هوش مصنوعی چین

تایوان رقیب جدیدی برای هوش مصنوعی چین

سرفصل‌های مقاله

بخش تحقیقات جهانی بانک آمریکا کنفرانس مخابرات، رسانه و فناوری آسیا و اقیانوسیه ۲۰۲۴ را از ۱۸ تا ۲۲ مارس در تایوان برگزار کرد. موضوع اصلی کنفرانس هوش مصنوعی بود. این موضوع چین را نگران کرده است.

تحلیلگران بانک آمریکا مشاهده کردند که توسعه هوش مصنوعی چین چالش‌ها و فرصت‌هایی را ارائه می‌دهد. فرصت‌های عمده شامل حجم وسیع داده‌ها و پتانسیل برنامه‌های کاربردی گوشی‌های هوشمند است.

وین وو، استراتژیست ارشد بانک مرکزی آمریکا در چین گفت که حرکت اقتصادی چین ضعیف شده است و منابع مالی به کشورهای اطراف از جمله کره جنوبی و تایوان سرازیر شده است. بسیاری از متخصصان که قبلاً در چین، هنگ کنگ یا سنگاپور مستقر بودند و عمدتاً بر روی امور مالی تمرکز داشتند، توجه خود را به تایوان معطوف کرده‌اند تا اطلاعات مربوط به فناوری و هوش مصنوعی را جمع آوری کنند.

افول چین و زمینه ورود تایوان به بازار هوش مصنوعی

ورود تایوان به بازار هوش مصنوعی

وو گفت که توسعه اقتصادی چین در 25 سال گذشته تقریباً به سه دوره 10 ساله تقسیم می‌شود. او توضیح داد که پس از الحاق این کشور به WTO در سال 2001، این کشور برای چندین سال بر تجارت صادرات محور تمرکز کرد. از سال 2008 تا 2009، با فشارهای ناشی از بحران مالی جهانی و مسائل داخلی مانند ظرفیت مازاد مواجه بود. او افزود که این کشور بر دگرگونی تولیدات ارزان قیمت نظارت داشت.

او گفت که از سال 2010 تا 2020، اقتصاد چین به مصرف بازار داخلی متکی بود و عملکرد بهتری در شرکت‌های نوع B2C، از جمله تجارت الکترونیک، اینترنت، خدمات مصرف کننده و املاک و مستغلات مشاهده شد. با این حال، در سال‌های اخیر، چین نیز با تنگناهای توسعه مواجه شده است.

وو گفت که از زمان شروع جنگ تجاری آمریکا و چین در سال 2018، زنجیره‌های تامین هر دو طرف به تدریج از هم جدا شده‌اند. با فشار بیشتر مانند تأثیرات همه‌گیری COVID-19، چین دیگر نمی‌تواند نوآوری را به کشورهای غربی واگذار کند. وی افزود: اکنون در مرحله‌ای است که باید ساختار اقتصادی خود را تغییر دهد.

او گفت که چینی‌ها باید اتکا به مصرف داخلی و بازار املاک و مستغلات را کاهش دهد. او افزود که باید ضمن تقویت قابلیت‌های تولید پیشرفته، خوداتکایی فناوری را تقویت کند.

چالش‌های چین

وو گفت چین با چالش‌های زیادی مانند دسترسی به تراشه‌های پیشرفته، تجهیزات و استعدادها مواجه است. او افزود که بودجه به طور گسترده‌ای محدود می‌شود. با این حال، فوریت توسعه هوش مصنوعی را تشخیص می‌دهد. او افزود که رشد جمعیت آن به اوج خود رسیده است و هوش مصنوعی می‌تواند اتوماسیون را ارتقا دهد، بهره‌وری را افزایش دهد و هزینه‌های نیروی کار را کاهش دهد.

وو گفت: اگر هوش مصنوعی با موفقیت توسعه یابد، می‌تواند مزایای قابل توجهی برای چین به همراه داشته باشد. چین همچنان در توسعه هوش مصنوعی از مزایایی برخوردار است، از جمله جمعیت 1.4 میلیاردی آن به عنوان مصرف کنندگان دستگاه‌های الکترونیکی، به ویژه بازار وسیع گوشی‌های هوشمند.

در سال‌های اخیر، نوآوری در گوشی‌های هوشمند با تنگناهایی مواجه شده است و حتی پیشرفت‌ها در عملکرد دوربین نیز نتوانسته مشتریان را تحت تأثیر قرار دهد. هوش مصنوعی به عنوان یک کاتالیزور بالقوه برای نوآوری گوشی‌های هوشمند دیده می‌شود. در بازار مصرف چین، کاربردهای اولیه هوش مصنوعی عمدتاً در ترجمه و آموزش بود. توابع ترجمه تلفن‌های هوشمند موانع زبانی را در سفر کاهش می‌دهد و باعث محبوبیت منابع زبان خارجی می‌شود.

چین حجم انبوهی از داده‌ها دارد. این به توسعه مدل‌های زبان بزرگ (LLM) و توسعه مدل‌های زبان کوچک برای دستگاه‌های ترمینال کمک می‌کند. وو در مورد چشم انداز صعودی بازار برای شرکت‌های مرتبط با هوش مصنوعی گفت که بازار سهام ارزش‌هایی را چندین برابر بیشتر از سود واقعی شرکت‌ها منعکس می‌کند که نشان دهنده یک روند صعودی بلند مدت است. وی افزود، علیرغم خوش بینی به توسعه بلندمدت هوش مصنوعی، هنوز احتمال نوسانات کوتاه مدت به دلیل عواملی مانند جریان سرمایه، سیاست ها و کسری سود وجود دارد.

سیمون وو، مسئول بازار کره جنوبی، تاکید کرد که هوش مصنوعی تقاضا برای مراکز داده را افزایش می‌دهد اما با کمبود تراشه‌های حافظه مواجه است. او افزود که مراکز داده و زنجیره تامین اپل برای کار بدون تراشه‌های حافظه کافی مشکل خواهند داشت. صنعت حافظه تحت سلطه چند شرکت است. وی افزود، شایان ذکر است که چگونه چشم‌انداز رقابتی اکوسیستم هوش مصنوعی تغییر می‌کند و چگونه شرکت‌های آسیایی از موج هوش مصنوعی برای ایجاد ارزش جدید استفاده می‌کنند.

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی