هوش مصنوعی
عکس و تصویر با هوش مصنوعی

ریدلی اسکات: هوش مصنوعی به بمب هیدروژنی فنی تبدیل خواهد شد

سرفصل‌های مقاله

ریدلی اسکات، کارگردان آثار کلاسیک علمی-تخیلی مانند «بیگانه» و «بلید رانر»، از سرعت فراگیری فناوری هوش مصنوعی در جامعه وحشت دارد.

این کارگردان 86 ساله بریتانیایی که در مصاحبه‌ای با «رولینگ استون» برای تبلیغ فیلم جدیدش «ناپلئون» حاضر شده بود، وقتی از او پرسیده شد که آیا هوش مصنوعی او را نگران می کند یا نه، پاسخش مثبت بود.

نظر ریدلی اسکات درباره هوش مصنوعی

ریدلی اسکات
نظر ریدلی اسکات درباره هوش مصنوعی

ریدلی اسکات به این نشریه گفت: «ما باید هوش مصنوعی را مهار کنیم. و من نمی‌دانم چگونه می‌خواهید آن را مهار کنید. آن‌ها می‌گویند دولت‌ها در حال تصمیم‌گیری برای مهار هوش مصنوعی هستند. شوخی می‌کنید؟! وقتی هوش مصنوعی بدین شکل بیرون آمده، یعنی بیرون آمده و کار تمام است.»

او ادامه داد: «اگر من هوش مصنوعی طراحی کنم، کامپیوتری طراحی خواهم کرد که اولین کارش طراحی کامپیوتر دیگری باهوش‌تر از کامپیوتر اول باشد. بتواند کل سیستم پولی-الکتریکی جهان را در اختیار بگیرد و آن را خاموش کند. این اولین فاجعه خواهد بود. هوش مصنوعی یک بمب هیدروژنی فنی است. به معنی آن فکر کنید.»

ریدلی اسکات همچنین نگرانی‌های خود را با فیلمش «بلید رانر» مقایسه کرد، فیلمی آینده‌نگر که «هریسون فورد» در آن در لس‌آنجلس در حال ردیابی شبیه‌سازهای انسان‌نما بود.

این مرد 86 ساله گفت: «همیشه فکر می‌کردم دنیا به سمتی پیش خواهد رفت که در نهایت توسط دو شرکت اداره شود. شخصیت تایرل در فیلم “بلید رانر” احتمالا 45 تا 50 درصد از سهام جهان را در اختیار داشت و یکی از اسباب‌بازی‌های آن، تکثیر انسان‌نماها از طریق DNA بود. تایرل [با بازی جو تورکل] فکر می‌کند که خداست و در اولین قسمت «بلید رانر» یک هوش مصنوعی به نام Nexus ساخت و عمر محدودی برای آن در نظر گرفت، چرا که می‌ترسید هوش مصنوعی خطرناک شود.»

همچنین از کارگردان فیلم «گلادیاتور» در مورد هوش مصنوعی در رابطه با حملات اخیر هالیوود پرسیده شد، جایی که استفاده از این فناوری نقطه گره خوردن کلیدی در مذاکرات بود.

ریدلی اسکات گفت: «آن‌ها (اتحادیه بازیگران) نباید اجازه استفاده از هوش مصنوعی را بدهند. چگونه قرار است در آینده این فناوری را مهار کنند؟»

او اعتقاد دارد: «یک چیز فاقد خلاقیت در داد‌ه‌ها وجود دارد. شما یک نقاشی دارید که توسط کامپیوتر کشیده شده است، اما من دوست دارم باور کنم در این مورد اطمینانی ندارم که این نقاشی روی هر موجودی که احساس یا روح دارد اثر نخواهد گذاشت.»

در اوایل این ماه، «جولیا لوئیس دریفوس» هم در یک سخنرانی که با ChatGPT آن را نوشته بود، به محدودیت‌های خلاقانه هوش مصنوعی ChatGPT اشاره کرد که او را با «جولیا رابرتز» اشتباه گرفته بود!

او با خنده گفت: «خانم‌ها و آقایان، مهمانان محترم و همکاران سرمایه‌گذار، امروز برای من لحظه قدردانی و تامل عمیق است، زیرا افتخار بزرگ شناخته شدن به عنوان سرمایه‌گذار سال توسط وال‌استریت ژورنال را می‌پذیرم.»

اشاره دریفوس به این بود که ChatGPT او را نه تنها با جولیا رابرتز اشتباه گرفته، که به جای پرداختن به خود شخصیت رابرتز، به شخصیتی که رابرتز در فیلم «هیولای پول» بازی کرده بود پرداخته است.

مهران
مهران