پرامپت

6 مهارتی که برای تبدیل شدن به یک مهندس پرامپت نیاز دارید

سرفصل‌های مقاله

بیایید همین ابتدا تکلیف‌مان را با مفهوم «مهندس پرامپت» روشن کنیم. از بعد از راه‌اندازی ChatGPT توسط شرکت OpenAI، اصطلاح جدیدی وارد زندگی افرادی که به هوش مصنوعی و کار با ChatGPT علاقه دارند شده است. این اصطلاح «پرامپت» نام دارد. اگر این تکنیک را به خوبی یاد بگیری می‌توانید تولید محتوا با هوش مصنوعی را با کیفیت بسیار بهتری انجام دهید.

پرامپت چیست؟ مهندس پرامپت کیست؟

پرامپت چیست
پرامپت چیست؟ مهندس پرامپت کیست؟

پرامپت عبارت است از دستوری که به هوش مصنوعی می‌دهیم تا از آن نتیجه یا پاسخ لازم را دریافت کنیم.

مهندسی پرامپت یعنی یافتن دستوری که بتواند بهترین و کامل‌ترین نتیجه ممکن را از هوش مصنوعی دریافت کند. هدف از مهندسی پرامپت، استفاده صحیح از عبارات و درخواست‌هایی که است که به عنوان داده ورودی به هوش مصنوعی می‌دهیم. یک مهندس پرامپت باید این درخواست‌ها را برای گرفتن نتیجه مطلوب و منطبق با خواسته اولیه، بهینه کند.

 مهندسی پرامپت، یک شغل آینده‌دار و پردرآمد

در یک سال گذشته و بعد از پیشرفت فوق سریع هوش مصنوعی، شغل مهندسی پرامپت با درآمد سالانه‌ای بین 175.000 تا 300.000 دلار، به یک شغل جذاب و داغ در بازار کار تبدیل شده است. اما تبدیل شدن به یک مهندس پرامپت هوش مصنوعی فقط توانایی پرسیدن سوالات درست نیست؛ برای تبدیل شدن به یک مهندس پرامپت باید در رشته‌های هوش مصنوعی، برنامه‌نویسی، زبان، قدرت حل مسئله و حتی هنر نیز دستی بر آتش داشته باشید تا در این مسیر شغلی پیشرفت کنید.

مهندسی پرامپت اساسا فن/هنر ایجاد تعامل با ابزارهای مولد هوش مصنوعی است. همان‌طور که بدون شک در ChatGPT دیده‌اید (و از آن استفاده کرده‌اید)، این تعاملات ممکن است به زبان محاوره‌ای باشد. 

اما موضوع همیشه همین‌قدر ساده نیست، گاهی برای وارد کردن دستورات پیچیده‌تر در یک ابزار مولد هوش مصنوعی، باید با زبان برنامه‌نویسی با آن رفتار کنید و توان نوشتن دستورات به زبان کد را داشته باشید.

به همین دلیل است که مهندسی پرامپت به یک تخصص کاملا پیچیده تبدیل می‌شود و شرط اول موفقیت در آن، «تمایل به یادگیری» است.

با ظهور انفجاری هوش مصنوعی مولد در شش ماه گذشته، مهندسی پرامپت شغل جدید هیجان‌انگیزی است که همراه با هوش مصنوعی در حال رشد است. اگر می‌خواهید به‌عنوان یک مهندس پرامپت حرفه‌ای وارد بازار کار شوید، باید شش مهارتی را که به آن‌ها اشاره می‌کنیم در خودتان تقویت کنید.

6 مهارت برای تبدیل شدن به مهندس پرامپت

هوش مصنوعی، ML و NLP را درک کنید

یک مکان کلیدی برای شروع مهندسی پرامپت، داشتن درک درستی از نحوه عمل‌کرد واقعی هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و پردازش زبان طبیعی است. اگر می‌خواهید با مدل‌های زبان بزرگ تعامل داشته باشید، باید بدانید که چنین ابزاری چیست، انواع مختلف LLM را بشناسید، انواع کارهایی که LLMها به خوبی انجام می‌دهند و نیز نقاط ضعف آن‌ها را نیز شناسایی کنید.

داشتن چنین دانشی الزاما به این معنی نیست که شما باید یک دانشمند کامپیوتری باشید که قادر به ایجاد LLM خود باشد، اما به این معنی است که باید چیزهای زیادی را در مورد درونیات و قابلیت‌های ابزارهایی که می‌خواهید در آن شغل ایجاد کنید، بدانید.

 کلید این کار آموزش خود با هر وسیله‌ای است که در دسترس‌تان باشد، از جمله دروس سنتی، خواندن مقالات فنی فراوان، شرکت در کنفرانس‌ها و آزمون و خطا.

عبارات مشکل را به وضوح تعریف، و درخواست‌های دقیق را مشخص کنید

اساسا این مهارت یعنی توانایی برقراری ارتباط، همراه با شفافیت. مهندسی پرامپت یعنی چگونه به هوش مصنوعی بگوییم که به چه چیزی نیاز داریم. برای انجام این کار، باید مشخص کنیم که قرار است از تعامل با هوش مصنوعی مولد دقیقا چه چیزی به‌دست آوریم؟ 

بیایید مثالی بزنیم. فرض کنیم می خواهید در مورد «ماشین جگوار» بیشتر بدانید. شما باید حداقل در دو جبهه شفاف باشید. ابتدا، باید انواع چیزهایی را که می‌خواهید درباره جگوار بدانید را توضیح دهید، خواه قدرت موتور آن باشد، سرعت رسیدن ماشین از صفر تا 100 و میزان مصرف سوختش.

دوم این‌که شما باید برای هوش مصنوعی مشخص کنید که منظورتان از جگوار، یک ماشین است، نه آن حیوانی که شبیه به پلنگ است.

پس درخواست شما باید شفاف، جامع و مانع باشد.

شما همچنین باید مهارت تعیین انتظارات‌تان از هوش مصنوعی را نیز تقویت کنید. هوش مصنوعی باید دیدگاه شما را درک کند و زمینه و محدوده انتظاری را از او دارید متوجه شود. همچنین یادتان باشد که یک پرامپت واضح لزوما نباید کوتاه و مختصر باشد، اتفاقا گاهی ارائه توضیحات طولانی و کامل باعث می‌شود تا هوش مصنوعی درخواست شما را بهتر درک کند و به آن پاسخ دهد.

خلاق باشید و مهارت گفتگو را در خودتان توسعه دهید

Explore The Best AI Tools For A Productive And Fun 2023 849x369 1مهندسی پرامپت فراتر از یک تمرین برنامه‌نویسی، تمرین یک مکالمه مشترک است. اگرچه LLMها حقیقتا باهوش نیستند، اما اغلب می‌توانند به همان شیوه‌ای رفتار کنند که شما با همکاران یا زیردستان‌تان ارتباط برقرار می‌کنید.

هنگامی که در حال تعریف عبارات و پرس و جوهای مربوط به مشکل خود هستید، اغلب باید خارج از چارچوب فکر کنید. تصویری که در ذهن دارید، ممکن است به درستی توسط هوش مصنوعی به زبان خودش ترجمه نشود. بنابراین شما باید به انواع رویکردهای مختلف مکالمه مسلط باشید تا بتوانید به نتیجه دل‌خواه‌تان برسید.

یکی از راه‌های تقویت این مهارت، تلاش برای فریب دادن ابزاری نظیر ChatGPT است! ChatGPT برای پاسخ دادن به برخی از درخواست‌ها برنامه‌ریزی نشده، اما می‌توانید با آزمودن راه‌های مختلف مکالمه و پیچیده کردنش، آن را به فریب خوردن و پاسخ‌گویی مجاب کنید!

برای آزمودن این مهارت می‌توانید همین حالا دستیار هوش مصنوعی فارسی زیگپ ZIGAP را نصب و مکالمه با ChatGPT را آغاز کنید.

اگر می‌خواهید یک مهندس پرامپت باشید، تجربه‌آموزی در واحدهای مذاکره و حتی فروش شرکت‌ها جای بسیار مناسبی برای شماست، زیرا این تیم‌ها از تمام تکنیک‌های متقاعدسازی و همکاری (که برای به‌دست آوردن نتایج مطلوب از سیستم‌های هوش مصنوعی مولد ضروری هستند) استفاده می‌کنند.

درباره سبک‌های نوشتاری و هنری بیاموزید و دامنه‌ دانش خود را گسترش دهید

چت‌بات‌ها نه تنها پاسخ‌ها را برای شما می‌نویسند، بلکه اغلب این کار را به سبکی که شما درخواست می‌کنید انجام می‌دهند. مثلا اگر از ChatGPT  بخواهید یک متن ادبی به سبک شکسپیر برای‌تان بنویسد، نه تنها متن را می‌نویسد، بلکه آن را با لحن و سبک شکسپیر انجام می‌دهد.

این ماجرا درباره هوش‌های مصنوعی مولد تصویری نظیر DALL-E و Midjourney نیز صدق می‌کند. شما می‌توانید از آن‌ها بخواهید تا تصویری به سبک نقاشی‌های دوره گوتیک یا سبک کوبیسم برای‌تان ایجاد کنند و این درخواست، نیازمند داشتن اطلاعات درباره تاریخ‌ و سبک‌های هنری توسط شماست.

بنابراین هرچقدر دامنه دانش و اطلاعات شما درباره ادبیات، هنر و مسائلی از این دست گسترده‌تر باشد، می‌توانید نتیجه‌های متنوع‌تر و منحصربه‌فردتری از هوش مصنوعی دریافت کنید.

دامنه دانش وسیع همچنین به شما کمک می‌کند که در صورت دریافت پاسخ غلط از هوش مصنوعی (که مطلقا غیرممکن نیست)، اشتباهات را دریافته و آن‌ها را تصحیح کنید.

مهارت‌های برنامه‌نویسی را در خود تقویت کنید

کسی از شما انتظار ندارد یک برنامه‌نویس یا توسعه‌دهنده قهار باشید. اما داشتن دانش ابتدایی درباره ملزومات کدنویسی و داشتن احاطه نسبی به مهارت‌های برنامه‌نویسی به شما کمک خواهد کرد تا ساختار هوش مصنوعی مولد را بهتر درک کرده و دستورات تخصصی‌تری به آن بدهید.

یکی از بزرگ‌ترین مهارت‌های هوش مصنوعی، باگ‌یابی انواع کد یا طراحی معماری کد است. اگر در این زمینه دانش ابتدایی داشته باشید، یک چت‌بات مانند ChatGPT می‌تواند کارهای فوق‌العاده‌ای برای‌تان انجام دهد.

صبر و حس طنز داشته باشید!

اگر حس شوخ‌طبعی داشته باشید، صبور بودن کار آسان‌تری است. انسان اگر بتواند در چیزهای خشمگین‌کننده‌ هم نکته بامزه‌ای پیدا کند، روانش کمتر مورد آزار قرار خواهد گرفت.

هوش‌های مصنوعی مولد ابزارهای نوپایی هستند و کار با آن‌ها به صبر زیادی نیاز دارد. این پدیده‌های نوپا ممکن است درخواست‌های شما را کاملا اشتباه تفسیر کنند یا زمانی که احساس کنید دارید به نتیجه می‌رسید، رشته کلام را از دست بدهند. 

پس کار با آن‌ها نیاز به صبر و درک دارد. باید درک کنیم که هوش مصنوعی مولد مانند یک موجود باهوش خردسال، اشتباهات زیادی می‌کند و این ماییم که باید با به خرج دادن صبر آن را آموزش و توانایی‌هایش را توسعه دهیم.

مهران
مهران