هوش مصنوعی
تحقیقات درباره هوش مصنوعی

چرا زنان نسبت به مردان کمتر از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند؟

سرفصل‌های مقاله

چت‌بات محبوب هوش مصنوعی ChatGPT اکنون بیش از 180 میلیون کاربر دارد، اما هریت کلسال (جواهرساز) می‌گوید که این فناوری برای او نیست. اما جرا زنان کمتر از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند؟

هریت اعتراف می‌کند که استفاده از هوش مصنوعی ممکن است به بهبود ارتباط او با مشتریان در وب‌سایتش کمک کند. اما در نهایت می‌گوید که او به آن اعتماد ندارد. خانم کلسال که در کمبریج مستقر است، می‌گوید که وقتی امسال ChatGPT را آزمایش کرد، متوجه خطاهایی شد. او ChatGPT را با پرسش در مورد تاج پادشاه چارلز سوم در تاجگذاری خود در ماه می، تاج سنت ادوارد، آزمایش کرده بود.

او می‌گوید: «از ChatGPT خواستم اطلاعاتی در مورد تاج به من اطلاعات بدهد تا ببینم چه می‌گوید. من اطلاعات زیادی در مورد سنگ‌های قیمتی در تاج‌های سلطنتی دارم، و متوجه شدم که تکه‌های بزرگی در متن آن وجود دارد که در مورد تاج اشتباه بود.

زنان کمتر از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند

هوش مصنوعی
زنان کمتر از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند

در حالی که ChatGPT از زمان راه‌اندازی آن در یک سال پیش بسیار محبوب شده است، به نظر می‌رسد بی‌میلی خانم کلسال به استفاده از آن در بین زنان بسیار رایج‌تر از مردان باشد. در حالی که اکنون 54 درصد از مردان از هوش مصنوعی در زندگی حرفه‌ای یا شخصی خود استفاده می‌کنند، طبق نظرسنجی اوایل امسال، این میزان در زنان 35 درصد است که نشان دهنده استفاده کمتر از هوش مصنوعی در میان بانوان است.

زنان کارآفرین دیگر هم نظری مشابه خانم کلسال دارند. خانم بیسترام موسس آژانس، Bowes-Lyon Partnership است و با مشتریانش رو در رو ملاقات می‌کند تا آنها را با دیگران همفکر خود آشنا کند، بدون اینکه الگوریتمی در آن دخیل باشد.

او هم می‌گوید: «مکانی که بتوانیم از چیزی مانند ChatGPT استفاده کنیم، در پروفایل‌های اعضای ما است که با دقت ساخته شده‌اند. ایجاد آن می‌تواند تا یک روز طول بکشد». اما برای من، روح و شخصی‌سازی را از فرآیند خارج می‌کند، و به نظر می‌رسد فریبنده است، بنابراین ما به انجام آن به روش طولانی ادامه می‌دهیم.»

برای الکساندرا کوارد، یک استراتژیست تجاری مستقر در پیزلی، اسکاتلند، استفاده از هوش مصنوعی برای تولید محتوا فقط  مانند فتوشاپی سنگین است. خانم کوارد می‌افزاید: ما به سمت فضایی می‌رویم که نه تنها مشتریان شما را شخصاً نمی‌شناسند، بلکه شما را هم نمی‌شناسند. تمام این موارد نشان‌دهنده استفاده کمتر از هوش مصنوعی در میان خانم‌های شاغل است.

اما جودی کوک، متخصص هوش مصنوعی، می‌گوید دلایل عمیق‌تر و ریشه‌ای‌تری وجود دارد که چرا زنان کمتر از هوش مصنوعی نسبت به مردان استقبال می‌کنند. خانم کوک که بنیانگذار Coachvox.ai است، می‌گوید: فناوری‌ها به‌طور سنتی تحت سلطه مردان بوده‌اند. به نظر می‌رسد روند کنونی در پذیرش ابزارهای هوش مصنوعی منعکس کننده این نابرابری است، زیرا مهارت‌های مورد نیاز برای هوش مصنوعی ریشه در رشته‌های Stem دارد.

نظر شما در مورد استفاده کمتر از هوش مصنوعی در میان زنان چیست؟ شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی