هوش مصنوعی
شرکت متا, عکس و تصویر با هوش مصنوعی

ImageBind جدیدترین محصول هوش مصنوعی متا

سرفصل‌های مقاله

متا، شرکت مادر فیسبوک، از جدیدترین محصول هوش مصنوعی منبع باز خود به نام ImageBind رونمایی کرد. این محصول حواس مختلف را برای ایجاد یک تجربه چندحسی (تصویری یا ویدیویی) ترکیب می‌کند. متا با معرفی این محصول قصد دارد تمرکز خود را بر روی تحقیق و توسعه هوش مصنوعی قرار دهد..

متا محصول جدید خود را اینگونه تعریف می‌کند :

ImageBind یک مدل هوش مصنوعی جدید است که شش حس مختلف را برای ایجاد درک عمیق از اشیاء در یک محیط ساختگی مانند عکس یا ویدیو ترکیب می‌کند.

با ترکیب این حواس، ImageBind می‌تواند تجربه‌ای فوق‌العاده و چندحسی به منظور درک واقعی‌تر از محیط ایجاد کند. مثل تجربه‌ای که انسان در جنگل دارد و به صورت ناخودآگاه صدای پرندگان، رنگ درختان، خنکی هوا و حرکت برگ‌ها را احساس می‌کند.

ImageBind چگونه کار می‌کند؟

ImageBind یک پروژه تحقیقاتی است که از هوش مصنوعی مولد برای ایجاد تجربیات خاص استفاده می‌کند. این مدل هوش مصنوعی می‌تواند شش نوع داده‌ی مختلف (متن، تصویر/ویدئو، صدا، عمق میدان، حرارت و حرکت) را به هم متصل کند. واحدهای اندازه‌گیری حرارتی و حرکتی می‌توانند حرکت و موقعیت را محاسبه کنند و درک کاملی از محیط ارائه دهند.ImageBind

ImageBind چگونه کار می‌کند؟برای ساده‌تر کردن نحوه کار مثال‌های دیگری به کار می‌بریم. مثلا اگر به این هوش مصنوعی تصویری از ببر و صدای یک آبشار داده شود، می‌تواند این ورودی‌ها را برای ایجاد یک تصویر ترکیب کند. یا اگر به آن ورودی‌هایی مانند جنگل بارانی (تصویر)، صدای باران (صوتی)، و عکس یک پرنده داده شود، آن‌ها را برای تولید یک ویدیو ترکیب می‌کند.

ImageBind شرکت متا می‌تواند به ایجاد سیستم‌های هوش مصنوعی چندوجهی کمک کند که از انواع داده‌های اطراف خود یاد بگیرند. با افزایش تعداد داده‌ها، ImageBind فرصت‌های جدیدی را برای توسعه و طراحی جهان‌های مجازی یا متاورس می‌دهد.

البته متا قرار است که در آینده، حس‌های دیگری را برای تجربه بهتر کاربران، اضافه کند.

همه چیز نشان دهنده این است که ImageBind تحولی بزرگی در صنعت A.I است. آیا متا با این محصول می‌تواند تمامی رقبا را شکست دهد؟ نظر شما چیست؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با Chatgpt و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

منبع

نوید رضایی
نوید رضایی