تیم کوک
شرکت اپل

تیم کوک : هوش مصنوعی امسال به گوشی‌های آیفون می‌آید

سرفصل‌های مقاله

تیم کوک، مدیر عامل اپل، به این موضوع اشاره کرد که اپل ممکن است اواخر امسال اعلامیه‌ای برای هوش مصنوعی داشته باشد. او گفت: اجازه دهید فقط بگویم که فکر می‌کنم فرصت بزرگی برای اپل با هوش مصنوعی و هوش مصنوعی زاینده وجود دارد، بدون اینکه وارد جزئیات بیشتر شوم.

اپل معمولاً نرم افزار جدید خود را در ماه ژوئن در کنفرانس سالانه توسعه دهندگان خود معرفی می‌کند.

مدیر عامل اپل، تیم کوک، پس از گزارش درآمدهای سه ماهه اول این شرکت، به این موضوع اشاره کرد که اپل ممکن است اواخر سال جاری میلادی اطلاعیه‌ای درباره هوش مصنوعی داشته باشد.

تیم کوک : ورود هوش مصنوعی به آیفون

تیم کوک : ورود هوش مصنوعی به آیفون

در حالی که اظهارات کوک در روز پنجشنبه شامل جزئیات زیادی نمی‌شد، اما نشان می‌داد که اپل می‌خواهد با مایکروسافت، گوگل، آمازون، OpenAI و سایر شرکت‌های فناوری که بر روی مدل‌های پیشرفته هوش مصنوعی کار می‌کنند، رقابت کند.

کوک طی تماسی با تحلیلگران گفت: «همانطور که به آینده نگاه می‌کنیم، به سرمایه‌گذاری در این فناوری‌ها و سایر فناوری‌هایی که آینده را شکل خواهند داد، ادامه خواهیم داد. این شامل هوش مصنوعی می‌شود، جایی که ما همچنان مقدار زیادی از زمان و تلاش خود را صرف می‌کنیم، و ما هیجان‌زده هستیم که جزئیات کار جاری خود را در آن فضا در اواخر امسال به اشتراک بگذاریم.

هوش مصنوعی مولد از سال ۲۰۲۲ و پس از انتشار ChatGPT و بهبود سریع مولدهای تصویر توسط OpenAI شروع به جلب توجه شرکت‌های فناوری و سرمایه‌گذاران کرد. اپل سال گذشته یک مدل هوش مصنوعی پیشرفته را معرفی نکرد، اگرچه این شرکت مدت‌هاست که روی فناوری یادگیری ماشینی مشابه در تراشه‌ها و نرم‌افزارهای خود سرمایه‌گذاری کرده است، که برای مثال می‌تواند افراد یا حیوانات خانگی را در عکس‌ها شناسایی کند.

اپل معمولاً نرم افزار جدید خود را در ماه ژوئن در کنفرانس سالانه توسعه دهندگان خود WWDC معرفی می‌کند. سال گذشته، این شرکت یک ویژگی تصحیح خودکار صفحه کلید آیفون را بر اساس یک مدل زبان مبتنی بر ترانسفورماتور اعلام کرد که از فناوری اساسی مشابه GPT بهره می‌برد. اما اپل در طول ارائه هرگز از عبارت “هوش مصنوعی” استفاده نکرد و اصطلاح آکادمیک‌تر “یادگیری ماشین” را ترجیح داد.

تیم کوک گفت:

اجازه دهید فقط بگویم که فکر می‌کنم فرصت بزرگی برای اپل با هوش مصنوعی و هوش مصنوعی زاینده وجود دارد، بدون اینکه وارد جزئیات بیشتر شوم و خیلی زودتر بخواهم درباره آینده پیش‌بینی کنم.

اشاره‌ اپل به هوش مصنوعی مولد در آیفون 16

سامسونگ و گوگل ویژگی‌های هوش مصنوعی را بخش بزرگی از آخرین اعلامیه‌های گوشی‌های هوشمند خود ساخته‌اند و اکنون زمان آن فرا رسیده است که اپل از این رقابت‌ها عبور کند. تیم کوک در تماس درآمدی، پس از گزارش مالی شرکت گفت که در مورد هوش مصنوعی مولد «آخر امسال» صحبت خواهد کرد. فرض معقول این است که ویژگی‌ها در WWDC در تابستان معرفی می‌شوند، قبل از اینکه در سپتامبر در خط تولید آیفون 16 وارد شوند.

کد‌های موجود در iOS 17.4 نشان می‌دهد که Siri ممکن است از هوش مصنوعی برای خلاصه‌سازی، پاسخ‌های هوشمند در پیام‌ها و هوش مصنوعی در برنامه‌هایی مانند Apple Music، Pages و Keynote استفاده کند. ظاهراً این شرکت بر روی یک مدل هوش مصنوعی تنظیم نشده است، در حال حاضر برخی از آنها را روی دستگاه و برخی دیگر را که به اتصال به اینترنت متکی هستند آزمایش می‌کند.

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی