هوش مصنوعی در المپیک پاریس

استفاده از نظارت امنیتی با هوش مصنوعی در المپیک پاریس

سرفصل‌های مقاله

دوربین‌های نظارتی مجهز به هوش مصنوعی که قرار است در بازی‌های المپیک پاریس مورد استفاده قرار گیرند، در حال حاضر در حال آزمایش هستند.

طبق گزارشی از روزنامه تلگراف، المپیک پاریس قصد دارد یک دوربین بحث‌برانگیز مجهز به هوش مصنوعی داشته باشد که می‌تواند تا هشت اختلال را در طول بازی‌ها تشخیص دهد. ماهیت اختلالاتی که این ابزار می‌تواند شناسایی کند شامل ترافیک خلاف جریان، حضور مردم در مناطق ممنوعه، حرکت جمعیت، بسته‌های مشکوک رها‌شده، وجود یا استفاده از سلاح، ازدحام بیش از حد، وجود جسد روی زمین و آتش‌سوزی است.

طی اقدامات آماده‌سازی برای استفاده واقعی از این ابزار، پلیس فرانسه تصمیم گرفته است که دوربین‌های نظارتی را در دو کنسرت گروه Depeche Mode که این هفته در پاریس برگزار می‌شود، آزمایش کند. بنابراین، افرادی که در کنسرت‌های Depeche Mode که در روزهای یکشنبه و سه‌شنبه برگزار می‌شوند، به سوژه آزمایشی دوربین تبدیل خواهند شد.

امنیت المپیک پاریس با هوش مصنوعی

امنیت المپیک پاریس با هوش مصنوعیشش دوربین از این دست با هوش مصنوعی در Accor Arena مستقر شده‌اند. آن‌ها در داخل و اطراف میدان قرار دارند تا بررسی کنند که چگونه بر حرکت جمعیت نظارت می‌کنند و همچنین چگونه می‌توانند حرکات مشکوک را تشخیص دهند. 

شایان ذکر است که در پاریس قانونی وجود دارد که استفاده از هوش مصنوعی را در فعالیت‌های ورزشی و تفریحی مجاز می‌داند، بنابراین در حال حاضر هیچ تخلفی از قوانین صورت نگرفته است.

این قانون به عنوان ابزاری برای جلوگیری از تکرار یک وضعیت ناگوار در بازی فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2022 که در ورزشگاه «استاد دو فرانس» بین لیورپول و رئال مادرید برگزار شد، در نظر گرفته شد. در جریان این بازی برخی از هواداران که تلاش می‌کردند تا از فشار جمعیت خارج شوند، در نهایت با اسپری فلفل مواجه شدند.

موارد استفاده از هوش مصنوعی در چندین صنعت افزایش می‌یابد

استفاده بالقوه از دوربین‌های نظارتی بحث‌برانگیز نشان می‌دهد که چگونه چندین صنعت به تدریج در حال استفاده از قدرت هوش مصنوعی هستند.

این فناوری نوآورانه به تدریج در حال یافتن موارد استفاده در موارد منحصر‌به‌فردی مانند ارتش ایالات متحده است که اخیرا تصمیم به ترکیب نرم‌افزار مبتنی بر هوش مصنوعی برای یافتن اهداف در مناطق جنگی گرفته است.

به غیر از استفاده‌های امنیتی مانند مورد پلیس فرانسه، هوش مصنوعی به همان اندازه در اکوسیستم بلاک‌چین، بخش سرگرمی و چندین مورد دیگر جای خود را پیدا کرده است.

در عین حال در ماه فوریه، «تایلر پری» بازیگر و تهیه‌کننده مشهور فیلم، ساخت یک استودیوی فیلمسازی 800 میلیون دلاری را پس از کشف این‌که ابزار جدید OpenAI، Sora AI می‌تواند از توضیحات متنی ویدیو بسازد، به حالت تعلیق درآورد.

در روزهای آینده، موارد استفاده بیشتری برای فناوری رو به رشد هوش مصنوعی وجود خواهد داشت و چندین غول فناوری مانند NVIDIA و مایکروسافت در حال قرار گرفتن برای سوار شدن بر موج در دنیای هوش مصنوعی هستند.

مهران
مهران