ریشی سوناک

ریشی سوناک : امیدوارم هوش مصنوعی میراث من باشد

سرفصل‌های مقاله

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا بر این باور است که تلاش او برای مدیریت هوش مصنوعی می‌تواند تأثیری ماندگار بر صحنه جهانی بگذارد. ظهور هوش مصنوعی (AI) ممکن است همان چیزی باشد که او به آن نیاز دارد.

نخست‌وزیر بریتانیا با انتخابات سراسری سال آینده روبرو می‌شود که حزب محافظه‌کار او در نظرسنجی‌ها 18 امتیاز کمتر از حذب کارگر خواهد داشت. اما اگرچه سوناک به خبرنگارانی که با او به اجلاس سران گروه 20 در هند سفر می‌کردند گفت که «کاملاً مطمئن است» که می‌تواند دوباره در انتخابات پیروز شود، مقامات داخلی دولت بریتانیا می‌گویند که نخست‌وزیر پیش از این به میراث احتمالی خود پس از داونینگ استریت چشم دارد.

علاقه ریشی سوناک به هوش مصنوعی

ریشی سوناک
علاقه ریشی سوناک به هوش مصنوعی

سوناک به این افتخار می‌کند که اکنون فرصتی است تا بریتانیا را به عنوان مرجع پیشرو در مدیریت هوش مصنوعی قرار دهد. یکی از مشاوران دولت به پولیتیکو گفت: «او هوش مصنوعی را میراث بلندمدت خود می‌داند. یکی دیگر از مقامات دولتی گفت سوناک هرگز فرصتی را از دست نمی‌دهد تا هوش مصنوعی را مطرح کند.

چندین انجمن بین‌المللی موجود برای دولت‌ها برای بحث در مورد مقررات هوش مصنوعی، از جمله فرآیند G7 و اتحادیه اروپا-ایالات متحده وجود دارد. شورای تجارت و فناوری، چالش ریشی سوناک است که کشورها را متقاعد کند که بریتانیا را به عنوان مکانی برای گرد هم آوردن ابتکارات موجود و جمع شدن در کشورهای فاقد نمایندگی جدی بگیرند. و این نیاز به دیپلماسی ماهرانه دارد.

از G20 تا نشست هوش مصنوعی

سوناک از مکالمات با دیگر رهبران جهان در G20 برای جلب توجه به نشست برجسته ایمنی هوش مصنوعی خود که در ماه نوامبر در بریتانیا برگزار می‌شود، استفاده کرد. فهرست دعوت هنوز به صورت عمومی منتشر نشده است، اما انتظار می‌رود که شامل طیف وسیعی از کشورها از جمله چین باشد.

نخست وزیر در مسیر دهلی نو گفت: «تاکنون، پاسخی که ما دریافت کرده‌ایم واقعاً مثبت بوده است، مردم واقعا مشتاق مشارکت هستند و می‌دانند که بریتانیا می‌تواند نقش رهبری را در هوش مصنوعی ایفا کند.»

در یک جلسه متمرکز بر فناوری در اجلاس روز یکشنبه، نخست وزیر نظراتی را در مورد نیاز به توسعه هوش مصنوعی مسئولانه ارائه کرد. او هند را به خاطر “به ارمغان آوردن هوش مصنوعی در صدر دستور کار در G20” ستود و گفت که “فرصتی برای پیشرفت بشر وجود دارد که می‌تواند از انقلاب صنعتی هم در سرعت و هم از نظر وسعت پیشی بگیرد.

او به رهبران گفت که اول از همه، توسعه هوش مصنوعی باید با خیال راحت انجام شود تا خطرات مدیریت شود. وی گفت: این امر مستلزم همکاری بین المللی است. بریتانیا میزبان اولین اجلاس بین المللی ایمنی هوش مصنوعی در ماه نوامبر خواهد بود تا به پیشبرد این امر کمک کند. سوناک اضافه کرد که این فناوری همچنین باید به طور ایمن توسعه یابد تا از اقتصاد دیجیتال در برابر بازیگران و دولت‌های بدخواه محافظت شود و به طور عادلانه اجرا شود.

خطرات پیش‌رو میراث سوناک

اما برای موفقیت اجلاس سوناک و کمک به حفظ میراث او، به مشارکت فعال رهبران دیگر جهان متکی خواهد بود. ریشی سوناک امیدوار است از عدم حضور کشورهای تاثیرگذار در نشست هوش مصنوعی خود اجتناب کند. ماه گذشته خبرهایی مبنی بر عدم حضور جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، به او وارد شد.

رهبران کلیدی اروپایی نیز حضور خود را تایید نکرده‌اند. یکی از مقامات فرانسوی در اظهارنظرهایی، نیاز به میانجیگری بریتانیا را با توجه به راه‌های بین‌المللی جایگزین برای بحث در مورد هوش مصنوعی زیر سوال برد.

در دستور کار اجلاس سوناک نیز مشکلاتی وجود داشت. او قرار بود روز جمعه با Modi در خانه‌اش ملاقات کند اما این دیدار با یک جلسه 20 دقیقه‌ای در حاشیه نشست روز شنبه جایگزین شد. جمعه شب مودی در عوض میزبان رئیس جمهور بایدن برای شام بود. دو رهبر حدود یک ساعت گفتگو کردند.

البته اوضاع در آخر هفته برای نخست وزیر بریتانیا بهتر شد. زمانی که مودی و سوناک یکدیگر را در آغوش گرفته بودند. بر اساس اعلامیه دولت بریتانیا، مودی «به استقبال گرمی از سوناک در هند اشاره کرد و این زوج توافق کردند که به حرکت به سمت توافق تجارت آزاد «با سرعت» ادامه دهند.

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی با ChatGPT صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی