نیز روند کم‌کردن پرسنل خود را آغاز کردند، که این خبر را بازگو می‌کند که هوش مصنوعی به سرعت در حال تغییر نیروی کار است.

البته کارشناسان از قبل این زنگ خطر را در مورد پتانسیل هوش مصنوعی برای جایگزینی کارگران انسانی به صدا درآورده بودند. این روند البته مورد توجه سیاست‌گذاران قرار نگرفته است. به عنوان مثال کاخ سفید گزارشی را در ماه دسامبر منتشر کرد که در آن جابجایی برخی از کارگران به دلیل هوش مصنوعی را “اجتناب ناپذیر” دانست.

کریشنا اما همچنان نسبت به چشم‌انداز هوش مصنوعی در محیط کار خوشبین است و به توانایی این فناوری برای آزاد کردن هزاران ساعت کار فشرده در زمینه‌هایی مانند امور مالی، حسابداری و منابع انسانی اشاره می‌کند. پیش‌بینی می‌شود که هوش مصنوعی تا سال 2030، 16 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی اضافه کند.

گزارش جدید اقتصاددانان گلدمن ساکس نشان می‌دهد که تا 300 میلیون شغل تمام وقت در سراسر جهان ممکن است تحت تأثیر آخرین موج فناوری هوش مصنوعی، از جمله مواردی مانند ChatGPT قرار بگیرند. این گزارش حاکی از آن است که 18 درصد از کل کارها در سراسر جهان به طور بالقوه با ماشین آلات جایگزین می‌شود و پیشرفته‌ترین اقتصادها بیشترین ضربه را خواهند دید.

این خبر حاکی از یک تغییر اساسی در نحوه عملکرد شرکت‌ها در عصر دیجیتال است. و به احتمال زیاد این تنها آغاز راه است. هوش مصنوعی بی سر و صدا در حال تبدیل شدن به بخشی از زندگی روزمره ما است. استارت‌آپ‌هایی مانند AvaWatz از فناوری پیشرفته برای راه‌اندازی ربات‌های خودران مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. در حالی که ChatGPT و سایر برنامه‌ها به سرعت کارایی تیم‌هایی را افزایش می‌دهند که ممکن است باعث از بین رفتن برخی مشاغل شود.

نظر شما در مورد جایگزینی شغل با هوش مصنوعی چیست؟ آیا ChatGPT و سایر برنامه‌ها به ما کمک خواهند کرد یا ما را بیکار می‌کنند؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر ربات‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی