درمانی
هوش مصنوعی در پزشکی

هوش مصنوعی می‌تواند خدمات درمانی را متحول کند

سرفصل‌های مقاله

هوش مصنوعی نمی‌تواند جایگزین انسان‌های حرفه‌ای شود، اما می‌تواند روش درمان بیماری‌هایی مانند سرطان را تغییر دهد و جان انسان‌ها را نجات دهد. میهایلا ون در شاار مدیر مرکز هوش مصنوعی کمبریج در واحد پزشکی عقیده دارد استفاده از دارو‌‌های ساخته شده از طریق هوش مصنوعی می‌تواند خدمات درمانی را به طور کامل متحول کند.

از هزینه‌های سرسام آور خدمات درمانی ایالات متحده گرفته تا بحران مکرر NHS، اغلب به نظر می‌رسد که مراقبت‌های بهداشتی موثر و مقرون به صرفه غیرممکن است. با افزایش شیوع بیماری‌های مزمن و کشف راه‌های جدیدی برای درمان بیماری‌هایی که قبلاً کشنده بودند، این وضعیت بدتر می‌شود.

این درمان‌های جدید معمولاً پرهزینه هستند، در حالی که معرفی رویکردهای جدید در سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی که در برابر تغییر مقاوم هستند، می‌تواند دشوار باشد. در همین حال، تقاضای رو به رشد برای مراقبت‌های اجتماعی، فشار مالی را تشدید کرده و تخصیص منابع را پیچیده‌تر می‌کند.

تاثیر هوش مصنوعی بر خدمات درمانی

خدمات درمانی
تاثیر هوش مصنوعی بر خدمات درمانی

هوش مصنوعی (AI) اغلب برای خدماتی مطرح می‌شود که انجام کارها در آن در محدود اطلاعات هستند. با این حال، این ایده که کامپیوترهای هوشمند می‌توانند به سادگی جایگزین انسان در پزشکی شوند، یک خیال است. هوش مصنوعی در دنیای واقعی به خوبی کار نمی‌کند تاکنون، فناوری‌های هوش مصنوعی تأثیر کمی بر دنیای آشفته و اساسا پزشکی داشته‌اند. اما اگر ابزارهای هوش مصنوعی به طور خاص برای پزشکی دنیای واقعی با تمام پیچیدگی‌های سازمانی، علمی و اقتصادی آن طراحی شده باشند چه؟

میهایلا در این‌باره گفت که ما با همکاری نزدیک با پزشکان و بیمارستان‌ها، ابزارهای هوش مصنوعی را برای محققان، پزشکان، پرستاران و بیماران توسعه می‌دهیم. مردم اغلب فکر می‌کنند استفاده اصلی هوش مصنوعی در خدمات درمانی، تجزیه و تحلیل تصاویر، اسکن MRI، یا یافتن ترکیبات دارویی جدید نهفته است. اما فرصت‌های زیادی فراتر از آن وجود دارد.

یکی از مواردی که آزمایشگاه ما مطالعه می‌کند، پزشکی دقیق (یک مدل درمانی) است. ما به دنبال این هستیم که ببینیم چگونه درمان‌ها می‌توانند سفارشی شوند تا پزشکی و سبک زندگی منحصر به فرد، اشخاص را منعکس کنند. استفاده از داروهای شخصی‌شده مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند به درمان مؤثرتر بیماری‌های رایج مانند بیماری قلبی و سرطان یا بیماری‌های نادر مانند فیبروز کیستیک کمک کند.

این اتفاق می‌تواند به پزشکان اجازه دهد تا زمان و دوز دارو را برای بیماران، جداگانه بهینه کنند یا بیماران را با استفاده از پروفایل‌های سلامت فردی خود به جای معیارهای عمومی فعلی مانند سن و جنس غربال کنند. این رویکرد شخصی می‌تواند منجر به تشخیص زودهنگام، پیشگیری و درمان بهتر، نجات جان افراد و استفاده بهتر از منابع شود.

ورود هوش مصنوعی به صنعت پزشکی

صنعت پزشکی
ورود هوش مصنوعی به صنعت پزشکی

بسیاری از این تکنیک‌ها را می‌توان در آزمایشات بالینی به کار برد. آزمایشات گاهی اوقات با شکست مواجه می‌شوند، زیرا میانگین پاسخ به یک دارو نمی‌تواند به اهداف آزمایشی برسد. با این حال، اگر برخی از افراد حاضر در تست به خوبی به درمان پاسخ دهند، هوش مصنوعی می‌تواند به یافتن آن گروه‌ها در داده‌های آزمایشی موجود کمک کند.

ایجاد مدل‌های داده‌ای از بیماران منفرد یا «دوقلوهای دیجیتال» می‌تواند به محققان این امکان را بدهد که آزمایش‌های اولیه را قبل از شروع یک آزمایش گران قیمت که شامل افراد واقعی می‌شود، انجام دهند. این امر زمان و سرمایه گذاری لازم برای ایجاد یک دارو را کاهش می‌دهد و اجازه می‌دهد تا درمان‌ها برای کسانی که بیشترین کمک را به آنها دارد، هدف قرار گیرد.

پزشکان و متخصصان هوش مصنوعی در حال حاضر پتانسیل استفاده از مدل‌های زبانی بزرگ مانند چت جی پی تی در خدمات درمانی را در نظر گرفته‌اند. این ابزارها می‌توانند، پروتکل‌های آزمایش دارو را توصیه کنند یا تشخیص دهند. اما اگر چه آنها پتانسیل بسیار زیادی دارند، خطرات و چالش‌های آن هم واضح است. ما نمی‌توانیم به سیستمی تکیه کنیم که به طور منظم اطلاعات را تولید می‌کند. ChatGPT قادر به درک شرایط پیچیده و تفاوت‌های ظریف نیست، که می‌تواند منجر به تفسیرهای نادرست یا توصیه‌های نامناسب شود. اگر در زمینه‌هایی مانند سلامت روان استفاده شود، می‌تواند پیامدهای فاجعه باری داشته باشد.

بنابراین اگر از هوش مصنوعی برای تشخیص فردی استفاده شود و اشتباه کند، باید مشخص شود که چه کسی مسئول است. توسعه دهندگان هوش مصنوعی یا متخصصان خدمات درمانی که از آن استفاده می‌کنند؟ دستورالعمل‌ها و مقررات اخلاقی هنوز به این فناوری‌ها نرسیده‌اند. ما باید به مسائل ایمنی در مورد استفاده از مدل‌های زبان بزرگ با بیماران واقعی بپردازیم و مطمئن شویم که هوش مصنوعی به طور مسئولانه توسعه یافته و به کار گرفته شده است.

برای اطمینان از این امر، آزمایشگاه‌ها از نزدیک با پزشکان کار می‌کنند تا مطمئن شوند که مدل‌ها بر اساس داده‌های قابل اعتماد دقیق و بی‌طرفانه آموزش دیده‌اند. پزشکان در حال توسعه راه‌های جدیدی برای اعتبارسنجی سیستم‌های هوش مصنوعی هستند تا مطمئن شویم که سیستم‌های هوش مصنوعی ایمن، قابل اعتماد و مؤثر هستند.

به نظر شما تاثیر هوش مصنوعی بر خدمات درمانی تا چه اندازه می‌تواند باشد؟ شما می‌توانید به راحتی و از طریق زبان فارسی با ChatGPT و سایر سرویس‌های هوش مصنوعی صحبت کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی