پیش‌بینی آینده با هوش مصنوعی

آیا ربات‌های هوش مصنوعی جایگزین حیوانات خانگی خواهند شد؟

سرفصل‌های مقاله

بحث بر سر جایگزینی سگ یا گربه با ربات‌های هوش مصنوعی داغ است. هوش مصنوعی به‌زودی می‌تواند جایگزین حیوانات خانگی شود، دیگر نه بابت سلامتی حیوان خانگی‌تان نگرانی خواهید داشت و نه بابت پرداخت هزینه‌های سنگین نگهداری از آن‌.

در حالی‌که ظهور انواع ربات‌ها در بازار ادامه دارد، حالا حیوانات مجهز به هوش مصنوعی نیز وارد صحنه شده‌اند. ربات‌های حیوان‌نمایی که مغزشان هوش مصنوعی است و اندام‌شان رباتیک.

ربات‌های هوش مصنوعی جایگزین حیوانات خانگی می‌شوند

MA 090219 ROBOTDOG 00 HEROیکی از مشهورترین نمونه‌ها، ربات Go1 است، اولین ربات هوشمند چهارپای همراه انسان در جهان که توسط Unitree Robotics چین ساخته شده.

این دستیار رباتیک انسان، تقریبا مانند سگ روی چهار دست و پا راه می‌رود، اما نیازی به مهار شدن با قلاده یا بند ندارد.

شرکت Unitree Robotics در ایمیلی به فاکس‌نیوز گفته که توانایی‌های Go1 شامل کنترل پایداری، راه رفتن، کنترل حرکت، ناوبری و اجتناب از موانع، و همچنین یادگیری و سازگاری از طریق هوش مصنوعی است.

ربات هوشمند Go1 می‌تواند سرعتش را با سرعت صاحبش هماهنگ کند؛ چه صاحبش پیاده باشد، چه سوار اسکیت و حتی چه سوار دوچرخه. این ربات قادر است تا سرعت 20 کیلومتر بر سراعت حرکت کند!

این حیوان خانگی رباتیک دارای یک سیستم فوق‌ حس‌گر است که با چندین سنسور دوچشمی، می‌تواند موانع، اشیای مختلف و البته چهره صاحبش را تشخیص دهد.

سیستم طراحی اتصال برق این ربات نیز بسیار “کم‌صدا و سبک” توصیف شده است. به گفته کمپانی سازنده، ربات Go1 نزدیک به 12 کیلو وزن دارد و می‌تواند حدود پنج کیلوگرم بار را روی خود حمل کند.

یک گزینه رباتیک دیگر

اما برای افرادی که حیوانات خانگی کوچک‌تر را ترجیح می‌دهند، ربات‌های هوش مصنوعی دیگری ساخته شده است. شرکت LivingAI در چین اخیرا ربات هوشمندی را ساخت که EMO نام دارد. یک ربات حیوان‌نمای مجهز به هوش مصنوعی.

ربات EMO که فقط 12 سانتی‌متر طول دارد، یک حیوان خانگی متحرک است که می‌تواند با بیش از 1000 حالت و میمیک چهره به صاحبش واکنش نشان دهد.

این ربات با استفاده از فناوری هوش مصنوعی محیط اطراف خود را کاوش می‌کند، به تنهایی تصمیم می‌گیرد و با انسان خود در تعامل است.

به گفته وب‌سایت LivingAI، EMO مشابه یک حیوان خانگی واقعی، در طول زمان تکامل می‌یابد. این ربات از طریق حسگرهای داخلی پیشرفته و مدل‌های پردازش هوش مصنوعی که به آن توانایی یادگیری، برقراری ارتباط و «پیوند» را می‌دهد، همیشه رو به تکامل است.

EMO همچنین می‌تواند برای روشن کردن چراغ‌ها، تنظیم آلارم و یادآوری رویدادهای خاص مانند تولد و مناسبت‌های خاص برنامه‌ریزی شود.

مزایا و معایب استفاده از ربات‌های هوش مصنوعی

دکتر «هاروی کاسترو» پزشک متخصص اورژانس و سخنران ملی در زمینه هوش مصنوعی در مراقبت‌های بهداشتی، مزایا و معایب ظهور حیوانات خانگی هوش مصنوعی را سنجیده است.

کاسترو می‌گوید در حالی‌که حیوانات خانگی رباتیک مزایایی مانند همراهی مداوم، نیاز کم به مراقبت، مصون بودن در برابر بیماری‌ها و حتی حمایت روحی از انسان را دارند، “همراهی” با هوش مصنوعی می‌توانند محدودکننده باشد.

کاسترو گفت: «حیوانات خانگی با هوش مصنوعی هرگز نمی‌توانند تجربه پیچیده و غنی مراقبت از یک حیوان واقعی را تکرار کنند.»

او افزود: « برخلاف حیوانات خانگی واقعی، حیوانات خانگی هوش مصنوعی صاحبان‌شان را تشویق به انجام فعالیت‌های فیزیکی، مانند پیاده‌روی یا بازی نمی‌کنند.»

کاسترو همچنین به خطرات بالقوه مربوط به حریم خصوصی داده‌ها و وابستگی به حیوانات خانگی با هوش مصنوعی به عنوان یک همراه اشاره کرد که می‌تواند منجر به نادیده گرفتن روابط واقعی شود.

دکتر کاسترو گفت: «اثرات روانی و عاطفی طولانی‌مدت داشتن حیوانات خانگی هوش مصنوعی، به ویژه بر روی کودکان، هنوز به طور کامل درک نشده است.»

البته او نظرش نسبت به این حیوانات کاملا هم منفی نیست. مثلا اعتقاد دارد این ربات‌های حیوان‌نما می‌توانند یک جایگزین منحصربه‌فرد و مفید برای افرادی که توان نگهداری از حیوان واقعی را ندارند باشند و به بهبود سلامت روان این افراد کمک کنند.

بااین‌حال این جایگزینی، همه‌جانبه نیست. کاسترو می‌گوید: « با پیشرفت فناوری هوش مصنوعی، ما باید به طور مداوم مزایا و خطرات مرتبط با حیوانات خانگی هوش مصنوعی را ارزیابی کنیم.»

مهران
مهران