خرده‌فروشان از هوش مصنوعی

اکثر خرده‌فروشان از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند

سرفصل‌های مقاله

صنعت خرده‌فروشی به دنبال تجربه بهتر مشتری و کارمند، عملیات بهینه‌سازی و دیده شدن بیشتر با پیشروی پذیرش هوش مصنوعی مولد است. بر اساس نظرسنجی Databricks از 600 مدیر فناوری که در این ماه منتشر شد، خرده‌فروشان و شرکت‌های کالاهای بسته‌بندی مصرفی فعال‌تر از هر صنعت دیگری روی داده‌ها و هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بر اساس این گزارش، بیش از نیمی از رهبران خرده‌فروشی می‌گویند که شرکت آنها در حال آزمایش هوش مصنوعی مولد است. خرده‌فروشان در این نظرسنجی گفتند که بهینه سازی زنجیره تامین از طریق ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی پر ارزش‌ترین مورد استفاده در صنعت طی دو سال آینده است.

خرده‌فروشان قصد دارند استراتژی‌های مختلفی را برای رسیدن به اهداف هوش مصنوعی خود اتخاذ کنند، به طوری که یک چهارم آنها برای استفاده از LLM‌های فروشندگان و حدود 14 درصد با هدف ایجاد قابلیت‌های داخلی آماده می‌شوند. بر اساس این گزارش، اکثریت در حال بررسی استقرار هر دو رویکرد هستند.

استفاده خرده‌فروشان از هوش مصنوعی

خرده‌فروشان
استفاده خرده‌فروشان از هوش مصنوعی

همانطور که خرده‌فروشان مسیری را برای پیاده‌سازی ترسیم می‌کنند، گروه‌های صنعتی بر نیاز به استقرار مسئولانه تاکید می‌کنند.

مرکز ریسک و نوآوری دیجیتال فدراسیون ملی خرده‌فروشی، چهار اصل را برای هدایت استفاده از هوش مصنوعی در صنعت در ماه نوامبر منتشر کرد که شامل حاکمیت و مدیریت ریسک، تعامل و اعتماد مشتری، برنامه‌های کاربردی نیروی کار و پاسخگویی می‌شود. مرکز NRF گفت که قصد دارد به پیشنهاد بهترین شیوه‌ها ادامه دهد.

خرده‌فروشان به دنبال استقرار هوش مصنوعی مولد در داخل و تعبیه فناوری در برنامه‌های کاربردی مشتری هستند. آمازون هوش مصنوعی را برای کمک به فروشندگان در ایجاد سریع توضیحات محصول در ماه سپتامبر یکپارچه کرد.

والمارت یکی دیگر از کاربران اولیه است که در ماه آگوست یک دستیار داخلی مبتنی بر هوش مصنوعی را برای کارمندان عرضه می‌کند. با برنامه‌ریزی برای گسترش دسترسی به حدود 75000 کارمند، کارگران از این ابزار برای تسریع روند تهیه پیش نویس، خلاصه کردن اسناد بزرگ و افزایش خلاقیت استفاده می‌کنند.

بیشتر خرده فروشان به مزایای هوش مصنوعی خوش‌بین هستند. بر اساس گزارش Databricks، چهار خرده فروش از هر 5 خرده فروش انتظار دارند با استفاده از هوش مصنوعی کارایی در صنعت را تا بیش از 25 درصد در دو سال آینده افزایش دهند.

اما همه شرکت‌های این صنعت برای رهبری تلاش‌های پیاده‌سازی تلاش نمی‌کنند. بر اساس گزارش CX Dive، ملیسا لوداک، معاون علوم داده Target، به موقعیت این شرکت در رقابت برای تعبیه هوش مصنوعی مولد به عنوان یک برنامه‌ریز استراتژیک، در کنفرانسی در اوایل ماه جاری اشاره کرد.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی