بازی‌های ویدیویی

انقلاب هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی

سرفصل‌های مقاله

از تولید خطوط داستانی گرفته تا کدگذاری کل بازی‌های ویدیویی تا تبدیل ایده‌ها به انیمیشن، هوش مصنوعی در گیمزکام، یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های صنعت بازی‌های ویدیویی، مهمترین نقش را ایفا خواهد کرد.

اما حتی این صنعت فوق‌العاده هم با احتیاط به هوش مصنوعی نگاه می‌کند، با این نگرانی که ممکن است شغل‌ها، بیهوده شود و خلاقیت‌های هنری از بین برود.

به گفته جولین میلت، مهندس هوش مصنوعی و بنیانگذار استودیوی United Bits Game که در نمایشگاه این هفته شرکت کرده : “هوش مصنوعی واقعا یک نقطه عطف است.”

تاثیر هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی

تاثیر هوش مصنوعی
تاثیر هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی

کاراکترهای غیر قابل بازی پاسخگو، کدها و سناریوهای بازی از جمله کاربردهای احتمالی توسعه دهندگانی است که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. به گفته میلت، هوش مصنوعی همچنین قادر است تصاویری را از متن به‌صورت فوری تولید کند و به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا دید خود را بهتر منتقل کنند.

اما تصاویر رویایی هوش مصنوعی می‌تواند کار هنرمندان مفهومی را تهدید کند که دنیای بازی‌های ویدیویی را قبل از اینکه به صورت دیجیتالی ساخته شود تجسم می‌کردند. میلت گفت: من برای این مشاغل نگران هستم.

دنیای رویایی

Gamescom هر ساله ده‌ها هزار دوستدار بازی‌های ویدیویی را به خود جذب می‌کند و فرصتی برای استودیوها است تا جدیدترین خلاقیت‌های خود را به نمایش بگذارند. بسیاری از گیمرها با لباس‌های مبدل در آن حاضر می‌شوند و در غرفه‌ها حضور پیدا می‌کنند. امسال برخی از آنها از هوش مصنوعی الهام گرفته بودند.

Club Koala از استودیوی Play for Fun سنگاپور  به بازیکنان این شانس را می‌دهد که «دنیای رویایی خود را بسازند، جزیره‌ای بهشتی شخصی‌شده با شخصیت‌های منحصربه‌فرد» که با استفاده از هوش مصنوعی ایجاد شده است. فانگ هان، مدیرعامل Play for Fun در بیانیه‌ای گفت: “هوش مصنوعی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره تبدیل شده است” و “پتانسیل عظیمی برای ارتقای صنعت بازی به سطح بعدی دارد.”

شرکت Ivy Juice Games مستقر در برلین نیز گفت که اکنون از هوش مصنوعی در فرآیند ساخت بازی خود استفاده می‌کند. لینوس گارتیگ از Ivy Juice Games به خبرگزاری فرانسه در گیمز‌کام گفت: ما از هوش مصنوعی برای تولید خطوط متن استفاده می‌کنیم تا داستان سرایی بیشتری را وارد بازی کنیم.

گارتیگ در ادامه گفت، همچنین از هوش مصنوعی برای تولید کد استفاده می‌کند، و راه جدیدی را برای توسعه دهندگان ارائه می‌دهد تا خودشان بازی‌ها را بسازند.

سارا برین از Kythera AI که از این فناوری برای ایجاد حرکات شخصیت‌ها استفاده می‌کند، می‌گوید: هوش مصنوعی بازی را غیرقابل پیش‌بینی می‌کند و بنابراین بازی واقعی‌تر به نظر می‌رسد.

نمونه‌ای از این مورد توسط تراشه‌ساز آمریکایی انویدیا نشان داده شد که ACE که نرم‌افزاری با هدف ایجاد «شخصیت‌های هوشمند درون بازی» با استفاده از هوش مصنوعی است، را به جهان معرفی کرد. در ویدیوی تبلیغاتی برای ACE، بازیکنی که از طریق میکروفون صحبت می‌کند، در حال مکالمه با یک آشپز مجازی در یک نوار علمی تخیلی به تصویر کشیده شده است.

اما استفاده از هوش مصنوعی برای ایجاد جهان‌های مجازی گسترده می‌تواند با ادعای حقوق مالکیت معنوی تصاویر اصلی که برای تولید آنها استفاده می‌شود، تضاد داشته باشد. برین از Kythera AI گفت: «اگر شما یک ناشر بزرگ هستید و سپس از هوش مصنوعی مولد استفاده می‌کنید، مشخص می‌شود که آنچه استفاده کرده‌اید برخی از حقوق چاپ را نقض کرده است، در این صورت در معرض آسیب‌پذیری‌هایی هستید.

برخلاف بسیاری از رقبای خود، شرکت برین تصمیم گرفته است که هوش مصنوعی خود را در پایگاه‌های داده باز آموزش ندهد. به هر حال، در ایالات متحده، هنرمندان قبلاً به طور مشترک شکایتی را علیه Midjourney، Stable diffusion و DreamUp راه‌اندازی کرده‌اند، سه مدل هوش مصنوعی که با استفاده از تصاویر برداشت شده از اینترنت ایجاد شده‌اند.

نظر شما در مورد تاثیر هوش مصنوعی در بازی‌های ویدیویی چیست؟  شما می‌توانید همین حالا اپلیکیشن اندرویدی زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید و به موتور‌های هوش مصنوعی مولد ChatGPT و لئوناردو دسترسی پیدا کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی