هوش مصنوعی

۳ داستان هوش مصنوعی در مورد استخدام

سرفصل‌های مقاله

برخی از متقاضیان کار فکر می‌کنند هوش مصنوعی نقش تعیین‌کننده در استخدام شدن آنها دارد. برای همین چندین داستان هوش مصنوعی، در مورد چگونگی استخدام کارمندان به وجود آماده است.

حتی قبل از افزایش بی‌سابقه هوش مصنوعی در سال گذشته، هوش مصنوعی سال‌ها در فرآیند استخدام نقش داشته است. اما تصورات غلط زیادی در مورد چگونگی استفاده از هوش مصنوعی در استخدام وجود دارد.

در سال‌های اخیر، هوش مصنوعی عمدتاً برای اسکن رزومه‌ها برای کلمات کلیدی خاص مورد استفاده قرار می‌گرفت. لیندسی زولوآگا، دانشمند ارشد داده در شرکت فناوری استخدام HireVue، می‌گوید: «این خیلی پیچیده نبود. افراد زیادی بودند که سعی می کردند با قرار دادن کلمات کلیدی خاصی در رزومه خود آن سیستم را بازی کنند.

امروزه هوش مصنوعی به روش‌های مختلفی در فرآیند استخدام استفاده می شود، اما بسیاری از جویندگان کار دقیقاً نمی‌دانند که چگونه. در ادامه سه تصور غلط یا داستان هوش مصنوعی در استخدام آورده شده است.

داستان هوش مصنوعی و استخدام

داستان هوش مصنوعی
داستان هوش مصنوعی و استخدام

هوش مصنوعی جایگزین مصاحبه شده است

مصاحبه یک عامل مهم در استخدام است و از بین نمی‌رود. با این حال، بیشتر فرآیند پیش از مصاحبه به صورت خودکار در حال انجام است.

زولوآگا گفت: بسیاری از شرکت‌ها [متقاضی دارند] صفحه نمایش تلفن را با یک استخدام کننده انجام می‌دهند. این است که تمام تعامل، کاربرد و ارزیابی نامزد به صورت خودکار انجام شود، و سپس انسان‌ها بعداً وارد فرآیند شوند. این همان چیزی است که ما می‌بینیم. این مراحل ابتدایی، قبل از اینکه به مصاحبه دوم برسید، خودکار می‌شوند.

این اتوماسیون می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، چه ربات‌های چت هوش مصنوعی که از داوطلبان سؤالات حذفی می‌پرسند یا مدل‌های زبانی که مصاحبه‌های ویدیویی ناهمزمان را تجزیه و تحلیل می‌کنند که در آن داوطلبان به جای تعامل با مصاحبه‌گر، پاسخ‌های خود را به لیستی از سؤالات در زمان خود ثبت می‌کنند.

در آن مرحله، هنگامی که فهرست نامزدها به پایان رسید، یک شخص واقعی وارد فرآیند می‌شود. این اتفاق بیشتر جایگزین رزومه و مرحله صفحه نمایش تلفن مصاحبه می‌شود. مصاحبه حضوری هنوز بسیار انسانی است.

هوش مصنوعی جایگزین استخدام کننده می‌شود

داستان هوش مصنوعی بعدی اما جالب‌تر است. گاهی اوقات یک درخواست‌کننده یک مصاحبه حضوری با یکی از اعضای تیمی که فرصت شغلی دارد و گاهی اوقات با یک استخدام کننده دارد. از آنجایی که خود مصاحبه اینجا ماندگار است، این بدان معناست که شغل استخدام‌کننده نیز باید بماند.

در این مرحله می‌توان از هوش مصنوعی برای رتبه‌بندی نامزدها و حذف افرادی که شرایط خاصی ندارند، استفاده کرد. به جای جایگزینی استخدام‌کنندگان، هوش مصنوعی می‌تواند توسط آن‌ها به کار گرفته شود تا عملکردشان را بهبود بخشد و زمان خود را متمرکز کنند.

زولوآگا می‌گوید: هوش مصنوعی ابزاری برای استخدام کنندگان است. و چیزی که می‌بینیم این است که استخدام کنندگان به جای انجام کارهایی مانند بررسی رزومه یا برنامه‌ریزی مصاحبه، زمان بیشتری را صرف جنبه‌های انسانی می‌کنند، مانند صحبت کردن با مردم. کار لذت بخش‌تر و جالب‌تر است.

هوش مصنوعی تصمیم می‌گیرد که چه کسی این شغل را بدست آورد

هوش مصنوعی اساساً در هر مرحله از فرآیند استخدام استفاده می‌شود. مشکلات زیادی وجود داشته است که حل آنها برای دهه‌ها واقعاً سخت بوده است، مانند تجزیه رزومه یا درک مهارت‌ها و چگونگی ارتباط مهارت‌ها، برای این مشکلات دشوار، هوش مصنوعی زاینده کار بسیار خوبی را انجام می‌دهد.

اما با استفاده از هوش مصنوعی در طول فرآیند استخدام، زولوآگا گفت که برخی از مردم فکر می‌کنند هوش مصنوعی تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کسی در نهایت شغل پیدا می‌کند، خواهند داشت. او گفت: این طور نیست. تصمیم نهایی توسط انسان‌ها گرفته می‌شود. هوش مصنوعی اغلب برای رتبه بندی افراد یا ارزیابی [نامزدها] به روشی مشابه استفاده می‌شود، بنابراین همه به روشی ثابت ارزیابی می‌شوند. و این داستان هوش مصنوعی هم در آخر واقعی نخواهد بود.

بنابراین مردم در مورد چگونگی استفاده از هوش مصنوعی در استخدام چه فکر می‌کنند؟ بستگی به مرحله فرآیند استخدام دارد. طبق یک مطالعه در سال 2023 از مرکز تحقیقات پیو، 41٪ از آمریکایی‌ها با استفاده از هوش مصنوعی برای بررسی برنامه‌ها مخالف هستند، در حالی که 28٪ موافق آن هستند و 30٪ مطمئن نیستند. و هنگامی که صحبت از استفاده از هوش مصنوعی برای تصمیم‌گیری نهایی استخدام می‌شود، 71 درصد از آمریکایی‌ها با این ایده مخالف هستند، در حالی که 7 درصد فکر می‌کنند هوش مصنوعی باید بتواند چنین تماس‌هایی را برقرار کند و 22 درصد مطمئن نیستند.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی