گیتس
شرکت مایکروسافت

بیل گیتس: با هوش مصنوعی جهان عادلانه‌تر می‌شود

سرفصل‌های مقاله

 بیل گیتس می‌گوید هوش مصنوعی می‌تواند جهان را به «مکانی عادلانه‌تر» تبدیل کند. این کارآفرین میلیاردر می‌گوید: «اگر سرمایه‌گذاری‌های هوشمندی در حال حاضر انجام شود، می‌توان از هوش مصنوعی برای کاهش یا حتی “حذف” زمان بین رسیدن نوآوری‌های جدید به “دنیای ثروتمند” و “دنیای فقیر” استفاده کرد.»

به گفته بیل گیتس، درس اصلی که باید از موارد استفاده از هوش مصنوعی به ویژه در صنایع بهداشت جهانی گرفت، این است که محصولات هوش مصنوعی باید بیشتر برای افرادی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، طراحی شوند.

بیل گیتس؛ هوش مصنوعی جهان را عادلانه‌تر می‌کند

بیل گیتس
بیل گیتس؛ هوش مصنوعی جهان را عادلانه‌تر می‌کند

اگر بخواهم پیش‌بینی کنم، در کشورهای پردرآمد مانند ایالات متحده، حدس می‌زنم که 18 تا 24 ماه با سطوح قابل توجهی از استفاده از هوش مصنوعی توسط جمعیت عمومی فاصله داریم.»

او گفت که در کشورهای آفریقایی، پیش‌بینی می‌کند که طی سه سال آینده شاهد «سطح استفاده قابل مقایسه» عموم از فناوری‌های هوش مصنوعی باشد. این گپ زمانی ناشی از یک شکاف است، اما بسیار کوتاه‌تر از زمان‌های طولانی است که درباره سایر نوآوری‌ها دیده‌ایم.

شکاف طبقاتی بین کشورهای ثروتمند و فقیر فقط به امکانات مالی منحصر نیست، در طول دهه‌های اخیر فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم در حوزه‌های مختلف فناوری باعث شده تا نوعی شکاف تکنولوژیک هم بین این دو دسته از کشورها رخ دهد.

به عنوان مثال اینترنت از زمان ظهورش به صورت تجاری، با سرعتی سرسام‌آور به زندگی عامه مردم در غرب راه پیدا کرد، اما چند دهه طول کشید تا به کشورهای در حال توسعه برسد و البته هنوز بعد از گذشت نزدیک به سه دهه هنوز بسیاری از مناطق کشورهای فقیر، تحت پوشش اینترنت نیستند و از امکانات مختلفی که این فناوری در اختیار انسان قرار می‌دهد محرومند.

گیتس می‌گوید اگرچه هنوز زود است، اما سال ،2023 به ما بینشی داد که بفهمیم هوش مصنوعی می‌تواند کدام مشاغل را به تنهایی انجام دهد و در کدام‌ مشاغل می‌تواند در حکم دستیار ما عمل کند.

او گفت که با وجود موانعی مانند مقیاس‌پذیری پروژه‌ها بدون کاهش کیفیت و ایجاد دسترسی باطنی با عملکرد بلندمدت، هنوز راهی طولانی در پیش رو وجود دارد.

در اوایل سال 2023 بود گیتس اظهار داشت که “عصر هوش مصنوعی” آغاز شده است و این فناوری را “به اندازه تلفن های همراه و اینترنت انقلابی” خواند.

در طول سال گذشته، ظهور سریع هوش مصنوعی زاینده (مولد) تقریبا تمام صنایع بزرگ در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است. از هند که از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی دقیق‌تر آب‌و‌هوا استفاده می‌کند تا ایجاد کل اتاق‌های خبری مبتنی بر هوش مصنوعی، و حتی اظهارنظر «پاپ» درباره این فناوری.

هوش مصنوعی فارسی در اختیار کاربران ایرانی

شما از طریق اپلیکیشن زیگپ می‌توانید از تمام امکانات هوش مصنوعی بهره‌مند باشید. با استفاده از زیگپ می‌توانید محتوای متنی یا تصاویر خلاقانه تولید کنید و یک دستیار هوش مصنوعی فارسی تمام‌عیار در اختیار داشته باشید.

مهران
مهران