انقلاب
تحقیقات درباره هوش مصنوعی

آیا هوش مصنوعی یک انقلاب صنعتی است؟

سرفصل‌های مقاله

بعضی از افراد، ظهور پدیده‌ی هوش مصنوعی مولد را مانند یک انقلاب صنعتی استثنایی می‌دانند که مشاغل دنیا را برای همیشه تغییر خواهد داد، اما هوش مصنوعی (AI) جایگزین کدام مشاغل نخواهد شد؟ شاید بتوان گفت مشاغلی که نیاز به تصمیم‌گیری و استدلال پیچیده دارند در کوتاه مدت به سختی جایگزین می‌شوند.

کای فو لی، دانشمند کامپیوتر تایوانی می‌گوید که جایگزینی ستون نویسندگان شاید دشوار باشد، اما در مورد جمع آوری اخبار نمی‌توان همین را گفت. به طور مشابه، در زمینه پزشکی، رادیولوژیست‌ها در مقایسه با پزشکان عمومی ممکن است راحت‌تر جایگزین شوند. مشاغلی مانند خدمات مشتری به راحتی قابل تعویض هستند. این اتفاق از اخراج‌های گسترده در شرکت‌هایی مانند British Telecom (BT) و Vodafone مشخص است.

هوش مصنوعی یک انقلاب صنعتی است

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی یک انقلاب صنعتی است

بر اساس نظرسنجی انجمن ملی سرمایه‌گذاری خطرپذیر مستقر در ایالات متحده (NVCA)، سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر در سال 2020 به 171 میلیارد دلار، در سال 2021 به 345 میلیارد دلار و در سال 2022 حدود 241 میلیارد دلار برآورد شد که بیش از 30 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. در ابتدا تصور می‌شد که رکود اقتصادی برای مدتی ادامه خواهد داشت، اما به نظر می‌رسد که هوش مصنوعی راه حل آن است.

در مرحله اول توسعه اینترنت، شکل گیری بازارهای آنلاین با سرعت بسیار بیشتری نسبت به عصر صنعتی رخ داد. با این حال، بسیاری از استارت‌آپ‌ها در ابتدا ظهور هر فناوری جدید برای استفاده از آن شروع به کار می‌کنند اما پس گذر زمانی مشخصی بسیاری از آنها از دور خارج شده و تنها چند رهبر قوی در آن باقی می‌مانند. اما در حال حاضر، کاربران هوش مصنوعی به طور فعال در ایجاد داده‌ها مشارکت دارند و تولید داده را تقریباً بدون هزینه می‌کنند. این بدان معناست که این بازار “رشد تصاعدی” را تجربه خواهد کرد و ظهور استارت آپ‌های جدید را دشوارتر می‌کند.

با این حال، شرکت‌های بزرگ فناوری فرصت‌های زیادی را در هوش مصنوعی می‌بینند. پس از ظهور ChatGPT، بسیاری از شرکت‌های فناوری برنامه‌های کاربردی مرتبط را راه‌اندازی کردند. تاثیرگذارترین آنها هنوز مایکروسافت است که ادغام ChatGPT را در تمام پلتفرم‌های کاربردی خود اعلام کرده است. ابتدا در ماه فوریه در بینگ و سپس در ماه مارس در آفیس مستقر شد. علی‌بابا و متا نیز مدل‌های زبانی در مقیاس بزرگ مشابه GPT ایجاد کرده‌اند.

علاوه بر این، برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی همه‌جا هستند و تصاویر، متن و صدا را در بر می‌گیرند.

شرکت‌های بزرگ تنها در فکر هوش مصنوعی هستند

شاید یک چیز غیرمنتظره این بود که هوش مصنوعی و پردازنده‌های گرافیکی Nvidia عوامل محرک اصلی اقتصاد در فناوری هوش مولد باشند. شرکت‌هایی مانند TSMC و MediaTek به طور غیرمستقیم از این موضوع سود برده‌اند. علاوه بر این، انویدیا از “نرم افزار اختصاصی” برای اطمینان از عملکرد بهینه GPU‌ها استفاده می‌کند که برای سایر رقبا ترسناک است.

از دیدگاه کاربران، نرم افزارهای توسعه هوش مصنوعی می‌توانند در آینده کارها را آسان‌تر و کارمد‌تر می‌کنند. در حال حاضر بیشتر رقبا در زمینه توسعه نرم‌افزارها سعی دارند کالایی مشابه ChatGPT با کارکردهای متنوع و کاربرپسند تولید کنند. می‌توان به جرات گفت هوش مصنوعی مولد یک روند زودگذر نیست و در آینده تاثیرات بسیار مهمی را خواهد گذاشت.

پیش از این، اپ‌استور اپل بستری را برای برنامه‌های کاربردی متنوع فراهم می‌کرد، اما OpenAI مستقیماً به برنامه‌های مختلف وارد می‌شود. به عنوان مثال، GPT-4 با ترکیب متن و تصویر، خروجی‌های منحصر‌به‌فردی ارائه می‌دهد تا به حال نمونه آن وجود نداشت.

به نظر شما هم هوش مصنوعی آخرین انقلاب صنعتی خواهد بود؟ شما همچنین می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی