عصر گوشی‌های هوش مصنوعی

آیا وارد عصر گوشی‌های هوش مصنوعی شده‌ایم؟

سرفصل‌های مقاله

گوشی‌های هوش مصنوعی: این‌ها کلمات کلیدی‌ای هستند که احتمالا امسال زیاد درباره آن‌ها خواهید شنید، زیرا بازیگران عرصه تولید گوشی‌های هوشمند به دنبال افزایش تبلیغات هوش مصنوعی برای افزایش فروش دستگاه‌های خود پس از مدت زمانی دشوار هستند.

ChatGPT  که در اواخر سال 2022 منتشر شد، علاقه زیادی را به هوش مصنوعی زاینده برانگیخت، به‌ویژه مدل‌هایی که بر روی حجم عظیمی از داده‌ها آموزش دیده‌اند و قادر به تولید متن، تصاویر و پیام‌های ویدیویی کاربران هستند. از آن زمان، هیجان هوش مصنوعی هر صنعتی را تحت تاثیر قرار داده و وارد تخیل عمومی شده است.

سازندگان گوشی‌های هوشمند نیز هوش مصنوعی را فرصتی برای کسب درآمد می‌بینند و در کنگره جهانی موبایل (MWC)، بزرگ‌ترین نمایشگاه تجاری صنعت موبایل در جهان، که از دوشنبه در بارسلون اسپانیا آغاز شده است، این فناوری را تبلیغ خواهند کرد.

گوشی‌های هوش مصنوعی چیست؟

گوشی‌های هوش مصنوعی

تعریف این گوشی‌های هوش مصنوعی سخت است و ضمنا به پاسخی که سازنده آن به شما می‌دهد بستگی دارد.

تحلیل‌گران به طور کلی در مورد چند چیز اتفاق نظر دارند: این‌که این دستگاه‌ها تراشه‌های پیشرفته‌تری برای اجرای برنامه‌های هوش مصنوعی خواهند داشت و این برنامه‌های هوش مصنوعی به جای فضای ابری، روی خود گوشی اجرا می‌شوند.

شرکت‌هایی مانند «کوالکام» و «مدیاتک» ریزتراشه‌های گوشی‌های هوشمند را راه‌اندازی کرده‌اند که قدرت پردازش مورد نیاز برای برنامه‌های هوش مصنوعی را فعال می‌کنند.

اما فناوری هوش مصنوعی در داخل گوشی‌های هوشمند چیز جدید نیست. برخی از جنبه‌های هوش مصنوعی برای سال‌ها در دستگاه‌ها وجود دارد و ویژگی‌هایی مانند تار کردن پس‌زمینه و ویرایش تصویر را در گوشی‌های هوشمند امکان‌پذیر کرده است.

آنچه جدید است، معرفی مدل‌های زبان بزرگ و هوش مصنوعی زاینده (مولد) است. مدل‌های زبان بزرگ، مدل‌های هوش مصنوعی عظیمی هستند که بر روی حجم وسیعی از داده‌ها آموزش دیده‌اند که زیربنای برنامه‌هایی مانند چت‌بات‌ها گفتگوی پرطرفدار هستند. این مدل‌ها ویژگی‌های جدیدی را ارائه می‌کنند، مانند توانایی چت‌بات‌ها برای تولید تصاویر یا متن از درخواست کاربر.

بخش بزرگ دیگر پازل هوشمند هوش مصنوعی عبارت «هوش مصنوعی روی دستگاه» است. پیش از این، بسیاری از برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی در موبایل‌ها تا حدی در فضای ابری پردازش و سپس بر روی تلفن دانلود می‌شدند. اما تراشه‌های پیشرفته و توانایی مدل‌های زبان بزرگ برای کوچک‌تر شدن موثر، احتمالا باعث می‌شود تا برنامه‌های بیشتر هوش مصنوعی صرفا در دستگاه اجرا شوند و نه در مرکز داده.

سازندگان گوشی‌های هوشمند می‌گویند هوش مصنوعی روی دستگاه، امنیت تجهیزات را بهبود می‌بخشد، اپلیکیشن‌های جدید ایجاد و همچنین آن‌ها را سریع‌تر می‌کند، زیرا پردازش در خود گوشی انجام می‌شود.

آیا وارد عصر گوشی‌های هوش مصنوعی شده‌ایم؟

به نوعی هوش مصنوعی مدتی است که در دستگاه‌ها استفاده می‌شود، اما عصر جدید هوش مصنوعی روی دستگاه با مدل‌های زبان بزرگ، هنوز در مراحل اولیه خود است.

سازندگان گوشی در MWC قصد دارند بسیاری از ویژگی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را به نمایش بگذارند و ما در حال حاضر برخی از آن‌ها را می‌بینیم. در ماه ژانویه، سامسونگ طیف گوشی‌های پرچمدار گلکسی S24 خود را با تبلیغ قابلیت‌های هوش مصنوعی خود معرفی کرد. یکی از ویژگی‌هایی که توجه را به خود جلب کرد این بود که می‌توانید تصویر یا متنی را که در هر برنامه‌ای به آن نگاه می‌کنید انتخاب کرده، سپس بلافاصله آن را در Google جستجو کنید.

خلاقیت MWC احتمالا شامل نمایش ویژگی‌های هوش مصنوعی، از اپلکیشن‌های دوربین گرفته تا چت‌بات‌ها در تلفن‌های هوشمند خواهد بود.

اما واقعیت این است که بسیاری از این مزایا واقعا روی خود گوشی نیستند و همچنان به پردازش در فضای ابری متکی هستند. 

حتی با وجود قابلیت‌های هوش مصنوعی در دستگاه‌ها، سال‌ها طول می‌کشد تا توسعه‌دهندگان شخص ثالث یک «مورد استفاده عالی یا آن مورد استفاده قانع‌کننده‌ای را که مصرف‌کننده نمی‌تواند بدون کمک آن انجام دهد» کشف کنند.

مهران
مهران