هوش مصنوعی

مهمترین افراد در پیدایش هوش مصنوعی مدرن

سرفصل‌های مقاله

قبل از اینکه چت‌بات‌ها محبوبیت خود را افزایش دهند، گروهی از محققان، مدیران فناوری و سرمایه‌گذاران خطرپذیر بیش از یک دهه برای تقویت هوش مصنوعی مدرن کار کرده بودند.

در حالی که هوش مصنوعی در سال گذشته مورد توجه قرار گرفته است، فناوری‌هایی که به نظر می‌رسد مانند مغز انسان عمل می‌کند، برای بیش از یک دهه مورد توجه محققان، سرمایه‌گذاران و مدیران فناوری در سیلیکون ولی و فراتر از آن بوده است.

در ادامه برخی از افرادی که در به وجود آمدن هوش مصنوعی مدرن نقش دارند، آورده شده است. جنبشی که بر توسعه فناوری تأثیر گذاشته است.

مهمترین اشخاص در پیدایش هوش مصنوعی مدرن

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی مدرن

سم آلتمن

آقای آلتمن مدیر اجرایی OpenAI، است. آزمایشگاهی که چت‌ربات ChatGPT را ساخت که طی سال گذشته به صورت گسترده‌ای شناخته شد و قدرت هوش مصنوعی زاینده را به رسمیت شناخت. آقای آلتمن پس از ملاقات با ایلان ماسک درباره این فناوری در سال 2015، به راه اندازی OpenAI کمک کرد. در آن زمان، آقای آلتمن Y Combinator، استارت آپی در سیلیکون‌ولی را اداره می‌کرد.

داریو آمودی

آقای آمودی، محقق هوش مصنوعی که در ابتدای کار به OpenAI پیوسته بود، آنتروپیک را اداره می‌کند. استارت آپ آنتروپیک او که محقق سابق گوگل بود، به تعیین مسیر تحقیقاتی OpenAI کمک کرد، اما در سال 2021 پس از اختلاف نظر در مورد مسیری که شرکت در پیش گرفته بود، آنجا را ترک کرد. او Anthropic را تأسیس کرد که به ایجاد سیستم‌های هوش مصنوعی ایمن اختصاص دارد.

بیل گیتس

آقای گیتس، بنیانگذار مایکروسافت و برای سال‌ها ثروتمندترین مرد جهان، مدت‌ها در مورد اینکه هوش مصنوعی می‌تواند به چه چیزی تبدیل شود، تردید داشت. سپس در آگوست 2022، GPT-4 به او نمایش داده شد. مدل زیربنای ChatGPT. آقای گیتس پس از دیدن آنچه که GPT-4 می‌تواند انجام دهد، تبدیل به یک طرفدار هوش مصنوعی شد. تایید او به مایکروسافت کمک کرد تا به طور گسترده در هوش مصنوعی زاینده سرمایه‌گذاری کند.

دمیس حسابیس

آقای حسابیس، یک متخصص علوم اعصاب و بنیانگذار DeepMind که یکی از مهم‌ترین آزمایشگاه‌های موج هوش مصنوعی مدرن است. او پشتوانه مالی برای ایجاد دیپ‌مایند را از سرمایه گذار پیتر تیل به دست آورد و آزمایشگاهی ساخت که AlphaGo را تولید کرد، نرم افزار هوش مصنوعی که مردم را شوکه کرد. جهان در سال 2016 زمانی که بهترین بازیکن جهان در بازی رومیزی Go را شکست داد. (آقای حسابیس در نوجوانی یک شطرنج‌باز برنده جوایز بود.) گوگل در سال 2014 شرکت DeepMind را که مقر آن در بریتانیا است خریداری کرد و آقای Hassabis یکی از مدیران ارشد آن شرکت است.

جفری هینتون

استاد دانشگاه تورنتو، آقای هینتون و دو نفر از دانشجویان فارغ التحصیلش مسئول شبکه‌های عصبی بودند، فناوری کلیدی زیربنای این موج، از شبکه‌های عصبی هوش مصنوعی، صنعت فناوری را مجذوب خود کرد و گوگل به سرعت موافقت کرد که آقای هینتونرا استخدام کند. در سال 2012، ۴۴ میلیون دلار برای به خدمت گرفتن آنها در نظر گرفت و مایکروسافت و بایدو، را شکست داد.

رید هافمن

آقای هافمن، یکی از مدیران سابق PayPal که لینکدین را تأسیس کرد و به یک سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر تبدیل شد، – در کنار آقایان ماسک و آقای تیل – بخشی از گروهی بود که یک میلیارد دلار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرد.

ایلان ماسک

آقای ماسک، که تسلا را رهبری می‌کند و اسپیس ایکس را تأسیس کرد، در سال 2015 به ایجاد OpenAI کمک کرد. او مدت‌هاست نگران خطرات بالقوه هوش مصنوعی مدرن بوده است. در آن زمان، او به دنبال آن بود که OpenAI، یک سازمان غیرانتفاعی را به عنوان وزنه تعادل اخلاقی‌تر برای سایر شرکت‌های فناوری قرار دهد. آقای ماسک پس از اختلاف نظر با آقای آلتمن، OpenAI را در سال 2018 ترک کرد.

ساتیا نادلا

آقای نادلا، مدیر اجرایی مایکروسافت، در سال 2019 و امسال سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در OpenAI را رهبری کرد و 13 میلیارد دلار در آن دوره برای راه‌اندازی، سرمایه‌گذاری کرد. مایکروسافت از آن زمان به طور کامل هوش مصنوعی را دنبال کرده و فناوری OpenAI را در موتور جستجوی Bing و بسیاری از محصولات دیگر خود گنجانده است.

لری پیج

آقای پیج که گوگل را با سرگئی برین تأسیس کرد، مدت‌هاست که طرفدار هوش مصنوعی و مزایای آن بوده است. او برای خرید DeepMind توسط گوگل در سال 2014 تلاش کرد. آقای پیج نسبت به دیگران دیدگاه خوشبینانه‌تری نسبت به هوش مصنوعی دارد و به مدیران سیلیکون ولی می‌گوید که ربات‌ها و انسان‌ها روزی هماهنگ زندگی خواهند کرد.

پیتر تیل

آقای تیل، یکی از مدیران PayPal که تبدیل به سرمایه گذار شد و بیشتر ثروت خود را از سرمایه‌گذاری اولیه در فیسبوک به دست آورد، یک سرمایه‌گذار کلیدی در آزمایشگاه‌های اولیه هوش مصنوعی مدرن بود. او در DeepMind و بعداً OpenAI سرمایه‌گذاری کرد.

مارک زاکربرگ

آقای زاکربرگ، مدیر اجرایی متا، که مالک فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ است، حداقل یک دهه است که برای هوش مصنوعی تلاش کرده است. با درک قدرت این فناوری، او سعی کرد تا DeepMind را بخرد، قبل از اینکه گوگل پیشنهاد برنده را ارائه دهد. او سپس مصمم شد تا استعدادهای هوش مصنوعی را به فیسبوک بیاورد.

نوید رضایی
نوید رضایی