هوش مصنوعی

هوش مصنوعی بدون دخالت انسان قادر به تولید هوش مصنوعی است

سرفصل‌های مقاله

بر اساس تحقیقی که روز جمعه توسط گروهی از دانشمندان منتشر شد، مدل‌های هوش مصنوعی اکنون می‌توانند سیستم‌های هوش مصنوعی کوچک‌تری را بدون کمک انسان ایجاد کنند. اما تولید هوش مصنوعی یک مسئله کاملا جدید است.

همکاری بین شرکت Aizip و دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست و چندین دانشکده دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که اساسا مدل‌های بزرگ‌تر هوش مصنوعی – مانند مدلی که ChatGPT را تقویت می‌کند – قادرند برنامه‌های هوش مصنوعی کوچک‌تر و خاص‌تری ایجاد کنند که می‌توانند در زندگی روزمره مورد استفاده قرار گیرند.

این مدل‌های تخصصی می‌توانند به بهبود عملکرد سمعک‌ها، نظارت بر خطوط لوله نفت و ردیابی گونه‌های در معرض خطر کمک کنند.

«یان سان» مدیر عامل شرکت Aizip می‌گوید: «در حال حاضر ما از مدل‌های بزرگ‌تر برای ساخت مدل‌های کوچک‌تر استفاده می‌کنیم. مثل این است یک برادر بزرگ‌تر به برادر کوچک‌ترش کمک کند تا پیشرفت کند. این اولین گام به سمت یک قدم بزرگ‌تر در زمینه هوش مصنوعی است. این اولین قدم در مسیری است که نشان می‌دهد مدل‌های هوش مصنوعی قادر به تولید هوش مصنوعی هستند.»

هوش مصنوعی برای اولین بار نشان داده که قادر به تولید هوش مصنوعی است

هوش مصنوعی
تولید هوش مصنوعی

«یوبی چن» دانشمند دانشگاه کالیفرنیا و هم‌بنیان‌گذار Aizip که یکی از محققان این پروژه است، می‌گوید: «چیزی شگفت‌انگیز که ما متوجه شدیم این است که اساسا می‌توانید از بزرگ‌ترین مدل برای کمک به طراحی خودکار مدل‌های کوچک‌تر استفاده کنید. بنابراین اعتقاد داریم که در آینده، بزرگ و کوچک با هم همکاری خواهند کرد و سپس یک اکوسیستم اطلاعاتی کامل را خواهند ساخت.»

یوبی چن به فاکس نیوز گفت مدل‌هایی که می‌توانند از هوش مصنوعی تولید شوند، شامل مدل‌هایی هستند که قادر به شناسایی صدای انسان در میان نویزهای محیطی، نظارت بر داده‌های خط لوله برای جلوگیری فعالانه از مشکلات یکپارچگی و تجزیه ‌و‌ تحلیل داده‌های ماهواره‌ای و حس‌گرهای زمینی برای ردیابی حیوانات وحشی هستند. 

او ادامه داد: «تکنولوژی ما پیشرفتی به این معناست که برای اولین بار یک خط تولید کاملا خودکار طراحی کرده‌ایم. این خط تولید می‌تواند یک مدل هوش مصنوعی بدون دخالت انسان در این فرایند تولید هوش مصنوعی کند.»

چن ادامه داد: «در این ماه اولین اثبات مفهومی را به نمایش گذاشتیم، به گونه‌ای که می‌توان یک نوع مدل را به شکل خودکار از تولید داده تا استقرار و آزمایش مدل بدون دخالت انسان طراحی کرد.»

یکی از دستگاه‌هایی که سان و چن از آن رونمایی کردند، یک ردیاب فعالیت‌های انسانی است که از هوش مصنوعی برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های حرکتی استفاده می‌کند؛ این ردیاب در تراشه‌ای کوچک‌تر از یک سکه قرار دارد.

این حس‌گر نمونه‌ای از یادگیری ماشینی کوچک و سیستم‌های هوش مصنوعی کوچک است که می‌توان از آن در دستگاه‌ها یا فضاهای فشرده استفاده کرد. سان می‌گوید که قابلیت‌های کوچک یادگیری ماشینی برای هوش مصنوعی فراگیر بسیار مهم هستند: این تصور که تقریبا هر شیئی می‌تواند هوشمند شود.

چن به فاکس نیوز گفت: «اگر به ChatGPT و یادگیری ماشینی کوچک فکر کنیم، آن‌ها در دو حد نهایی طیف هوش قرار دارند. از سوی دیگر، ما در حال ساخت کوچک‌ترین مدل‌ها هستیم.»

بر اساس این مطالعه، لوازم خانگی مانند ماشین‌های ساخت قهوه، اجاق گازها، ماشین ظرفشویی، تلویزیون و موارد دیگر همگی می‌توانند از این نوع هوش مصنوعی در آینده بهره بگیرند.

مهران
مهران