تست ایمنی هوش مصنوعی

همکاری آمریکا و بریتانیا برای تست ایمنی هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

دولت های بریتانیا و ایالات متحده روز دوشنبه 13 فروردین اعلام کردند که در آزمایش ایمنی قوی‌ترین مدل‌های هوش مصنوعی، تست ایمنی هوش مصنوعی با یکدیگر همکاری خواهند کرد. 

توافق‌نامه‌ای که توسط «میشل دونلان» وزیر امور خارجه بریتانیا در امور علم، نوآوری و فناوری، و وزیر بازرگانی ایالات متحده «جینا رایموندو» امضا شده است، برنامه‌ای را برای همکاری بین دو دولت در زمینه ایمنی هوش مصنوعی مشخص می‌کند.

دونلان روز دوشنبه در مصاحبه‌ای در سفارت بریتانیا در واشنگتن دی‌سی به تایم گفت: «من فکر می‌کنم [این توافق] فصل بعدی سفر ما در مورد ایمنی هوش مصنوعی را نشان می‌دهد که دست در دست هم با دولت ایالات متحده برای بهبود آن کار می‌کنیم. من نقش ایالات متحده و بریتانیا را به عنوان نیروی محرکه واقعی در شبکه‌ای از موسسات می‌بینم.»

تست ایمنی هوش مصنوعی

تست ایمنی هوش مصنوعی

موسسات ایمنی هوش مصنوعی بریتانیا و ایالات متحده تنها با فاصله یک روز از هم، در حوالی افتتاحیه اجلاس ایمنی هوش مصنوعی به میزبانی دولت بریتانیا در «بلچلی پارک» در نوامبر 2023 تاسیس شدند.

در حالی که همکاری دو سازمان در زمان تاسیس آن‌ها اعلام شد، دونلان می‌گوید که توافق جدید این همکاری را “رسمی” می‌کند و “گوشت روی استخوان می گذارد”. او همچنین گفت: «این همکاری فرصت را برای آن‌ها – دولت ایالات متحده – فراهم می‌کند تا در مرحله‌ای که در حال تاسیس و رسمیت بخشیدن به موسسه خود هستند، کمی به ما تکیه کنند، زیرا موسسه ما راه‌اندازی شده و کاملا کار می‌کند».

بر اساس یک خبر، دو نهاد تست ایمنی هوش مصنوعی یک رویکرد مشترک برای تست ایمنی هوش مصنوعی ایجاد خواهند کرد که شامل استفاده از روش‌ها و زیرساخت‌های زیربنایی یکسان است.

 این نهادها به دنبال تبادل کارکنان و به اشتراک‌گذاری اطلاعات با یکدیگر «بر اساس قوانین و مقررات ملی و قراردادها» خواهند بود. در این بیانیه همچنین آمده است که موسسات قصد دارند یک تمرین آزمایشی مشترک بر روی یک مدل هوش مصنوعی در دسترس عموم انجام دهند.

خانم ریموندو در بیانیه مطبوعاتی همراه با اعلام این همکاری گفت: «بریتانیا و ایالات متحده همیشه بر این موضع روشن بوده‌اند که اطمینان از توسعه ایمن هوش مصنوعی، یک موضوع مشترک جهانی است.»

 با انعکاس اهمیت همکاری‌های بین‌المللی در حال انجام، در اطلاعیه امروز، هر دو کشور اطلاعات حیاتی در مورد قابلیت‌ها و خطرات مرتبط با مدل‌ها و سیستم‌های هوش مصنوعی و همچنین تحقیقات فنی بنیادی در مورد ایمنی و امنیت هوش مصنوعی به اشتراک خواهند گذاشت.

آزمایش‌های ایمنی مانند آزمایش‌هایی که توسط موسسه‌های ایمنی هوش مصنوعی بریتانیا و ایالات متحده انجام می‌شوند، قرار است نقش مهمی در تلاش‌های قانون‌گذاران و مدیران شرکت‌های فناوری برای کاهش خطرات ناشی از سیستم‌های هوش مصنوعی در حال پیشرفت داشته باشند. 

OpenAI و Anthropic، شرکت‌های پشت ربات‌های چت ChatGPT و Claude، به ترتیب، برنامه‌های مفصلی برای چگونگی انتظار آزمایش‌های ایمنی برای اطلاع‌رسانی به توسعه محصول آینده خود منتشر کرده‌اند. 

 قانون هوش مصنوعی اخیر اتحادیه اروپا و فرمان اجرایی «جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده در مورد هوش مصنوعی، شرکت‌هایی را که مدل‌های قدرتمند هوش مصنوعی را توسعه می‌دهند، ملزم می‌کند تا نتایج آزمایش‌های ایمنی را افشا کنند.

دولت بریتانیا در زمان نخست وزیری «ریشی سوناک» نقش اصلی را در ارائه یک واکنش بین‌المللی به قدرتمندترین مدل‌های هوش مصنوعی – که اغلب به عنوان “هوش مصنوعی مرزی” نامیده می‌شود، ایفا کرده است. بریتانیا اولین اجلاس ایمنی هوش مصنوعی را تشکیل و 100 میلیون پوند (125 میلیون دلار) به این موضوع اختصاص داد.

علی‌رغم رهبری خود در برخی از جنبه‌های هوش مصنوعی، دولت بریتانیا تصمیم گرفته است که قانونی را تصویب نکند که خطرات ناشی از هوش مصنوعی مرزی را کاهش دهد. 

«پیتر کایل» وزیر علوم، نوآوری و فناوری در سایه حزب کارگر بریتانیا، شخص مقابل دونلان بارها گفته است که یک دولت کارگری قوانینی را تصویب خواهد کرد که شرکت‌های فناوری را موظف می‌کند نتایج آزمایش‌های ایمنی هوش مصنوعی را با دولت به اشتراک بگذارند، نه این‌که به آن تکیه کنند. 

با این حال دونلان می‌گوید که بریتانیا از قانون‌گذاری هوش مصنوعی در کوتاه‌مدت خودداری می‌کند تا مانع از رشد صنعت یا تصویب قوانینی شود که به دلیل پیشرفت فناوری منسوخ شده‌اند.

مهران
مهران