wikipedia
ربات‌های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی مراجع ویکی‌پدیا را مرتب می‌کند

سرفصل‌های مقاله

ویکی‌پدیا با ارجاعاتش زندگی می‌کند و از بین می‌رود، پیوندهایی به منابعی که از اطلاعات موجود در دایره‌المعارف آنلاین پشتیبان می‌گیرند. اما گاهی اوقات، این مراجع دارای نقص هستند مانند وب سایت‌های خراب، اطلاعات اشتباه یا منابع غیر معتبر.

مطالعه‌ای که در 19 اکتبر در Nature Machine Intelligence منتشر شد، نشان می‌دهد که هوش مصنوعی (AI) می‌تواند به پاکسازی فهرست‌های مرجع نادرست یا ناقص در ویکی‌پدیا کمک کند و کیفیت و قابلیت اطمینان آنها را بهبود بخشد.

فابیو پترونی در شرکت Samaya AI مستقر در لندن و همکارانش یک سیستم مبتنی بر شبکه عصبی به نام SIDE ایجاد کردند که تجزیه و تحلیل می‌کند که آیا مراجع ویکی‌پدیا از ادعاهایی که با آن‌ها مرتبط هستند پشتیبانی می‌کنند یا خیر، و جایگزین‌های بهتری را برای کسانی که چنین نیستند پیشنهاد می‌کند.

ممکن است استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به نقل‌قول‌ها، طعنه آمیز به نظر برسد، با توجه به اینکه ChatGPT می‌تواند استنادات را مختل می‌کند و توهم می‌زند. اما مهم است که به خاطر داشته باشید که مدل‌های زبان هوش مصنوعی بسیار بیشتر از چت‌بات‌ها هستند.

هوش مصنوعی و بهبود مراجع ویکی‌پدیا

ویکی پدیا
مراجع ویکی پدیا

برنامه SIDE برای تشخیص مراجع خوب با استفاده از مقالات موجود ویکی‌پدیا، که در سایت تبلیغ می‌شوند و توجه زیادی از سوی ویراستاران و ناظران دریافت می‌کنند، آموزش دیده است.

سپس می‌تواند از طریق سیستم راستی‌آزمایی خود، ادعاهایی را در صفحاتی که دارای ارجاعات با کیفیت پایین هستند شناسایی کند. همچنین می تواند اینترنت را برای منابع معتبر اسکن کند و گزینه‌هایی را برای جایگزینی استنادهای بد، رتبه‌بندی کند.

برای آزمایش این سیستم، پترونی و همکارانش از SIDE برای پیشنهاد ارجاع به مقالات برجسته ویکی‌پدیا استفاده کردند که قبلاً ندیده بود. تقریباً در 50٪ موارد، انتخاب برتر SIDE برای مرجع قبلاً در مقاله ذکر شده بود. برای بقیه، مراجع جایگزین پیدا کرد. هنگامی که نتایج SIDE به گروهی از کاربران ویکی‌پدیا نشان داده شد، 21 درصد استنادهای یافت شده توسط هوش مصنوعی را ترجیح دادند، 10 درصد استنادهای موجود را ترجیح دادند و 39 درصد ترجیحی نداشتند.

الکساندرا اورمان، دانشمند ارتباطات محاسباتی در دانشگاه زوریخ، سوئیس، می‌گوید: این ابزار می‌تواند در زمان برای ویراستاران و ناظرانی که صحت ورودی‌های ویکی‌پدیا را بررسی می‌کنند، صرفه‌جویی کند، اما تنها در صورتی که به درستی اجرا شود. او می‌گوید: «این سیستم می‌تواند در پرچم‌گذاری آن نقل‌قول‌های بالقوه نامناسب مفید باشد. اما باز هم، سوال واقعا این است که جامعه ویکی‌پدیا چه چیزی را مفیدتر می‌داند.»

اورمان اشاره می‌کند که کاربران ویکی‌پدیا که سیستم SIDE را آزمایش کرده‌اند، دو برابر بیشتر احتمال دارد که هیچ یک از مراجع را ترجیح دهند تا منابع پیشنهادی هوش مصنوعی. او می‌گوید: «این بدان معناست که در این موارد، آنها همچنان می‌روند و استناد مربوطه را به صورت آنلاین جستجو می‌کنند.

شما می‌توانید همین حالا از طریق زبان فارسی به موتور‌های هوش مصنوعی مولد مانند ChatGPT و سرویس متن به عکس لئوناردو دسترسی پیدا کنید. تنها کافی است اپلیکیشن زی‌گپ را دانلود و به راحتی از آن استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران در شبکه‌های اجتماعی ما در اینستاگرام و تلگرام به اشتراک بگذارید.

نوید رضایی
نوید رضایی