ویدیوهای تولیدشده با هوش مصنوعی

دستورالعمل یوتیوب برای ویدیوهای تولیدشده با هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

پلتفرم پخش ویدیوی «یوتیوب» از قدرت هوش مصنوعی (AI) نه تنها برای تقویت خلاقیت، بلکه برای اطمینان از ایمنی و یکپارچگی پلتفرم خود برای بینندگان و سازندگان ویدیوها استفاده می‌کند.

همان‌طور که پتانسیل هوش مصنوعی زاینده در حال آشکار شدن است، یوتیوب اعلام کرد که تعهد دارد تا دستورالعمل‌های انجمن خود را بدون توجه به منشاء محتوا حفظ، و در عین حال به چالش‌ها و خطرات در حال ظهور نیز رسیدگی کند.

یوتیوب و ویدیوهای تولیدشده با هوش مصنوعی

یوتیوب

رویکرد یوتیوب در هسته خود بر شفافیت و مسئولیت متمرکز است. در این راستا یوتیوب اقدام به در نظر گرفتن این اقدامات کرده:

  • خط‌مشی افشا: سازندگان اکنون ملزم به افشای شفاف این موضوع هستند که آیا محتوای آن‌ها با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی تغییر کرده یا به‌طور مصنوعی ایجاد شده است یا نه. هدف این اقدام توانمندسازی بینندگان برای تمایز بین محتوای معتبر و ویدیوهای بالقوه گمراه‌کننده است. به عنوان مثال، ویدیوهای تولید شده توسط هوش مصنوعی که رویدادهایی را به تصویر می‌کشند که هرگز رخ نداده‌اند یا محتوایی ساخته می‌شوند که نشان می‌دهد افراد کارهایی را می‌گویند یا انجام می‌دهند که هرگز انجام نداده‌اند، به افشای شفاف نیاز دارند، به‌ویژه در بحث‌های پیرامون موضوعات حساس مانند انتخابات، درگیری‌ها یا بحران‌های بهداشت عمومی.
  • درخواست حذف از طریق سیاست‌های حفظ حریم خصوصی: یوتیوب فرایند حذف محتوای مصنوعی تولید‌شده توسط هوش مصنوعی یا سایر محتوای مصنوعی را که جعل هویت افراد قابل شناسایی، از جمله تقلید شباهت ظاهری یا صدای آن‌هاست، از طریق مکانیسم درخواست حریم خصوصی خود ساده کرده است. 
  • تعدیل محتوای مبتنی بر هوش مصنوعی: یوتیوب از ترکیبی از بازبین‌های انسانی و فناوری هوش مصنوعی استفاده می‌کند و طبقه‌بندی‌کننده‌های مبتنی بر هوش مصنوعی نقش مهمی در شناسایی محتوای بالقوه نقض‌کننده قوانین دارند. پالایش مداوم سیستم‌های هوش مصنوعی سرعت و دقت تعدیل محتوا را به‌ویژه در شناسایی اشکال نوظهور سوءاستفاده افزایش می‌دهد. با گسترش سریع داده‌هایی که طبقه‌بندی‌کننده‌های هوش مصنوعی روی آن‌ها آموزش داده شده‌اند، یوتیوب می‌تواند به سرعت محتوای مضر را شناسایی کرده و به آن رسیدگی کند و در عین حال میزان قرار گرفتن بازبین انسان در معرض چنین محتوایی را به حداقل برساند.

فراتر از این راه‌حل‌های فنی، youtube گفت که متعهد به تقویت سواد دیجیتال و مهارت‌های تفکر انتقادی برای مبارزه با اطلاعات نادرست است.

 ابتکاراتی مانند کارگاه‌های راستی‌آزمایی، همکاری با سازندگان محتوا و مشارکت با سازمان‌های سواد رسانه‌ای (مانند انتشارات #YOUThink با CANVAS) نمونه‌ای از تعهد یوتیوب برای ارتقای ایمن‌تر و آگاه‌تر است.

گفتنی است در سال‌های اخیر یوتیوب و دیگر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و توییتر در تلاش برای مقابله با اخبار جعلی و اطلاعات نادرست بوده‌اند. برخلاف بسیاری از سایت‌های رسانه‌های اجتماعی که صرفا محتوای جعلی را علامت‌گذاری می‌کنند، youtube از هوش مصنوعی برای خنثی کردن چنین محتوای توهین‌آمیزی استفاده می‌کند.

در روزهای ابتدایی پاندمی کووید-19، یوتیوب به منظور خلاص شدن از شر حدود 11 میلیون ویدیو از پلتفرم خود به سمت هوش مصنوعی حرکت کرد. طبق آخرین گزارش اجرای دستورالعمل‌های انجمن این پلتفرم، این حداکثر تعداد ویدیوهایی است که این پلتفرم توانسته است در یک سه ماهه، یعنی سه ماهه دوم سال 2020 خنثی کند. 

مهران
مهران