,

همکاری مایکروسافت و مرسدس بنز برای استفاده از ChatGPT

سرفصل‌های مقاله

پنجشنبه پیش دو کمپانی معتبر مایکروسافت و مرسدس بنز از یک همکاری هیجان‌انگیز برای استفاده از ChatGPT پرده برداشتند: بنز و مایکروسافت در حال همکاری هستند تا نسخه‌ای از ChatGPT را برای نصب و استفاده در خودروهای بنز توسعه دهند. نسخه اتومبیلی ChatGPT قرار است در مرحله اول روی 900.000 اتومبیل مرسدس بنز در سراسر آمریکا موجود شود.

این خودروساز لوکس اعلام کرد که از این فناوری نوظهور، برای تقویت سیستم دستیار صوتی هوشمند Hey Mercedes که در اتومبیل‌های این شرکت موجود است استفاده خواهد شد و انتظار می‌رود قابلیت‌های سیستم را تا حد زیادی گسترش دهد. به گفته سخن‌گوی مایکروسافت، این اولین استفاده از ChatGPT در یک وسیله نقلیه است.

استفاده از ChatGPT در بنز

استفاده از ChatGPT
استفاده از ChatGPT در بنز

طبق اعلام بنز، امکان ثبت‌نام نسخه بتای این برنامه در قالب یک آپشن از روز جمعه در اختیار دارندگان بنز در آمریکا قرار گرفته است. مشتریان می‌توانند از طریق اپلیکیشن شرکت به نام Mercedes me، یا مستقیما از وسیله نقلیه با استفاده از فرمان صوتی «هی مرسدس، می‌خواهم به برنامه بتا ملحق شوم» برای دریافت این برنامه ثبت‌نام کنند.

بنز در بیانیه‌ای گفته: «در حالی‌که اکثر دستیارهای صوتی به وظایف و پاسخ‌های از پیش تعریف‌شده محدود می‌شوند، ChatGPT از یک مدل زبان بزرگ برای بهبود درک زبان طبیعی و گسترش موضوعاتی که می‌تواند به آن‌ها پاسخ دهد، استفاده می‌کند».

همانند سایر صنایع، کاربردهای بالقوه ChatGPT در صنعت خودروسازی نیز به عنوان یک بحث رو به رشد مطرح شده است. در شرایطی که برخی از خودروسازان مانند «جنرال‌ موتورز» می گویند وسایل نقلیه خودران آن‌ها از قبل از هوش مصنوعی پیشرفته یا یادگیری ماشینی استفاده می‌کند ، مشارکت مرسدس یکی از اولین موارد استفاده خاص برای ChatGPT است.

جنرال موتورز نیز در اوایل سال جاری اعلام کرده بود که در حال بررسی موارد استفاده از ChatGPT در وسایل نقلیه خود به عنوان بخشی از همکاری گسترده‌تر با مایکروسافت، سرمایه‌گذار OpenAI است که این فناوری را ایجاد کرده است.

طبق گفته «اریک بوید» معاون شرکتی پلتفرم هوش مصنوعی مایکروسافت، این ادغام بین ChatGPT و دستیار صوتی بنز، دستورات صوتی و تعامل، قابلیت‌های هوش مصنوعی چت‌بات ChatGPT برای انجام دستورات و نیز فراهم کردن زمینه برای پیش‌بینی دستورات و سوالات بعدی را افزایش خواهد داد.

بوید در یک پست بلاگی اعلام کرده که: «برخلاف دستیارهای صوتی استاندارد که اغلب به دستورات خاصی نیاز دارند، ChatGPT در رسیدگی به سوالات بعدی و حفظ درک متنی برتر است. رانندگان می‌توانند سوالات پیچیده بپرسند یا در مکالمات چندنوبتی شرکت و پاسخ‌های دقیق و مرتبطی را از دستیار صوتی دریافت کنند.

بازخوردهای سه‌ماهه مرسدس از کاربرانی که از نسخه بتای ChatGPT ویژه خودرو، مثبت بوده و بنز اعلام کرده که قرار است همکاری بیشتری با مایکروسافت برای توسعه هوش مصنوعی در ماشین‌هایش انجام دهد. شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذرید.

مهران
مهران