شرکت‌های بزرگ فناوری

تحقیق شرکت‌های بزرگ فناوری درباره تاثیرات هوش مصنوعی بر مشاغل

سرفصل‌های مقاله

مایکروسافت، گوگل، IBM، Cisco و سایر شرکت‌های بزرگ فناوری، گزارشی در مورد این‌که چگونه هوش مصنوعی ممکن است مشاغل فناوری را تغییر دهد، تهیه خواهند کرد.

همان‌طور که هوش مصنوعی به گسترش صنعت فناوری ادامه می‌دهد، بحث‌ها در مورد این‌که این فناوری چگونه بر کارمندان و اقتصاد تاثیر می‌گذارد نیز در حال افزایش است. 

شرکت‌های بزرگ فناوری که سرمایه‌گذاری هنگفتی روی این فناوری می‌کنند، از جمله گوگل و مایکروسافت، در حال تشکیل گروهی هستند تا بررسی کنند که چگونه هوش مصنوعی ممکن است بر مشاغل فناوری تاثیر بگذارد.

هوش مصنوعی و شرکت‌های بزرگ فناوری

شرکت‌های بزرگ فناوری

این گروه که توسط سازنده تجهیزات مخابراتی سیسکو رهبری می‌شود، شامل IBM، سازنده تراشه اینتل، شرکت نرم‌افزار تجاری SAP و مشاور فناوری Accenture نیز می‌شود. اتحادیه‌هایی از جمله AFL-CIO و «کارمندان ارتباطات آمریکا» (CWA) به عنوان “مشاوران” این گروه فهرست شده‌اند.

ظهور هوش مصنوعی زاینده مانند چت‌بات‌ها و تولیدکننده‌های تصویر، صنعت فناوری را تکان داده است، به طوری که بسیاری از شرکت‌ها به سرعت در این فناوری غوطه‌ور می‌شوند، ابزارهای هوش مصنوعی جدیدی طراحی می‌کنند و باعث می‌شوند مدیران به سرمایه‌گذاران قول دهند که این پیشرفت‌ها باعث تحول جهان و کسب سودهای هنگفتی خواهد شد.

به موازات این پیشرفت‌ها، نگرانی‌های سابقه‌دار مورد ربوده شدن مشاغل انسانی توسط هوش مصنوعی و بحث با قانون‌گذاران درباره نحوه قانون‌گذاری در مورد این فناوری نیز داغ‌تر و ضروری‌تر شده است.

برخی از افرادی که از نوشتن امرار معاش می‌کنند شغل خود را از دست داده‌اند، زیرا شرکت‌ها برای تبلیغات یا نوشتن پست‌های رسانه‌های اجتماعی به چت‌بات‌ها روی آورده‌اند.

 نویسندگان هالیوود در برابر اجبار به کار با مواد تولید‌شده توسط هوش مصنوعی به عنوان بخشی از قرارداد جدید اتحادیه خود در سال گذشته، از حمایت برخوردار شدند. بسیاری از کدنویسان کامپیوتری می‌گویند که از هوش مصنوعی برای تولید کد استفاده می‌کنند.

مطالعه‌ای که در سال 2023 توسط مرکز تحقیقات Pew منتشر شد، نشان می‌دهد که حدود 20 درصد از کارمندان آمریکایی در مشاغلی مانند مودیان مالیات، کپی‌رایترها و توسعه‌دهندگان وب، به شکل قابل توجهی در معرض هوش مصنوعی هستند.

اما به طور کلی، مشخص نیست که انقلاب هوش مصنوعی چگونه روی حوزه شغل تاثیر می‌گذارد. همچنین مشخص نیست که این گروه جدید دقیقا چه خواهد کرد.

در بیانیه سیسکو در مورد این گروه آمده که این گروه بر تولید گزارشی با “بینش‌های عملی برای رهبران تجاری و کارمندان و کارگران” تمرکز خواهد کرد. 

این شرکت بررسی خواهد کرد که چگونه هوش مصنوعی ممکن است کار را برای 56 نوع شغل حوزه فناوری تغییر دهد، اما در این اطلاعیه جزئیاتی در مورد این مشاغل وجود ندارد. سخنگوی سیسکو گفت که این شرکت‌ها در حال کار برای تعیین مشاغلی هستند که گزارش روی آن‌ها تمرکز خواهد کرد. سخنگویان گوگل، مایکروسافت، CWA و AFL-CIO به درخواست‌های اطلاعات بیشتر درباره این گروه پاسخ ندادند.

شرکت‌های بزرگ فناوری اغلب کارگروه‌هایی تشکیل می‌دهند یا گزارش‌هایی را در مورد مسائلی که صنایع خود با آن مواجه هستند می‌نویسند تا بحث را به نفع خود سوق دهند. شرکت‌های فناوری یکی از بزرگ‌ترین هزینه‌کنندگان برای لابی‌گری در دهه گذشته بوده‌اند، چه زمانی که کنگره تلاش کرد رسانه‌های اجتماعی را قانون‌گذاری کند و چه الان که بحث قانون‌گذاری و محدود کردن هوش مصنوعی مطرح است.

بسیاری از مدیران فناوری علنا در مورد “بازآموزی مهارت‌ها” یا “ارتقای مهارت” کارمندان همگام با موج تغییر اقتصاد صحبت ‌کرده‌اند و اساسا آموزش‌هایی را برای افراد برای یادگیری مهارت‌های جدید هوش مصنوعی ارائه می‌دهند. اما همین شرکت ها اغلب ده‌ها هزار کارمند خود را هم اخراج کرده‌اند.

در طول پنل‌های کنفرانس‌های مختلف، مصاحبه‌ها و ارائه‌های گوناگون، اکثر مدیران شرکت‌های هوش مصنوعی، نگرانی‌های رایج در مورد از بین رفتن مشاغل با هوش مصنوعی را بی‌مورد می‌خوانند.

 آن‌ها استدلال می‌کنند که اگرچه این فناوری ممکن است جایگزین برخی مشاغل شود، اما با از بین بردن کارهای سخت مانند خواندن اسناد طولانی یا مرتب‌سازی از طریق پایگاه‌های داده، کارمندان فعلی را بسیار کارآمدتر می‌کند. 

مهران
مهران