هوش مصنوعی
شرکت OpenAI, شرکت های هوش مصنوعی

5 شرکت هوش مصنوعی برتر در جهان

سرفصل‌های مقاله

هوش مصنوعی پدیده عصر ماست. پدیده‌ای که قادر است مدام یاد بگیرد، خودش را توسعه دهد و در تمام ابعاد زندگی انسان‌ها تاثیر بگذارد. هوش مصنوعی قادر به تولید محتوا است. در علوم مختلفی نظیر پزشکی، رباتیک، معماری، کامپیوتر و … نیز نقش بسزایی در تسهیل وظایف انسانی بر عهده دارد و می‌تواند به دستیاری کم‌نقص برای انسان‌ها تبدیل شود. دنیای هوش مصنوعی در طول سالیان اخیر به سرعت در حال تحول بوده و در ماه‌های ابتدایی سال 2023، چندین شرکت هوش مصنوعی به عنوان پرچم‌دار این فناوری پیشرو هستند.

از شرکت Neuralink و هدف جاه‌طلبانه‌اش برای تولید دستگاهی که امکان بارگذاری و دانلود افکار و خاطرات را فراهم می‌کند گرفته تا حرکت انقلابی شرکت OpenAi برای جاری شدن هوش مصنوعی در قالب یک دستیار همه‌کاره که در زندگی روزمره انسان‌ها به کار می‌رود.

همه شرکت‌های هوش مصنوعی یک هدف دارند: راحت کردن زندگی بشر، سرعت دادن به پیشرفت فناوری و بالا بردن بهره‌وری با کمک پدیده‌ای منحصربه‌فرد به نام هوش مصنوعی.

آموزش هوش مصنوعی

شاید تا قبل از  انتشار دستیار هوش مصنوعی ChatGPT، هوش مصنوعی برای عموم کاربران ایرانی، یک فناوری شناخته‌شده‌ نبود، اما بعد از گسترش آن، حالا هوش مصنوعی در زندگی روزمره ما ایرانیان نیز جاری شده و فهمیده‌ایم که می‌توان با استفاده از آن کارهای متنوع زیادی انجام داد. از تولید محتوا و یادگیری مسائل مختلف تا خلق آثار هنری خلاقانه به کمک دستیار هوش مصنوعی امکان‌پذیر شده است.

 شرکت‌های هوش مصنوعی برتر دنیا

هوش مصنوعی
شرکت‌های هوش مصنوعی برتر دنیا

«بیل گیتس» بنیان‌گذار کمپانی مشهور مایکروسافت که یکی از شرکت‌های پیش‌گام هوش مصنوعی است، اخیرا ظهور شرکت‌های هوش مصنوعی را انقلابی بزرگ‌تر از اختراع اینترنت نامید. اگر آینده را ازآن هوش مصنوعی بنامیم، حرف گزافی نگفته‌ایم. به دلیل پیشرفت سریع هوش مصنوعی و ورود آن به زندگی انسان‌ها، می‌خواهیم 5 شرکت هوش مصنوعی برتری که آینده این فناوری در دستان آن‌هاست را به شما معرفی کنیم.

OpenAi

OpenAi یک شرکت هوش مصنوعی یا در واقع یک آزمایشگاه تحقیقاتی است که بر روی توسعه کاربردی و کاربرمحور هوش مصنوعی تمرکز دارد.

این شرکت در سال 2015 توسط گروهی از چهره‌های برجسته این حوزه از جمله «سم آلتمن»، «ایلان ماسک»، «گرگ براکمن»، «رید هافمن» و« پیتر تیل» تاسیس شد و این افراد متعهد شدند تا بیش از یک میلیارد دلار سرمایه به این کمپانی تزریق کنند. دفتر مرکزی OpenAi در سانفرانسیسکو قرار دارد و این شرکت هوش مصنوعی متعهد به همکاری آشکار با سایر موسسات و محققان از طریق در دسترس قرار دادن پتنت‌ها (ثبت اختراعات) و تحقیقات خود برای عموم است.

هدف نهایی OpenAi ایجاد هوش عمومی مصنوعی (AGI) است که به سیستم‌های بسیار خودمختاری اشاره دارد که نسبت به انسان، قادر به عملکرد بهتری در حوزه کارهای با ارزش اقتصادی هستند. برای دستیابی به این هدف، OpenAI مستقیما در جهت ایجاد AGI ایمن و سودمند کار خواهد کرد و یا با فراهم کردن زمینه، به دیگران کمک می‌کند تا به چنین هدفی دست پیدا کنند.

ChatGPT شناخته‌شده‌ترین محصولی است که توسط شرکت هوش مصنوعی OpenAi به جهان معرفی شده و یک دستیار هوش مصنوعی است.

Neuralink

بعید است که خبر از آینده فناوری‌ باشد و «ایلان ماسک» در آن مشارکت نداشته باشد! Neuralink یک شرکت هوش مصنوعی است که در سال 2016 توسط ایلان ماسک و تیمی از دانشمندان و مهندسان با هدف توسعه فناوری برای درمان بیماری‌های مغزی و در نهایت افزایش توانایی‌های انسان تاسیس شد. این شرکت از مفهوم علمی-تخیلی «توری سیستم عصبی (Neural Lace)» الهام گرفته شده که یک لایه دیجیتال کاشته شده در مغز است که امکان برقراری رابطه همزیستی با هوش مصنوعی را فراهم می‌کند.

چشم‌انداز بلندمدت شرکت هوش مصنوعی Neuralink ایجاد دستگاهی است که امکان آپلود و دانلود افکار و خاطرات و همچنین رسیدگی به آسیب‌های مغزی و بازیابی توانایی‌های شناختی از دست رفته را با استفاده از یک تراشه فراهم سازد.

این شرکت در حال حاضر روی درمان بیماری‌های مغزی در کوتاه‌مدت متمرکز است، اما در نهایت هدفش دستیابی به آینده‌ای است که در آن انسان‌ها بتوانند به طور یک‌پارچه با هوش مصنوعی ادغام شوند.

Deepmind

DeepMind یک شرکت هوش مصنوعی مستقر در لندن است که در سال 2014 توسط گوگل خریداری شد. این شرکت به دلیل تحقیق و توسعه در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی شناخته شده و سهم قابل توجهی در پیشرفت این فناوری‌ها داشته است.

برخی از دستاوردهای قابل توجه DeepMind عبارتند از توسعه AlphaGo، اولین برنامه کامپیوتری که به منظور شکست دادن یک بازیکن حرفه‌ای انسان در بازی رومیزی Go تولید شد. همچنین توسعه AlphaZero، یک هوش مصنوعی همه‌منظوره که بدون هیچ دانش یا داده قبلی، قادر به یادگیری بازی‌های مختلف است.

DeepMind همچنین تعدادی برنامه کاربردی و محصولات مبتنی بر هوش مصنوعی را توسعه داده است. از جمله یک سیستم هوش مصنوعی که می‌تواند اشیاء را در تصاویر و ویدئو تشخیص داده و طبقه‌بندی کند و یک سیستم تشخیص صدا که قادر است زبان گفتاری را رونویسی و درک کند.

Anthropic

Anthropic شرکتی است که بر ایمنی و تحقیقات هوش مصنوعی تمرکز دارد و برای توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی قابل اعتماد، قابل تفسیر و هدایت‌پذیر تلاش می‌کند. تمرکز این شرکت بر روی تحقیق در زمان حال، با طیف وسیعی از علایق، از جمله زبان طبیعی، بازخورد انسانی، قوانین مقیاس‌بندی، یادگیری تقویتی، تولید کد و قابلیت تفسیر است.

Anthropic در راستای همکاری‌های ارزش‌محورش به دنبال مشارکت با طیف وسیعی از متخصصان در پیش‌برد مسیر تحقیقاتی خود از جمله محققان، مهندسان، کارشناسان تاثیرات اجتماعی و تحلیل‌گران سیاسی است. آن‌ها همچنین ارزیابی اثرات بالقوه اجتماعی هوش مصنوعی را در اولویت قرار می‌دهند و برای ترکیبی از برنامه‌ریزی تحقیقاتی از بالا به پایین و پایین به بالا تلاش می‌کنند.

Boston Dynamics

اگر اهل گشت‌وگذار در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی باشید، بعید است چشم‌تان به ربات‌های پویا و بسیار هوشمند شرکت Boston Dynamics نخورده باشد. همان ربات‌هایی که می‌توانند برقصند، اجسام مختلف را بلند کنند و حرکات ژیمناستیک انجام دهند.

Boston Dynamics یک شرکت مهندسی و طراحی رباتیک است که به دلیل توسعه مجموعه‌ای از ربات‌های هوشمند و بسیار متحرک به شهرت رسیده است. برخی از محبوب‌ترین ربات‌های این شرکت هوش مصنوعی عبارتند از BigDog، Spot، Atlas و Handle.

بوستون داینامیکز همچنین تمایل خود را برای تجاری‌سازی ربات‌ها مانند Handle نیز ابراز کرده است. این شرکت هوش مصنوعی در سال 1992 به عنوان یک شرکت فرعی در زیرمجموعه موسسه فناوری ماساچوست (MIT) تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در ماساچوست قرار دارد. در دسامبر 2020، گروه «هیوندای موتور» اقدام به خرید این موسسه کرد و این خرید در سال 2021 به سرانجام رسید.

ماموریت Boston Dynamics ایجاد ربات‌هایی است که بتوانند با شبیه‌سازی تحرک، مهارت و چابکی انسان‌ها و حیوانات، زندگی مردم را غنی‌تر کنند. این شرکت کار خود را بر روی ربات‌ها به عنوان قدمی در راستای تکامل ماشین‌آلات صنعتی برای کاهش خطرات و تلفات انسانی و نیز سهولت کار انسان‌ها قلمداد می‌کنند.

شرکت‌های هوش مصنوعی در ایران

بسیاری از جوانان ایران و اعضای نسل Z به حوزه فناوری‌های ارتباطی، برنامه‌نویسی و هوش مصنوعی علاقه دارند. برای همین پدیده دستیار هوش مصنوعی با ظهور ChatGPT به سرعت در کشورمان مورد استقبال قرار گرفت. به همین دلیل شرکت های هوش مصنوعی ایرانی هم در این زمینه شروع به کار کردند.

برای دسترسی کاربران ایرانی به هوش مصنوعی و استفاده از امکانات متنوع آن، اپلیکیشن زیگپ راه‌اندازی شد. زیگپ یک دستیار هوش مصنوعی است که می‌تواند به عنوان یک راهنما، همه‌جا و همیشه همراه شما باشد.

با استفاده از زیگپ می‌توان آموخت، سرگرم شد، محتوای جدی تولید کرد و در زمینه کار و امور روزمره از آن کمک گرفت. زیگپ با اتصال به موتور هوش مصنوعی ChatGPT و بهره‌گیری از امکانات Dall-E در حال حاضر و سایر دستیارهای هوش مصنوعی در آینده نزدیک، می‌خواهد تجربه‌ای آسان و خوشایند از هم‌زیستی با هوش مصنوعی را برای کاربران ایرانی فراهم کند.

دستیار هوش مصنوعی ایرانی Zigap با پشتیبانی همزمان از زبان‌های انگلیسی و فارسی، به کاربران در تولید انواع محتوا، یادگیری و آموزش، حل مسائل و رفع اشکالات کمک می‌کند.

نگاهی به مزایای دستیار هوش مصنوعی ایرانی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، اپلیکیشن زیگپ به عنوان نخستین دستیار هوش مصنوعی کارش را از اسفندماه سال گذشته آغاز کرد. اپلیکیشن زیگپ با اتصال به ChatGPT و بهره‌گیری از امکانات سایر موتورهای هوش مصنوعی در آینده نزدیک، قصد دارد تا کاربر ایرانی را با دنیای بی‌کران هوش مصنوعی بیش از پیش آشنا کند.

از مهم‌ترین مزایای این دستیار هوش مصنوعی ایرانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اتصال به پیشرفته‌ترین موتورهای هوش مصنوعی نظیر ChatGPT و Dall-E
  • وجود اپلیکیشن موبایل (فعلا نسخه اندروید) برای دسترسی راحت‌تر و سریع‌تر
  • پشتیبانی از زبان‌های فارسی و انگلیسی
  • دستیار صوتی

در حال حاضر بیش از 20.000 کاربر فعال در حال استفاده از اپلیکیشن هوش مصنوعی ایرانی زیگپ Zigap هستند و به طور رایگان از امکانات آن استفاده می‌کنند.

مهران
مهران