هوش مصنوعی

اگر دانش هوش مصنوعی ندارید از دنیا عقب خواهید ماند

سرفصل‌های مقاله
جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا می‌گوید کسانی که دانش هوش مصنوعی ندارند، پشت سر خواهند ماند. هوانگ که شرکت طراحی تراشه‌اش، با تقاضای زیاد از سمت ارائه‌دهندگان خدمات هوش مصنوعی روبرو است، روز شنبه در سخنرانی خود گفت که این فناوری جدید چشم‌انداز Nvidia را متحول می‌کند و تک تک مشاغل را تغییر می‌دهد.

به گفته جنسن هوانگ، یکی از بنیانگذاران و مدیر اجرایی Nvidia Corp، شرکت‌ها و افراد باید یا خود را با هوش مصنوعی سازگار کنند یا در معرض خطر از دست دادن شغل خود باشند.

مدیر عامل انویدیا به دانشجویان فارغ التحصیل در دانشگاه ملی تایوان گفت: شرکت‌ها با پیشرفت هوش مصنوعی کمتر در خطر خواهند بود. در حالی که برخی نگران هستند که هوش مصنوعی شغل آنها را از بین ببرد، باید بدانید، کسانی که در زمینه هوش مصنوعی متخصص هستند، شغل شما را خواهند گرفت.

هوانگ گفت: دانش هوش مصنوعی که در اواخر سال گذشته توسط ChatGPT به صورت عمومی مورد توجه قرار گرفت، به عنوان یک مرجع برای افزایش عملکرد کارگران در صنایع استفاده می‌شود و در عین حال مشاغل جدیدی ایجاد می‌کند که هرگز وجود نداشته‌اند و برخی دیگر را منسوخ می‌کند.

معرفی ابر کامپیوتر هوش مصنوعی توسط انویدیا

هوش مصنوعی
کامپیوتر هوش مصنوعی انویدیا

علاوه بر این سخنان مدیرعامل، شرکت انویدیا امروز کلاس جدیدی از ابررایانه‌های هوش مصنوعی با حافظه بسیار زیاد را معرفی کرد. یک ابررایانه که توسط سوپرتراشه‌های GH200 Grace Hopper و سیستم سوئیچ NVLink طراحی شده است، که برای امکان توسعه‌ نسل بعدی برای زبان هوش مصنوعی مولد ایجاد شده است.

جنسن هوانگ گفت: هوش مصنوعی مولد، مدل‌های زبانی جدید و موتور دیجیتال اقتصاد مدرن هستند. ابررایانه‌ هوش مصنوعی DGX GH200 پیشرفته‌ترین فناوری‌های محاسباتی و شبکه‌ای سریع NVIDIA را برای گسترش مرزهای هوش مصنوعی ایجاد می‌کند. معماری DGX GH200 پهنای باند 48 برابر بیشتر از نسل قبلی ارائه می‌کند و قدرت یک ابر رایانه عظیم هوش مصنوعی را با سادگی برنامه‌نویسی یک GPU ارائه می‌کند.

گوگل کلاود، متا و مایکروسافت جزو اولین کسانی هستند که انتظار می رود به DGX GH200 دسترسی پیدا کنند تا از قابلیت‌های آن برای اجرای هوش مصنوعی مولد استفاده کنند. الکسیس بیورلین، معاون زیرساخت سیستم‌های هوش مصنوعی متا گفت:

با بزرگ‌تر شدن مدل‌های هوش مصنوعی، به زیرساخت‌های قدرتمندی نیاز است که بتواند تقاضاهای روزافزون را برآورده کنند. طراحی جدید انویدیا به نظر می‌رسد به محققان توانایی کشف رویکردهای جدید برای حل بزرگترین چالش‌ها را می‌دهد.

گیریش بابلانی، معاون شرکت زیرساخت Azure در مایکروسافت، گفت: «آموزش هوش مصنوعی به طور سنتی یک کار زمان‌بر است. پتانسیل DGX GH200 برای کار با مجموعه داده‌های اندازه ترابایت، به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که تحقیقات پیشرفته‌تری را در مقیاس بزرگ‌تر انجام دهند.

نظر شما چیست؟ آیا از حالا باید به دنبال استفاده از دانش هوش مصنوعی باشیم؟ آیا آینده دنیا، هوش مصنوعی مولد است؟ شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی با ChatGPT صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی