شرکت‌های بزرگ فناوری

جنگ شرکت‌های بزرگ فناوری برای استعدادهای هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

با شروع فرار مغزها، شرکت‌های بزرگ فناوری برای پر کردن جا‌های خالی تلاش می‌کنند. بخش HR کمپانی OpenAI. از ابتدای سال، حدود 12 محقق برترخود را از دست داده است.

بزرگ‌ترین نام، ایلیا سوتسکور، یکی از بنیان‌گذاران بسیاری از پیشرفت‌های بزرگ استارت‌آپ بود که در 14 مه استعفای خود را اعلام کرد. او دلیلی ارائه نکرد، اگرچه بسیاری گمان می‌کنند که این دلیل به تلاش او برای برکناری سام آلتمن، رئیس شرکت، در دسامبر گذشته مرتبط است. انگیزه هرچه که باشد، مهاجرت در Openai غیرعادی نیست. بر اساس یک تخمین، از 100 متخصص هوش مصنوعی که شرکت از سال 2016 استخدام کرده است، حدود نیمی از آنها شرکت را ترک کرده‌اند.

cta-gif-album-m
cta-gif-album

این نشان‌دهنده رهبری آقای آلتمن نیست، بلکه نشان‌دهنده یک روند گسترده‌تر در صنعت فناوری است، روندی که خود Openai به آن دامن زد. از زمان راه‌اندازی Chatgpt در نوامبر 2022، بازار نیروی کار هوش مصنوعی برای شرکت‌های بزرگ فناوری متحول شده است. Zeki Research، یک شرکت اطلاعاتی بازار، تخمین می‌زند که حدود 20000 شرکت در غرب، متخصصان هوش مصنوعی را استخدام می‌کنند.

شرکت‌های بزرگ فناوری به دنبال نیروی متخصص هوش مصنوعی

شرکت‌های بزرگ فناوری

پیشرفت‌های سریع در یادگیری ماشین و پتانسیل برای “تغییر پلتفرم” – صحبت از فناوری برای ایجاد یک لایه کاملاً جدید از فناوری، انواع مهارت‌هایی را که کارفرمایان می‌خواهند و مکان‌هایی که صاحبان آنها می‌روند، تغییر داده است. نتیجه بازاری است که در آن استعدادهای هوش مصنوعی که قبلاً در شرکت‌های بزرگ فناوری احتکار شده بودند، بیشتر توزیع می‌شوند.

با مهارت‌ها شروع کنید. غول‌های فناوری مانند مایکروسافت و گوگل ممکن است غیر مهندسان را اخراج کنند، اما آنها به دنبال محققان ستاره‌ای هستند که بتوانند مدل‌های پیشرفته را درک کنند و بسازند. این گروه احتمالاً از چند صد نفر مانند آقای Sutskever یا Jeff Dean که تلاش‌های هوش مصنوعی گوگل را مدیریت می‌کنند، تشکیل شده است.

شرکت‌ها آرزوی چنین سوپراستارهایی را دارند زیرا می‌توانند پیشرفت‌هایی ایجاد کنند که، مثلاً، کارایی یک سیستم هوش مصنوعی را به‌طور چشمگیری افزایش دهد یا آن را کمتر مستعد confabulation کند. که آنها را فوق العاده ارزشمند می‌کند. بسیاری از بسته‌های پرداخت هفت رقمی دستور می‌دهند.

برخی بدون مصاحبه – یا به عنوان یک تیم کامل استخدام می‌شوند. در ماه مارس، مایکروسافت اکثر کارکنان Inflection ai، یک استارت‌آپ ساخت مدل‌های پیشرفته، از جمله بنیانگذار آن، مصطفی سلیمان، را به خدمت گرفت. اقدامی که گزارش شده توجه اعتمادسازان در کمیسیون تجارت فدرال را به خود جلب کرده است. (آقای سلیمان در هیئت مدیره شرکت مادر اکونومیست حضور دارد.) مارک زاکربرگ، رئیس متا (شرکت مادر فیس بوک)، شخصاً به برخی از محققان در DeepMind، آزمایشگاه هوش مصنوعی گوگل، ایمیل زد تا آنها را به خدمت بگیرد.

جالب‌تر این است که هوش مصنوعی چگونه بازار استعداد را به سمت پایین‌تر تغییر داده است. بر اساس داده‌های Indeed، یک وب‌سایت فهرست کار، از هر ۴۰ شغل خالی برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار در آمریکا، یک مورد به مهارت‌های مرتبط با هوش مصنوعی «مولد» اشاره می‌کند، نوعی که Chatgpt را بسیار شبیه به انسان می‌کند. این یک افزایش بیش از 100 برابری از آغاز سال 2023 است.

آمیت باتیا، یکی از بنیانگذاران Datapeople.io، یک شرکت تحقیقاتی، می‌گوید که قبل از Chatgpt، یک شرکت فناوری متوسط ​​ممکن است تعداد انگشت شماری از مهندسان هوش مصنوعی را استخدام کند. مدل‌هایی برای انجام کارهایی مانند تجزیه و تحلیل احساسات ایمیل‌های مشتریان. امروزه مدل‌های مولد می‌توانند کار بسیار بهتری نسبت به تلاش‌های کوچک داخلی انجام دهند.

نتیجه این است که اکنون به برخی از مهندسان هوش مصنوعی وظیفه داده می‌شود که از کدام سیستم هوش مصنوعی استفاده کنند و چگونه آن را به داده‌های یک شرکت متصل کنند. آقای باتیا خاطرنشان می‌کند که سهم فهرست‌های شغلی مهندسی نرم‌افزار با ذکر چنین «mlops» (مخفف عملیات یادگیری ماشینی) از ابتدای سال ۲۰۲۲ دو برابر شده است.

انواع مختلفی از مهارت‌ها نیز مورد تقاضا هستند. Kelsey Szot، یکی از بنیانگذاران Adept، یکی دیگر از استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی، به افرادی اشاره می‌کند که به سرعت یاد می‌گیرند چگونه از ابزارهای هوش مصنوعی استفاده کنند و می‌توانند آنها را به هم بچسبانند تا چیزی جدید و چشمگیر بسازند. برخلاف دکتراهای خفه کننده، آنها ایده‌هایی را ارائه می‌دهند که اغلب از نظر آکادمیک ظریف نیستند. اما، خانم Szot می‌گوید، آنها مشکلی را در یک ضرب الاجل محدود حل خواهند کرد. در دنیای فوق رقابتی استارت آپ‌های هوش مصنوعی، این بسیار ارزشمند است.

در نتیجه این همه تقاضا، جریان استعدادها در حال تغییر است. برای سال‌ها، مهندسان به گروه‌های بزرگ فناوری هجوم آوردند: آلفابت (شرکت گوگل)، آمازون، اپل، متا و مایکروسافت. Live Data Technologies، یک شرکت تحقیقاتی، جابجایی‌های شغلی بین شرکت‌ها را دنبال می‌کند. از میان کارکنان هوش مصنوعی در پایگاه داده‌اش، انباشته خالص انباشته پنج بزرگ (استخدام منهای خروج) به طور میانگین 168 نفر در ماه بین ژانویه 2019 و نوامبر 2022، زمانی که Chatgpt منتشر شد، بود. بسیاری از کسانی که یکی از پنج بزرگ را ترک کردند، به سادگی به دیگری پیوستند.

با این حال، طی نه ماه آینده، جریان خالص کارگران AI به غول‌ها به میانگین خروجی ماهانه معکوس شد. شرکت‌های بزرگ فناوری اکنون بار دیگر به حقوق و دستمزد هوش مصنوعی خود اضافه می‌کنند، برای مثال شکار غیرقانونی از شرکت‌های فناوری کمتر بزرگ با شجره‌نامه‌های هوش مصنوعی کمتر، مانند ibm و Oracle. اما خالص ورودی‌ها هنوز به میانگین بلندمدت خود بازنگشته است.

منبع : اکونومیست

نوید رضایی
نوید رضایی