صنعت بازی‌های ویدئویی

فرش قرمز صنعت بازی‌های ویدئویی برای هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

«اندرو ماکسیموف» 12 سال است که در صنعت بازی‌های ویدئویی کار می‌کند، اما با وجود تمام آن تجربه، هنوز از میزان پولی که برای ساخت بزرگ‌ترین بازی‌های کامپیوتری صرف می‌شود شگفت‌زده است.

او می‌گوید: «زمانی که من برای پلی‌استیشن کار می‌کردم و در حال کار روی آخرین بازی‌ام با این کمپانی بودم، فقط تولید این بازی برای ما 220 میلیون دلار هزینه داشت. هنگام بازاریابی و تبلیغات این مبلغ دوبرابر شد. اکثر بازی‌ها در حدود 500  میلیون دلار درآمد کسب می‌کنند که برای بسیاری از شرکت‌های بازی‌ساز، درآمد ناپایداری محسوب می‌شود.»

ماکسیموف معتقد است که هوش مصنوعی نقش مهمی در پایین نگه داشتن هزینه‌های سرسام‌آور تولید بازی ایفا و با خودکارسازی کارهای تکراری، در زمان حیاتی طراحان بازی‌های ویدئویی صرفه‌جویی می‌کند.

هوش مصنوعی در صنعت بازی‌های ویدئویی

بازی‌های ویدیویی
هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی

شرکت او با نام Promethean AI مجموعه‌ای از ابزارها را به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد تا دنیای مجازی خود را بسازند. آقای ماکسیموف امیدوار است که بتواند با هوش مصنوعی روند تولید بازی‌ها را مختل کند.

ماکسیموف می‌گوید: « کاری که ما سعی می‌کنیم انجام دهیم این است که سیستمی را جایگزین آن کنیم که بتواند مستقیما از هنرمندان یاد بگیرد تا هنرمندان حوزه ساخت بازی بتوانند نویسندگان اتوماسیون خودشان باشند.»

انسان همچنان نقش کلیدی در فرایند تولید بازی خواهد داشت. هوش مصنوعی دست در دست انسان‌ها کار می‌کند و آن‌ها را قادر می‌سازد خلاق‌تر باشند.

ماکسیموف می‌گوید: «ما می‌توانیم چشم‌اندازی برای یک بازی ایجاد کنیم و سپس هنرمند می‌تواند روی دکمه‌ای کلیک کند و از یک هوش مصنوعی بخواهد تا به آن‌ها بازخورد بدهد. سپس آن‌ها نمونه‌هایی را از کتابخانه هنر مفهومی و ایده‌های دیجیتال خود دریافت می‌کنند که با پروژه‌شان مرتبط است.»

گاهی اوقات هوش مصنوعی با ایده‌های شگفت انگیزی از راه می‌رسد.

به گفته ماکسیموف: «به یاد دارم یک بار در تلاش بودیم در یک بازی کامپیوتری یک ایستگاه پلیس بسازیم و از هوش مصنوعی خواستیم صحنه را پر کند و او روی هر میز یک دونات گذاشت! (پلیس‌های آمریکایی عاشق دونات هستند و علاقه آن‌ها به این شیرینی یک کلیشه است). یک بار دیگر در حال ساختن یک آپارتمان بودیم و هوش مصنوعی مدام یک جوراب زیر میز قهوه‌خوری می‌گذاشت. ما فکر می‌کردیم که آن شی‌ء یک حشره است، اما معلوم شد که به آن برچسب خانه مجردی زده‌ایم و هوش مصنوعی تصمیم گرفته نشانه‌هایی از شلختگی در آن بگنجاند!»

شرکت نرم‌افزاری کالیفرنیایی Inworld نیز از هوش مصنوعی برای ساخت عناصر بازی‌های رایانه‌ای استفاده می‌کند.

این شرکت موتوری ایجاد کرده است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا واقع‌گرایی را به دنیای بازی و عمق احساسی را به شخصیت‌ها اضافه کنند. این شرکت همچنین در حال کار بر روی چیزی است که آن را “نمودار روایت” می‌نامد که با مشارکت Xbox توسعه یافته و از هوش مصنوعی برای کمک به ایجاد خطوط داستانی استفاده می‌کند.

«کیلان گیبز» مدیر اجرایی این شرکت به بی‌بی‌سی می‌گوید که معتقد است هوش مصنوعی به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که «بزرگ‌تر از همیشه رویاپردازی کنند».

گیبز می‌افزاید: «این موتور به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا عوامل هوش مصنوعی را اضافه کنند تا بتوانند دنیای اطراف خود را ببینند، حس و درک کنند، در حالی که با بازیکنان تعامل دارند و اقدامات درون بازی را انجام می‌دهند. وقتی می‌توانید شخصیت‌های مجازی را با قابلیت‌های شناختی پیشرفته آغشته کنید، قفل کاملا جدیدی را باز می‌کنید. یک پارادایم نو برای داستان‌سرایی و گیم‌پلی.»

«نیک والتون» مدیر اجرایی شرکت بازی Latitude.io است و اعتقاد دارد هوش مصنوعی قدرت شخصی‌سازی تجربه بازی را دارد.

به گفته آقای والتون: « ما در ابتدای راه ساخت بازی‌های ویدئویی با هوش مصنوعی هستیم و با پیشرفت آن، شاهد جهان‌های بسیار پویا و سازگار با شخصیت‌هایی خواهیم بود که احساس زنده بودن می‌کنند، با قوس‌های داستانی که در آن شما به‌عنوان قهرمان کارهای منحصربه‌فرد انجام می‌دهید و تاثیر بسیار منحصربه‌فردی بر جهان دارید.»

او می‌افزاید: « شما می‌توانید بازی‌های ویدئویی را انجام دهید که در آن شهری را پیدا کنید که هیچ‌کس به آن اهمیت نمی‌دهد و هیچ بازیکن دیگری در آن وقت نگذرانده است، و می‌توانید واقعا روی آن سرمایه‌گذاری و با همه شخصیت‌های آن شهر ارتباط برقرار کنید.»

شرکت او AI Dungeon را توسعه داد، یک بازی که به بازیکنان اجازه می‌دهد از بین جهان‌های مختلف انتخاب کنند و داستان‌های خود را در آن بسازند.

والتون می‌گوید: « مثل آن ماجراجویی‌های متنی قدیمی است که در آن شما یک اکشن را تایپ می‌کنید و سپس بازی تعیین می‌کند که چه اتفاقی می‌افتد. اما تفاوت اصلی این است که به جای یک توسعه‌دهنده با گزینه‌های محدود، هوش مصنوعی می‌تواند به صورت پویا تصمیم بگیرد که چه اتفاقی می‌افتد. بنابراین هر اقدامی در جریان بازی ممکن است.»

او گفت که از موفقیت Dungeon که اولین نسخه آن در سال 2019 عرضه شد، شگفت‌زده شده است.

او می‌گوید: «این بازی‌های ویدئویی به عنوان یک پروژه جانبی شروع شد که من به تازگی آن را در اینترنت قرار دادم و در عرض یک هفته 100.000 نفر آن را بازی کردند. من فکر می‌کنم که قابلیت پخش مجدد زیادی وجود دارد، زیرا داستان هر بار متفاوت است و شما می‌توانید آن را به هر سمتی ببرید. و این توانایی برای انتخاب واقعی وجود دارد که همیشه هدف بسیاری از بازی ها بوده است.»

در عین حال اتکای بیشتر به هوش مصنوعی می‌تواند تاثیر منفی بر شاغلان این صنعت داشته باشد.

«اندرو ویلسون» مدیر اجرایی غول بازی‌های رایانه ای EA، اخیرا در کنفرانسی به نمایندگان گفت که حدود 60 درصد از فرایندهای توسعه ناشر بازی ممکن است تحت تاثیر ابزارهای هوش مصنوعی قرار گیرد. این شرکت اخیرا 5 درصد از کارکنان خود را اخراج کرده است، یعنی حدود 670 شغل.

آقای ماکسیموف لزوما هوش مصنوعی را جایگزین انسان نمی‌داند، بلکه اعتقاد دارد هوش مصنوعی به انسان اجازه می‌دهد «شان خلاقیت» بیشتری داشته باشد، چیزی که در برخی از شرکت‌های انتشاراتی بزرگ بازی‌ها که به توسعه‌دهندگان وظایف بسیار تکراری داده می‌شود گم شده است.

او گفت: «توسعه‌دهندگان زیادی وجود دارند که هری پاتر و ارباب حلقه‌ها را تماشا کرده‌اند و از آن‌ها الهام گرفته‌اند که بروند و کاری بزرگ انجام دهند، اما اکنون کارشان شده جا دادن صخره‌های متعدد در بیرون یک قلعه بزرگ.»

او چنین کارهای پیش پا افتاده‌ای را در شان توسعه‌دهندگان نمی‌داند.

به گفته ماکسیموف، هوش مصنوعی برای بازیابی هدف و ارزش واقعی این مشاغل حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و به هر هنرمندی این فرصت را می‌دهد که بگوید “من اکنون می‌توانم بازی خودم را بسازم”.

آقای گیب موافق است: «ما از طراحان و توسعه‌دهندگان روایت شنیده‌ایم که پلتفرم ما تعامل بیشتری را به بازی‌ها اضافه می‌کند، اما نیاز به ورودی‌های عمیق و متفکرانه از سوی انسان دارد.

مهران
مهران