سم آلتمن
شرکت OpenAI

تلاش «سم آلتمن» برای جذب 7 تریلیون دلار سرمایه

سرفصل‌های مقاله

به گزارش «وال‌استریت ژورنال»، «سم آلتمن» مدیرعامل OpenAI، به دنبال جذب تریلیون‌ها دلار از سرمایه‌گذاران، از جمله دولت امارات متحده عربی، برای افزایش ظرفیت جهان برای تولید تراشه‌های پیشرفته و قدرت هوش مصنوعی است.

وال‌استریت ژورنال روز پنجشنبه به نقل از افراد آشنا گزارش داد که «ابتکار فناوری بسیار جاه‌طلبانه آلتمن» می‌تواند نیازمند جمع‌آوری 7 تریلیون دلار سرمایه باشد.

آلتمن به عنوان بخشی از پیشنهاد خود به سرمایه‌گذاران، ساخت ده‌ها کارخانه ریخته‌گری تراشه‌های هوش مصنوعی را پیشنهاد کرده است که توسط سازندگان‌تراشه های موجود، مانند شرکت تولید نیمه‌هادی تایوان (TSMC) اداره می‌شوند.

جذب سرمایه برای هوش مصنوعی توسط سم آلتمن

سم آلتمن

به گفته وال‌استریت ژورنال، هدف این برنامه‌ها حل موانع رشد OpenAI از جمله کمبود تراشه‌هایی است که مدل‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT را تقویت می‌کنند.

بر اساس این گزارش، سم آلتمن تاکنون ملاقات‌هایی با مقامات ارشد امارات متحده عربی، مدیران TSMC، «جینا رایموندو» وزیر بازرگانی ایالات متحده و «ماسایوشی سون» مدیر اجرایی سافت‌بانک داشته است.

در حالی‌که بسیاری از کشورها برنامه‌های خود را برای حمایت از تولید نیمه‌رسانای داخلی اعلام کرده‌اند، عرضه جهانی همچنان تحت سلطه تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌ها از جمله شرکت تولید نیمه‌رسانا تایوان (TSMC) و NVIDIA مستقر در کالیفرنیا است.

یک سخنگوی OpenAI می‌گوید که “بحث‌های سازنده‌ای در مورد افزایش زیرساخت‌های جهانی و زنجیره‌های تامین” داشته است و جزئیات بیشتری را در تاریخ بعدی به اشتراک خواهد گذاشت.

روز چهارشنبه، سم آلتمن در شبکه اجتماعی X نوشت که OpenAI معتقد است «جهان به زیرساخت‌های هوش مصنوعی بیشتری نیاز دارد – ظرفیت، انرژی، مراکز داده و غیره – بیش از آن‌چه مردم در حال حاضر برای ساختن برنامه‌ریزی می‌کنند». 

او افزود که «ساخت زیرساخت‌های هوش مصنوعی در مقیاس عظیم، و یک زنجیره تامین انعطاف‌پذیر، برای رقابت اقتصادی بسیار مهم است و OpenAI می‌خواهد به تحقق آن کمک کند.»

درست قبل از کنارگذاشتن کوتاه مدت آلتمن از سمت مدیرعاملی OpenAI، او ظاهرا به دنبال میلیاردها دلار برای یک سرمایه‌گذاری تراشه جدید و هنوز تشکیل‌نشده با نام «Tigris» بود تا در نهایت با Nvidia رقابت کند و برای جمع‌آوری پول از سرمایه‌گذاران، در حال سفر به خاورمیانه بود.

در سال 2018، سم آلتمن شخصا در یک استارتاپ تراشه‌های هوش مصنوعی به نام Rain Neuromorphics، مستقر در نزدیکی دفتر مرکزی OpenAI در سانفرانسیسکو سرمایه‌گذاری کرد و در سال 2019، OpenAI نامه‌ای مبنی بر صرف 51 میلیون دلار برای تراشه‌های Rain امضا کرد. در ماه دسامبر، ایالات متحده یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر تحت حمایت «آرامکوی سعودی» را مجبور به فروش سهام خود در Rain کرد.

Nvidia در طول رونق هوش مصنوعی زاینده (مولد) در سال گذشته، با بیش از سه برابر شدن ارزش بازار خود در سال 2023، حسابی پول‌سازی کرده است. واحدهای پردازش گرافیکی یا GPUهای این شرکت، قدرت مدل‌های زبان بزرگ ایجاد شده توسط OpenAI، Alphabet، Meta و تعداد رو به رشدی از استارتاپ‌هایی که سرمایه‌گذاری بالایی دارند، همگی برای تکه‌ای از کیک شیرین هوش مصنوعی زاینده می‌جنگند.

OpenAI که توسط مایکروسافت پشتیبانی می‌شود، تاکنون واکنشی به این اخبار نداشته است

مهران
مهران