هوش مصنوعی

انتظار از هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۴

سرفصل‌های مقاله

سال ۲۰۲۳ نقطه عطفی در تکامل هوش مصنوعی و نقش آن در جامعه بود. سال گذشته شاهد ظهور هوش مصنوعی مولد بود که این فناوری را از سایه به مرکز صحنه در تخیل عمومی منتقل کرد. اما انتظار از هوش مصنوعی بالا رفته است.

همچنین شاهد بودیم که درام اتاق هیئت مدیره در یک استارتاپ هوش مصنوعی برای چند روز بر چرخه اخبار تسلط داشت. دولت بایدن یک فرمان اجرایی صادر کرد و اتحادیه اروپا قانونی را با هدف تنظیم هوش مصنوعی تصویب کرد، اقداماتی که شاید به بهترین نحو توصیف شود که تلاش برای مهار اسبی است که از قبل در حال تاختن است.

انتظار از هوش مصنوعی در سال آینده بیشتر خواهد شد

هوش مصنوعی
انتظار از هوش مصنوعی

سال 2023 سال هیاهوی هوش مصنوعی بود. صرف نظر از اینکه روایت این بود که هوش مصنوعی جهان را نجات می‌دهد یا آن را نابود می‌کند، اغلب اینطور احساس می‌شد که تصوراتی از آنچه ممکن است روزی هوش مصنوعی باشد، واقعیت فعلی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای همین انتظار از هوش مصنوعی را برای ۲۰۲۴ بیشتر کرده است.

اگرچه فکر می‌کنیم که پیش‌بینی آسیب‌های آینده یکی از مؤلفه‌های حیاتی غلبه بر بدهی‌های اخلاقی در فناوری است، اما غرق شدن بیش از حد در این هیاهو خطر ایجاد چشم‌اندازی از هوش مصنوعی را دارد که بیشتر شبیه جادو به نظر می‌رسد تا فناوری که هنوز می‌تواند با انتخاب‌های صریح شکل بگیرد. اما در دست گرفتن کنترل مستلزم درک بهتر آن فناوری است.

یکی از بحث‌های اصلی هوش مصنوعی در سال 2023 در مورد نقش ChatGPT و چت‌بات‌های مشابه در آموزش بود. سال گذشته در این زمان، بیشتر سرفصل‌های مرتبط بر این موضوع تمرکز کردند که چگونه دانش‌آموزان ممکن است از آن برای تقلب استفاده کنند و چگونه مربیان تلاش می‌کنند تا آنها را از انجام این کار باز دارند. به روش‌هایی که اغلب بیشتر ضرر می‌رسانند تا مفید باشند.

با این حال، با گذشت سال، تشخیص داده شد که عدم آموزش دانش‌آموزان در مورد هوش مصنوعی ممکن است آنها را در مضیقه قرار دهد و بسیاری از مدارس ممنوعیت خود را لغو کردند. من فکر نمی‌کنم که ما باید آموزش را اصلاح کنیم تا هوش مصنوعی را در مرکز همه چیز قرار دهیم، اما اگر دانش‌آموزان در مورد نحوه عملکرد هوش مصنوعی یاد نگیرند، محدودیت‌های آن را درک نخواهند کرد و بنابراین استفاده از آن مفید و مناسب است. چگونه نیست این فقط برای دانش آموزان صادق نیست. هرچه مردم بیشتر بفهمند هوش مصنوعی چگونه کار می‌کند، قدرت بیشتری برای استفاده از آن و نقد آن پیدا می‌کنند.

پیش‌بینی برای سال ۲۰۲۴

پیش‌بینی می‌شود برای سال 2024 فشار زیادی برای یادگیری وجود خواهد داشت. در سال 1966، جوزف وایزنبام، خالق چت‌بات ELIZA، نوشت که ماشین‌ها «اغلب برای خیره کردن حتی با تجربه‌ترین ناظران کافی هستند»، اما زمانی که «عملکرد درونی آن‌ها به زبانی به اندازه‌ای واضح توضیح داده شود که درک را القا کند، جادوی آن از بین می‌رود. ” چالش هوش مصنوعی زاینده این است که برخلاف روش بسیار اساسی تطبیق و جایگزینی الگوی ELIZA، یافتن زبانی «به اندازه کافی ساده» برای از بین رفتن جادوی AI بسیار دشوارتر است. آیا انتظار از هوش مصنوعی وایزنیام درست بوده است؟

امکان تحقق این امر وجود دارد. امیدواریم دانشگاه‌هایی که برای استخدام کارشناسان فنی هوش مصنوعی بیشتر عجله دارند، به همان اندازه برای استخدام متخصصان اخلاق هوش مصنوعی تلاش کنند. امیدواریم که رسانه‌ها کمک کنند تا از این تبلیغات جلوگیری شود و همه در مورد استفاده خود از این فناوری و پیامدهای آن فکر کنند. و شرکت‌های فناوری به انتقادات آگاهانه گوش فرا دهند تا ببینند چه انتخاب‌هایی ادامه می‌دهند تا آینده را شکل دهند.

با این حال، انجام پیش‌بینی برای یک سال دیگر چندان خطرناک به نظر نمی‌رسد. از هوش مصنوعی در سال 2024 چه انتظاری می‌توان داشت؟ اول، مسابقه است! پیشرفت در هوش مصنوعی از روزهای اوج مینسکی ثابت بود، اما انتشار عمومی ChatGPT در سال 2022 یک رقابت همه جانبه برای سود، شکوه و برتری جهانی را آغاز کرد. علاوه بر سیل برنامه‌های جدید هوش مصنوعی، انتظار از هوش مصنوعی قوی‌تری را داشته باشید.

سوال فنی بزرگ این است که مهندسان هوش مصنوعی چقدر زود و چگونه می‌توانند به پاشنه آشیل یادگیری عمیق فعلی برسند. چیزی که می‌توان آن را استدلال سخت تعمیم یافته، چیزهایی مانند منطق قیاسی نامید. آیا تغییرات سریع در الگوریتم‌های شبکه عصبی موجود کافی خواهد بود یا همانطور که گری مارکوس، عصب‌شناس پیشنهاد می‌کند، به رویکردی اساساً متفاوت نیاز دارد؟ ارتش دانشمندان هوش مصنوعی در حال کار بر روی این مشکل هستند، بنابراین انتظار از هوش مصنوعی در سال 2024 این است که پیشرفت بیشتری داشته باشد.

زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی