هوش مصنوعی در المپیک

انقلابی برای ورزش؟ نوآوری‌های هوش مصنوعی در المپیک

سرفصل‌های مقاله

این یک موقعیت بعید برای یک انقلاب بود. اما کمیته بین‌المللی المپیک در روز جمعه شروع به این کار کرد که هوش مصنوعی چگونه می‌تواند چشم‌انداز ورزشی را تغییر دهد.

توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک، گفت: هوش مصنوعی انقلابی برای جامعه ما خواهد بود. و این انقلابی برای ورزش خواهد بود. این یک دور جدید و جذاب در مسابقات المپیک و در تاریخ آن خواهد بود.

نمایندگان، از جمله کارشناسان سیلیکون ولی و چهره‌های افسانه‌ای مانند نادیا کومانچی و لیندسی فون، سپس در مورد اینکه چگونه هوش مصنوعی چیزی است که IOC آن را «تغییرگر بازی» می‌نامد، سخنرانی کردند. برخی از نوآوری‌ها در بازی‌های پاریس 2024 دیده می‌شوند در حالی که برخی دیگر برای شناسایی استعدادهای آینده یا حتی زنده کردن گذشته طراحی شده‌اند.

استفاده از هوش مصنوعی در المپیک

هوش مصنوعی در المپیک

باخ در مراسم معرفی آنچه که IOC دستور کار هوش مصنوعی خود نامید، گفت: «هوش مصنوعی می‌تواند به شناسایی استعدادها در هر گوشه از جهان کمک کند. هوش مصنوعی می‌تواند برای ورزشکاران بیشتری به روش‌های تمرینی شخصی‌سازی‌شده، تجهیزات ورزشی برتر و برنامه‌های شخصی‌تر برای تناسب اندام و سلامت دسترسی داشته باشد.

هوش مصنوعی همچنین می‌تواند در قضاوت و داوری انقلابی ایجاد کند و در نتیجه عدالت را در ورزش تقویت کند. هوش مصنوعی می‌تواند حفاظت در ورزش را بهبود بخشد. هوش مصنوعی سازماندهی رویدادهای ورزشی را بسیار کارآمد می‌کند، پخش ورزشی را متحول می‌کند و تجربه تماشاگر را بسیار فردی و فراگیرتر می‌کند.

در یکی از ویدئوها هوش مصنوعی یک غواص را به صورت واقعی ضبط می‌کند، با صفحه‌ای که فوراً ارتفاع پرش، تعداد چرخش‌های او در هوا را به قاضی می‌گوید و اندازه‌گیری نزدیکی پاهای او به نیم تنه‌اش در حین چرخش را نشان می‌دهد. هدف این است که به قاضی تصور بهتری از کیفیت شیرجه داده شود و در نتیجه امتیاز عادلانه‌تری به او داده شود.

آلن زوبریست، مدیرعامل شرکت تایمینگ سوئیس، گفت: «ما قرار نیست همه نوآوری‌های المپیک پاریس را فاش کنیم، اما آنچه در غواصی انجام می‌دهیم می‌تواند به ورزش‌های دیگر نیز اضافه شود. مدل هوش مصنوعی می‌تواند چرخش‌ها، سرعت‌ها، زوایا و هر چیزی را که برای یک داور بسیار مهم است را نشان دهد. هوش مصنوعی شیرجه را به ترتیب تقسیم می‌کند و آن را در کمتر از یک دهم ثانیه تجزیه و تحلیل می‌کند. و می‌توان آن را در زمان واقعی با طرفداران به اشتراک گذاشت تا آنها بهتر بفهمند که یک نفر کجا امتیاز کسب کرده و از کجا از دست داده است.”

پروژه دیگری شامل رفتن اینتل به روستاهای سنگال و استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی استعدادهای ورزشی بالقوه بر اساس فیلمبرداری از کودکان در حال پریدن، دویدن، کشتی گرفتن و انجام پرس آپ روی تلفن همراه بود که با هوش مصنوعی سرعت، مسافت و بیومتریک حرکت آنها را ردیابی می‌کرد.

کریستوف شل از اینتل، که مدعی شد 40 کودک با استعداد قابل توجه را شناسایی کرده است، گفت: «این کاملاً بزرگ است. ما پنج روستا را گشتیم و 1000 کودک را جستجو کردیم. ما در حال تبدیل آن به یک میدان بازی برابر برای استعدادها هستیم. و این می‌تواند به والدین کمک کند که بچه‌هایشان چه ورزشی را انتخاب کنند.

یکی دیگر از پروژه‌های هوش مصنوعی برای رنگی کردن فیلم‌های سیاه و سفید از بازی‌های پاریس 1924 و نشان دادن دوندگان در حال نوشیدن آب در ماراتن استفاده شد.

آلیستر براونلی، قهرمان دوگانه سه‌گانه المپیک، گفت که مجذوب آنچه دیده بود. «من به بهینه‌سازی ورزشی و اینکه چگونه هوش مصنوعی به مردم کمک می‌کند تا سریع‌تر حرکت کنند، آسیب‌های کمتری داشته باشند، و چیزهایی مانند تعامل با طرفداران علاقه‌مندم. براونلی که عضو کمیسیون ورزشکاران IOC نیز هست، گفت: اما ما امروز حدود 50 چیز شنیدیم که می‌تواند تفاوت ایجاد کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره خطرات احتمالی هوش مصنوعی گفت: «امروز درباره استراتژی است که طبیعتاً آسمان آبی و مثبت است. اما بدون شک خطراتی نیز وجود دارد. تدابیر امنیتی چیست؟ و در مورد چیزهای اخلاقی که مردم باید انجام دهند چطور؟ استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به قضاوت، همه چیز را منصفانه‌تر می‌کند. اما چگونه می‌توان مطمئن شد که هوش مصنوعی قضات را تقویت می‌کند و آنها را جایگزین نمی‌کند؟

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی