هوش مصنوعی Llama

علی‌بابا از خدمات هوش مصنوعی Llama برای مشتریانش استفاده می‌کند

سرفصل‌های مقاله

بخش محاسبات ابری «علی‌بابا» اعلام کرده که این شرکت تبدیل به اولین شرکت چینی شده است که از مدل هوش مصنوعی Llama پشتیبانی می‌کند و به کاربران تجاری چینی خود اجازه می‌دهد تا برنامه‌های خارج از این مدل را توسعه دهند.

«متا» هوش مصنوعی Llama2 را به عنوان نسخه تجاری هوش مصنوعی Llama را در این ماه منتشر کرد تا یک جایگزین قدرتمند رایگان برای مدل‌های اختصاصی گران‌قیمتی که توسط OpenAI و Google فروخته می‌شوند، به مشاغل ارائه دهد. در زمان انتشار این سرویس، متا گفت که شریک ترجیحی آن برای Llama2 مایکروسافت است، اما این هوش مصنوعی از طریق شرکای دیگر نیز در دسترس خواهد بود.

استفاده علی‌بابا از هوش مصنوعی Llama

هوش مصنوعی

سرویس ابری Alibaba Cloud در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه در حساب «وی‌چت» این شرکت منتشر شد، گفت: «امروز، Alibaba Cloud اولین راه‌حل آموزشی و بستر استقرار را برای کل سری Llama2 در چین راه‌اندازی و از همه توسعه‌دهندگان برای ایجاد مدل‌های بزرگ سفارشی‌شده در Alibaba Cloud استقبال کرد.»
رابطه با «متا» می‌تواند مشتریان ثابتی را برای کسب‌وکار ابری «علی‌بابا» در زمانی که با رقابت شدیدی در داخل چین مواجه و در حال برنامه‌ریزی برای عرضه در بازار سهام است، فراهم کند.

از طرفی ایالات متحده فعالانه به دنبال محدود کردن دسترسی شرکت‌های چینی به بسیاری از فناوری‌های توسعه‌یافته ایالات متحده مرتبط با هوش مصنوعی، به ویژه در زمینه فناوری نیمه‌هادی‌های هوش مصنوعی بوده است. 

این حرکت Llama2 به علی‌بابا اجازه می‌دهد تا جاه‌طلبی‌های هوش مصنوعی خود را با در جریان ماندن در آخرین پیشرفت‌های این فناوری پیش ببرد.

برای «متا» که پلتفرم رسانه اجتماعی فیس‌بوکش سال‌هاست همراه با دیگر رسانه‌های اجتماعی غربی در چین فیلتر شده است، این همکاری به معنای ایجاد روابط نزدیک‌تر با دومین اقتصاد برتر جهان است.

تاکنون سخن‌گویی «متا» درباره این همکاری اظهارنظر نکرده و «علی‌بابا» نیز از ارائه پاسخ به رسانه‌ها خودداری کرده است.

 چین در تلاش است تا در زمینه هوش مصنوعی به آمریکا برسد، زیرا دولت این کشور شرکت‌های چینی را تشویق می‌کند تا به سرعت مدل‌های هوش مصنوعی داخلی و «کنترل‌پذیر» را توسعه دهند که می‌توانند با مدل‌های توسعه‌یافته توسط شرکت‌های آمریکایی رقابت کنند. علی‌بابا و همتایانش مانند Tencent Holdings در ماه‌های اخیر به شدت در حال توسعه مدل‌های هوش مصنوعی خود بوده‌اند.

هوش مصنوعی لاما Llama2 چیست؟

همانند چت‌بات‌های محبوبی نظیر ChatGPT و گوگل بارد، لاما2 نیز یک مدل یادگیری ماشینی بزرگ است که بر روی حجم وسیعی از داده‌ها برای تولید خروجی‌های منسجم و با صدای طبیعی آموزش دیده است.

به گفته «مارک زاکربرگ» مدیرعامل متا، لاما2 نسل جدید هوش‌های مصنوعی منبع‌باز است. او همچنین گفته که سیستم‌های اوپن سورس (منبع‌باز) به متا کمک کرده تا محصولات بهتری بسازد و پیشرفت را در سراسر صنعت پیش ببرد.

زاکربرگ در پستی در فیس‌بوک خود گفت که Llama2 نسبت به نسخه قبلی خود، روی 40درصد داده‌های بیشتری آموزش دیده است و همچنین پیشرفت‌هایی در معماری خود دارد.

در حال حاضر، کاربران می توانند این مدل‌ها را از طریق Azure همراه با ابزارهای ایمنی و محتوای مایکروسافت دانلود کنند.

به گفته متا، استفاده از Llama2 برای شرکت‌هایی با کمتر از ۷۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه رایگان خواهد بود. برنامه‌هایی که کاربران بیشتری دارند باید از متا برای استفاده از این سرویس هوش مصنوعی مجوز بگیرند.

علی‌بابا اعلام کرده که اگر مشتریانش بخواهند از هوش مصنوعی Llama برای ارائه خدمات به مردم چین استفاده کنند، باید از قوانین چین پیروی و از رویه و محتوایی که ممکن است به کشور آسیب بزند دوری کنند.

مهران
مهران