گوگل
هوش مصنوعی گوگل

به‌روزرسانی گسترده «گوگل مپس» با امکانات هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

گوگل مپس Google Maps یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین برنامه‌های ناوبری در جهان است که به موفقیت‌های فعلی خود قانع نیست. این غول فناوری اخیرا اعلام کرد که با پنج ویژگی هوش مصنوعی جدید، به‌روزرسانی گسترده‌ای پیدا کرده است.

در ادامه مطلب می‌خواهیم شما را با امکانات هوش مصنوعی جدید گوگل مپس آشنا کنیم.

نمای فراگیر یا Immersive View یکی از امکانات جدید گوگل مپس است. این ویژگی به شما امکان می‌دهد مسیر خود را از سطح خیابان به صورت سه‌بعدی ببینید. 

این بدان معناست که شما می‌توانید قبل از شروع سفر، دید واقعی و دقیقی از محیط اطراف، نقاط دیدنی و مسیرهای خود داشته باشید.

شما همچنین می‌توانید مکان‌های مختلف را کاوش کرده و ببینید که در زمان واقعی چگونه به نظر می‌رسند. این ویژگی به ویژه برای مناطق ناآشنا یا پیچیده که ممکن است در آن‌ها گم یا گیج شوید مفید است.

با هوش مصنوعی گوگل مپس، هرچیزی را که می‌خواهید پیدا کنید

گوگل مپس
هوش مصنوعی گوگل مپس

به‌روزرسانی جالب دیگر، «جستجوی گوگل مپس» است که از هوش مصنوعی برای کمک به شما در یافتن مکان‌های مرتبط بر اساس اولویت‌ها، نیازها و کانتکست‌های خود استفاده می‌کند. به عنوان مثال اگر به دنبال یک رستوران هستید، گوگل مپس گزینه‌هایی را به شما نشان می‌دهد که با سلیقه، بودجه و میزان دسترسی شما مطابقت دارند.

هوش مصنوعی گوگل مپس همچنین از عکس‌ها و نظرات ارسال‌شده توسط کاربران دیگر استفاده می‌کند تا به شما ایده بهتری درباره آن‌چه انتظار دارید ارائه دهد. می‌توانید نتایج جستجوی خود را با معیارهای مختلفی مانند رتبه‌بندی، غذا یا مسافت فیلتر کنید.

هوش مصنوعی گوگل مپس، مسیریابی را بهبود می‌بخشد

امکان مسیریابی گوگل مپس همچنین از هوش مصنوعی برای بهبود هدایت خطوط و اطلاعات ترافیک استفاده می‌کند. مثلا گوگل به شما می‌گوید اگر قصد دارید از یک خروجی خارج شوید، باید از چه زمانی در کدام لاین خیابان قرار بگیرید که مسیر را از دست ندهید یا حرکت حادثه‌سازی نکنید!

شما همچنین به‌روزرسانی‌های بی‌درنگی در مورد شرایط جاده، تصادفات و ترافیک دریافت خواهید کرد، بنابراین می‌توانید مسیر خود را مطابق با آن برنامه‌ریزی کنید. اگر راه‌های سریع‌تر یا آسان‌تری برای رسیدن به مقصد وجود داشته باشد، Google Maps مسیرهای جایگزین را نیز پیشنهاد می‌کند.

اضافه شدن اطلاعات ایستگاه‌های شارژ ماشین‌های الکترونیکی

اگر صاحب یک وسیله نقلیه برقی هستید، خوشحال خواهید شد که بدانید گوگل مپس در حال اضافه کردن اطلاعات بیشتر در مورد ایستگاه‌های شارژ EV به برنامه خود است.

این اپلیکیشن به شما نشان می‌دهد که نزدیک‌ترین ایستگاه‌های شارژ کجا هستند، چه نوع شارژری دارند، با چه سرعتی می‌توانند باتری شما را شارژ کنند و آخرین بار چه زمانی از آن‌ها استفاده شده‌ است. همچنین می‌توانید ببینید ایستگاه شارژ در دسترس یا مشغول است یا نه، بنابراین وقت یا انرژی خود را هدر نخواهید داد.

گوگل مپس از امکانات واقعیت افزود جدیدی بهره‌مند می‌شود

به عنوان بخشی از اصلاحات به‌روزرسانی، گوگل ویژگی «جستجو با نمای زنده» Search In Live View خود را به «لنز در نقشه»  Lens In Maps تغییر نام داد.

 این ویژگی از هوش مصنوعی برای شناسایی و برچسب‌گذاری اشیاء و مکان‌های موجود در نمای دوربین شما، مانند دستگاه‌های خودپرداز، ایستگاه‌های حمل‌ونقل، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و فروشگاه‌ها استفاده می‌کند. 

همچنین می‌توانید از هوش مصنوعی بخواهید که در مورد این مکان‌ها و نحوه رسیدن به آن‌ها اطلاعات بیشتری به شما بدهد. هوش مصنوعی گوگل مپس بسته به لوکیشن شما و آن‌چه می‌خواهید بدانید بهترین پاسخ‌ها را به شما می‌دهد.

گوگل همچنین از هوش مصنوعی برای پوشش دادن اطلاعات و جهت‌ها در نمای دوربین با استفاده از واقعیت افزوده استفاده می‌کند.

معایب استفاده از گوگل مپس

Google Maps بدون شک یکی از مفیدترین و نوآورانه‌ترین اپلیکیشن‌های موجود است و ویژگی‌های جدید هوش مصنوعی حتی آن را قوی‌تر از قبل خواهد کرد. با این حال، استفاده از گوگل مپس یک نقطه ضعف نیز دارد و آن مقدار داده‌های شخصی شماست که گوگل برای ارتقاء خود آن‌ها را جمع‌آوری می‌کند.

 گوگل از این داده‌ها برای بهبود خدمات خود و همچنین برای هدف قرار دادن تبلیغات و تاثیرگذاری بر رفتار استفاده می‌کند. به‌هرحال هیچ اپلیکیشن بزرگی قرار نیست به کاربرانش خدمات رایگان ارائه کند و گوگل مپس نیز از این قاعده مستثنا نیست.

جمع‌بندی مزایا و معایب هوش مصنوعی جدید گوگل مپس

گوگل مپس با ویژگی‌های جدید هوش مصنوعی خود، بازی خود را به سطح بالاتری ارتقا داده و تجربه‌ای فراگیرتر، شخصی‌شده و افزوده‌تر را به شما ارائه می‌دهد. 

چه بخواهید دنیا را به صورت سه‌بعدی ببینید، بهترین رستوران را پیدا یا از گیر کردن در ترافیک جلوگیری کنید، ماشین الکتریکی خود را شارژ کنید یا درباره محیط اطراف خود بیشتر بدانید، گوگل مپس در خدمت شماست.

اما به یاد داشته باشید هیچ چیز رایگان نیست. Google Maps همچنین داده‌های زیادی را از شما جمع‌آوری می کند تا از آن‌ها برای اهداف خود استفاده کند. بنابراین، مراقب تنظیمات حریم خصوصی خود و آنچه با Google به اشتراک می‌گذارید باشید. گوگل مپس یک برنامه عالی است، اما کامل نیست.

مهران
مهران