مرورگر سافاری اپل

مجهز شدن مرورگر سافاری اپل به هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

طبق گزارشی جدید، اپل در حال آماده شدن برای استفاده بیشتر از پیش هوش مصنوعی است، درست مانند دیگران که مدتی است این کار را انجام می‌دهند. بر اساس این گزارش جدید، تلاش بزرگ هوش مصنوعی نیز امسال به مرورگر وب این شرکت، سافاری می‌رسد.

نسخه بعدی سافاری دارای هوش مصنوعی خواهد بود و انتظار می‌رود که در کنار iOS 18 عرضه شود، به این معنی که به احتمال زیاد در کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل در ماه ژوئن ارائه خواهد شد.

ورود هوش مصنوعی به مرورگر سافاری

مرورگر سافاری

سافاری جستجوی هوشمند را دریافت می‌کند که از هوش مصنوعی روی دستگاه برای شناسایی موضوعات و عبارات کلیدی در صفحه وب که در حال مشاهده آن هستید استفاده می‌کند تا محتویات آن را برای شما خلاصه کند. مدل زبان بزرگ اپل (LLM) بسته به متن صفحه، جملاتی را که توضیحات ارائه می‌دهند یا ساختار اشیاء را توصیف می‌کنند، شناسایی می‌کند و کلماتی که تکرار می‌شوند و جملات کلیدی به عنوان موضوع شناخته می‌شوند.

گفته می‌شود که این در پاسخ به ChatGPT است، اما مطمئناً اپل پیچ و تاب معمول خود را ارائه می‌دهد زیرا تجربه روی دستگاه بسیار ایمن‌تر خواهد بود.

Web Eraser به شما امکان می‌دهد بخش‌های خاصی از صفحات وب را حذف کنید، مواردی مانند تبلیغات بنر، تصاویر، متن یا حتی کل بخش‌های صفحه را با “سهولت نسبی”. پاک کردن در تمام جلسات نیز پایدار خواهد بود، زیرا Safari تغییرات را حتی پس از بستن برگه یا پنجره اصلی به خاطر می‌سپارد.

هنگامی که دوباره از همان صفحه بازدید می‌کنید به شما اطلاع داده می‌شود که صفحه تغییر یافته است تا تغییرات مورد نظر شما را منعکس کند، و سپس گزینه‌ای برای برگرداندن تغییرات و بازگرداندن صفحه وب به حالت بدون هشدار در صورت تمایل خواهید داشت.

به نظر می‌رسد این روش بسیار پیچیده برای ایجاد یک مسدود کننده تبلیغات و استفاده از کلمه کلیدی هوش مصنوعی برای آن باشد، اما مسدودکننده‌های تبلیغاتی نیز وجود دارند، و قبل از همه این جنجال‌های هوش مصنوعی بوده‌اند.

سافاری جدید همچنین با یک رابط کاربری به روز شده همراه با منوی کنترل‌های صفحه جدید ارائه می‌شود که به شما امکان دسترسی آسان به بسیاری از گزینه‌ها را می‌دهد که قبلاً در UI پراکنده بودند. به غیر از جستجوی هوشمند / مرور هوشمند و پاک کردن محتوای وب ذکر شده، موارد دیگری مانند گزینه‌های بزرگنمایی، کنترل‌های حریم خصوصی، گزینه‌های مسدود کردن محتوا، جستجوی متن درون صفحه، حالت خواننده و میانبرهای برنامه افزودنی را در خود جای می‌دهد.

سال آینده، اپل “ویژگی جستجوی بصری بسیار قدرتمندتر” را در مرورگر خود ادغام می‌کند که به شما امکان می‌دهد “اطلاعات محصولات مصرفی را هنگام مرور تصاویر به دست آورید”. این ظاهرا شبیه به ویژگی Visual Lookup است که به سیری اجازه می‌دهد گیاهان، حیوانات خانگی و مکان‌های دیدنی را در عکس‌ها شناسایی کند.

در حالی که ظاهراً همه این موارد در حال توسعه هستند، به خاطر داشته باشید که برای اپل غیرممکن نیست که راه‌اندازی آنها را به تاخیر بیندازد یا برخی از آنها را به طور کلی لغو کند. چیزهایی که قبلاً همگی اتفاق افتاده‌اند.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی