رمز عبور
تحقیقات درباره هوش مصنوعی

چگونه هوش مصنوعی می‌تواند رمز عبور شما را بدست بیاورد؟

سرفصل‌های مقاله

فناوری هوش مصنوعی همچنان با پتانسیل خود ما را مجذوب خود می‌کند، اما نگرانی‌هایی را نیز به ویژه در مورد امنیت اطلاعات شخصی ایجاد می‌کند. جدیدترین مورد بدست آوردن رمز عبور کاربران است.

تیمی از محققان بریتانیایی راهی برای استفاده از هوش مصنوعی برای یادگیری کلیدهای صفحه کلید با دقت 95 درصد و با استفاده از چیزی جز میکروفون‌های آیفون پیدا کرده‌اند. این باعث دردسر بیشتر در حوزه پیچیده و ناامن امنیت داده‌های شخصی می‌شود.

در مقاله‌ای که اخیراً توسط یک تیم تحقیقاتی (متشکل از اعضای سه دانشگاه بریتانیایی) نوشته شده است، مشخص شد که آن‌ها می‌توانند یک مدل یادگیری عمیق برای گوش دادن به ضربه‌های کلید روی صفحه کلید بسازند و سپس رمزگشایی کنند که چه کلیدهایی فشار داده شده است.

هوش مصنوعی خودآموز که CoAtNet نام دارد، می‌تواند طول موج‌های منحصربه‌فرد هر کلید را ثبت کند و فرض کند که کدام کلید با دقت بالای 95 درصد فشرده شده است.

نحوه تشخیص رمز عبور با هوش مصنوعی

رمز عبور
نحوه تشخیص رمز عبور با هوش مصنوعی

برای دستیابی به این دقت، تیم به سادگی از یک مک بوک پرو معمولی برای تایپ استفاده کرد و یک آیفون 13 مینی در فاصله 17 سانتی متری قرار داشت. CoAtNet توانست به ترتیب به دقت 93 درصد و 92 درصد هنگام ضبط از طریق Zoom و Skype کلید مورد نظر را پیدا کند.

تحقیقات و CoAtNet ثابت می‌کند که حملات مبتنی بر آکوستیک به راحتی توسعه یافته و در صورت استفاده توسط افراد شرور خطرناک هستند. آموزش CoAtNet نسبتاً آسان بود، زیرا تنها به تیم بریتانیایی نیاز داشت که با 25 بار فشار دادن 36 کلید روی مک بوک پرو، داده‌ها را جمع‌آوری کند.

سپس محققان شکل موج‌ها و تصاویر طیف‌نگاری را تولید می‌کنند که باعث می‌شود هر یک از آن ضربه‌های کلید به صورت بصری قابل تشخیص باشد، که CoAtNet می‌تواند آن‌ها را پردازش کند و از آن بیاموزد.

spectrogram

معنی همه اینها این است که داده‌های حساس مانند رمز عبور، پیام‌ها و اطلاعات حساب بانکی را می‌توان به راحتی توسط شخص ثالث حتی از طریق تماس‌های ویدیویی رهگیری کرد.

رمز عبور و احراز هویت بیومتریک (مانند خوانندگان اثر انگشت) می‌توانند به حداقل رساندن نیاز به ورود دستی کمک کنند. محققان توصیه می کنند که افراد می‌توانند چنین خطراتی را با تنظیم الگوهای تایپ خود یا استفاده از رمزهای عبور تصادفی و پیچیده کاهش دهند. علاوه بر این، استفاده از صفحه‌کلیدی که هنگام تایپ صدای کمتری تولید می‌کند، می‌تواند گزینه امن‌تری در آینده باشد.

فناوری هوش مصنوعی دارای مزایا و خطراتی است. در حالی که پتانسیل بهبود جنبه‌های مختلف زندگی ما را دارد، پرداختن به پیامدهای امنیتی برای محافظت از اطلاعات حساس افراد در برابر دسترسی غیرمجاز بسیار مهم است.

اگر با زبان انگلیسی مشکل دارید و می‌خواهید از هوش مصنوعی استفاده کنید، زیگپ مشکل شما را حل کرده است. شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی