از هوش مصنوعی بترسم

آیا باید از هوش مصنوعی بترسم؟

سرفصل‌های مقاله

موضع پیش فرض من در مورد هر فناوری جدید، شک و تردید است. شالوده‌های کالوینیستی من را برای آن مقصر بدانیم، اما حتی کارشناسان هم مطمئن نیستند (یا به اشتراک نمی‌گذارند) دقیقاً چگونه هوش مصنوعی کار می‌کند. آیا این احتمالاً می‌تواند از بین برود؟

بیش از یک سال از زمانی که هوش مصنوعی، به ویژه هوش مصنوعی مولد – اخبار فناوری را در دست گرفته است، می‌گذرد. هوش مصنوعی مولد اجازه می‌دهد تا مقادیر ناگفته‌ای از اطلاعات توسط رایانه‌های قدرتمند جذب شود که سپس می‌توانند آنچه را که به نظر می‌رسد متن یا تصاویر اصلی بر اساس درخواست‌های کاربران (به نام درخواست) تولید کنند.

cta-gif-album-m
cta-gif-album

اگر چیزی در مورد هوش مصنوعی مولد خوانده‌اید، از سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی که انجام می‌شود و نوآوری‌ها، کارایی‌ها و دنیای جدید هوش مصنوعی به روی ما باز می‌شود، می‌دانید، اما اشکالاتی نیز وجود دارد: اختلالی که همه ما در محل کار خود با آن مواجه خواهیم شد. شاید نمونه‌هایی از این فناوری را در عمل دیده باشید.

ترس از هوش مصنوعی

ترس از هوش مصنوعی

برای من، نقطه عطفی برای شک و تردید من، آزمایشی بود که توسط نیویورک تایمز ارائه شد تا ببینم آیا مردم می‌توانند تشخیص دهند که آیا تصاویر واقعی هستند یا توسط هوش مصنوعی تولید شده‌اند. من یک انسان بصری هستم و فکر می‌کردم این کار آسانی است. من بدبختانه شکست خوردم.

پس باید بترسیم؟ وقتی مشخص نیست چه چیزی واقعی است و چه چیزی نیست، ما باید تعجب کنیم، یا بدتر از آن، تسلیم شویم و فقط آنچه را می‌بینیم باور کنیم. بله، ترسناک است.

دنیل سی. دنت، فیلسوف در مقاله‌ای در آتلانتیک در سال ۲۰۲۳، افرادی را که به‌عنوان فردی غیر از خود واقعی‌شان ظاهر می‌شوند، «افراد تقلبی» می‌خواند. او استدلال قانع‌کننده‌ای دارد که «ایجاد [یا انتقال] افراد دیجیتال تقلبی خطر نابودی تمدن ما را به همراه دارد». راه حل او؟ با افراد تقلبی مانند ما با ارزهای تقلبی رفتار کنید.

اگرچه او اعتراف کرد که ممکن است خیلی دیر شده باشد، او برای شفافیت کامل آنچه توسط هوش مصنوعی ایجاد شده و اطمینان از داشتن فناوری (تلفن‌های هوشمند، اسکنر، تلویزیون‌های دیجیتال و غیره) که می‌تواند تقلبی‌ها را تشخیص دهد، استدلال کرد. و پس از آن، به همان اندازه مهم، باید تولیدکنندگان محتوای تقلبی – از جمله مدیران شرکت‌های فناوری و تکنسین‌ها – را از نظر قانونی در قبال دروغ‌هایی که با متن و تصاویر هوش مصنوعی می‌گویند، مسئول کنیم.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

منبع : thebanner

نوید رضایی
نوید رضایی