دستیارها

امنیت و راحتی به کمک دستیارهای صوتی هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

ChatGPT احتمالا دستیارهای صوتی فعلی را از بازی خارج خواهد کرد. سیری و الکسا سال‌ها تلاش کردند تا فناوری خانه‌های هوشمند را سودآور کنند، اما اینکار را با از دست دادن 10 میلیارد دلار و اخراج ۱۰ هزار کارمند در سال 2022 انجام دادند.

اکنون، هوش مصنوعی مولد این بخش را در دست گرفته است. این فناوری می‌تواند زبان طبیعی را درک کند، حجم وسیعی از داده‌ها را یاد بگیرد و پاسخ‌هایی شبیه به انسان ایجاد کند و برای دستیارهای صوتی و دستگاه‌های موجود در اینترنت اشیا (IoT) کارآمدتر و کاربرپسندتر شود.

مدیر عامل مایکروسافت اخیراً دستیارهای صوتی فعلی را “خنگ” خوانده است. پس بیایید بررسی کنیم که چرا ورود رسمی دستیارهای صوتی پیشرفته هوش مصنوعی ضروری است.

ابزارهای هوش مصنوعی

تاریخچه‌ای کوتاه از دستیارهای صوتی

دستیارهای صوتی
تاریخچه‌ای کوتاه از دستیارهای صوتی

نمی توان انکار کرد که دستیارهای صوتی خانه‌های هوشمند در دهه گذشته تسلط داشتند. در واقع، حدود 20 درصد از خانه‌های ایالات متحده دارای الکسای آمازون هستند. علاوه بر این، ۱۴۰ هزار محصول با الکسا سازگار هستند و سیستم عامل آن بیش از 300 میلیون دستگاه هوشمند مانند لامپ یا دوربین را کنترل می‌کند.

با این حال، این دهه به پایان رسیده است. اولا، تولیدکنندگان در حال از دست دادن پول هستند. کسب درآمد از دستورات صوتی بسیار سخت شده است. الکسا بزرگترین بازنده آمازون است و این مشکل در سراسر صنعت وجود دارد. کم کم شرکت‌ها منابع خود را در این بخش‌ها کاهش می‌دهند.

چالش دیگر، عملکرد محدود دستیارهای صوتی است. در حالی که آنها در کارهای ساده‌ای مانند تنظیم تایمر یا پخش موسیقی عالی هستند، اغلب با درخواست‌های پیچیده‌تر مشکل دارند. علاوه بر این، این دستگاه‌ها نمی‌توانند عادت‌های کاربر را یاد بگیرند و به‌طور مستقل تصمیم‌گیری کنند، که در نتیجه تجربه‌ای قابل پیش‌بینی دارند.

استفاده از دستیارهای صوتی فعلی، انتظارات مصرف‌کننده را برآورده نمی‌کند. با این حال، ظهور هوش مصنوعی مولد می‌تواند این داستان را تغییر دهد.

ورود هوش مصنوعی مولد

هوش مصنوعی مولد وسعت، انعطاف‌پذیری و پیچیدگی را وارد دستگاه‌ها صوتی می‌کند. علاوه بر این، با سرمایه‌گذاری و نوآوری بیشتر، انتظار قابلیت‌های هوشمند عمیق‌تری نیز خواهید داشت. کارشناسان در حال حاضر رنسانس دستیارهای صوتی را پیش‌بینی می‌کنند.

به عنوان مثال، پردازش زبان طبیعی (NLP) به این دستیاران اجازه می‌دهد تا زبان گفتاری را بفهمند و تفسیر کنند، و آنها را قادر می‌سازد تا درخواست‌های مختلف مبتنی بر کار مانند روشن کردن چراغ‌ها یا تنظیم اعلان‌ها را اجرا کنند. اما مطمئناً کاربران می‌خواهند که دستیارهای صوتی آنها توانایی برقراری ارتباط عمیق‌تر و حل مشکلات را داشته باشند.

اینجاست که فناوری به سبک GPT وارد عمل می‌شود. این الگوریتم‌های پیشرفته یادگیری ماشین را برای ایجاد پاسخ‌های انسان‌مانند به سؤالات یا درخواست‌ها ترکیب می‌کند. با ترکیب NLP با پاسخ‌های به سبک GPT، دستیارهای صوتی می‌توانند تجربه کاربری جامع‌تر و شخصی‌شده‌تری را ارائه دهند.

دستیاران هوش مصنوعی از داده‌هایی که جمع آوری می‌کنند بهتر استفاده می‌کنند. با گذشت زمان، آنها قادر خواهند بود روال شما را درک کنند و مطابق با آن عمل کنند، خواه به طور خودکار قهوه جوش شما را روشن کند یا چمن را آبیاری کند. توجه داشته باشید که اینکار می‌تواند بدون فرمان صوتی عمل کند. دستگاه در عوض تبدیل به یک دستیار مستقل می‌شود که نیازهای شما را قبل از صحبت کردن درک می‌کند. این همان رویای علمی تخیلی است که دستیاران صوتی در ابتدا آرزوی رسیدن به آن را داشتند.

با این حال، یک نکته وجود دارد. در حالی که این اتفاق منجر به تعاملات فردی می‌شود، اما این دستگاه‌ها ما را از نزدیک می‌شناسند. بنابراین امنیت داده‌ها و حفاظت از حریم خصوصی از اهمیت بالایی برخوردار می‌شود.

آینده خانه‌های هوشمند و دلیل ایمن کردن آن

کاربران و شرکت‌ها نباید از خطرات دستیارهای صوتی هوشمند چشم پوشی کنند. اگر این دستگاه‌های مجهز به یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی در معرض خطر قرار گیرند، می‌توانند پنجره‌ای دیجیتالی را به خانه‌های ما باز کنند.

تاریخ به ما نشان می‌دهد که دستیارهای صوتی خطاپذیر هستند. سال گذشته، محققان دانشگاهی یک نقص امنیتی را کشف کردند که به هکرها اجازه می‌دهد تا کنترل بلندگوهای هوشمند Amazon Echo را در دست بگیرند و اقدامات غیرمجاز مانند باز کردن قفل درها، برقراری تماس تلفنی و کنترل لوازم هوشمند انجام دهند.

این نقص امنیتی از بلندگوی دستگاه برای صدور دستورات صوتی استفاده می‌کند. اگر یک دستور گفتاری با کلمه بیدار (معمولا “الکسا” یا “اکو”) شروع شود، دستگاه اکو دستور را اجرا خواهد کرد. این نقص بعداً برطرف شد، اما ثابت می‌کند که هکرها می‌توانند نقاط ضعف را پیدا کنند. قبل از اینکه دستیارهای صوتی و خانه‌های هوشمند واقعاً هوشمند شوند، به خصوص با دسترسی به داده‌های کاربران، باید ایمن باشند.

خبر خوب این است که مصرف‌کنندگان می‌توانند تمامی کارها را خودشان انجام دهند. ابتدا شبکه خانگی خود را رمزگذاری کنید. یک راه حل خوب این است که یک پلتفرم ارتباطی همتا به همتا را یکپارچه کنید تا اطمینان حاصل شود که دستورات فقط بین مشتری و دستگاه انجام می‌شود.در نهایت، داده‌ها و مجوزهای امنیتی دستیار صوتی را بررسی کنید. به آن اجازه دهید به برخی اما نه تمام شبکه شما دسترسی داشته باشد، در نتیجه احتمال هرگونه هک احتمالی را از بین ببرید.

کاربرها باید این اطمینان را داشته باشند که دستگاه‌ها، اطلاعات آنها را به کارگزاران داده یا بازیگران بد نمی‌فروشند. پس تنها در این صورت، رنسانس دستیار صوتی واقعا می‌تواند اتفاق بیافتد.

می‌دانستید شما هم می‌توانید از دستیارهای هوش مصنوعی با زبان فارسی استفاده کنید؟ زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی ایرانی که مجهز به دستیار صوتی نیز هست. تنها کافی است اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و به راحتی و با امنیت بالا از آن استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی