آمازون
شرکت های هوش مصنوعی

استفاده آمازون از هوش مصنوعی برای تحویل بسته‌ها

سرفصل‌های مقاله

با اوج گرفتن هجوم خرید تعطیلات در دوشنبه سایبری (Cyber Monday)، انتظار می‌رود بیش از 71 میلیون مصرف‌کننده به معاملات آنلاین دست یابند، که آن را به یکی از شلوغ‌ترین روزها برای غول‌های تجارت الکترونیک مانند آمازون تبدیل می‌کند. اما استفاده آمازون از هوش مصنوعی اینکار را بسیار راحت‌تر از هر سالی کرده است.

برای کمک به مدیریت این تعطیلات، این شرکت از هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا به مشتریان تحویل‌های سریع‌تری ارائه دهد. آمازون به سریع‌ترین زمان تحویل خود می‌بالد و می‌گوید که بسته‌ها برای ارسال ظرف ۱۱ دقیقه پس از ثبت سفارش در مراکز همان روز آماده می‌شوند.

استفاده آمازون از هوش مصنوعی

هوش مصنوعی
استفاده آمازون از هوش مصنوعی

اسکات همیلتون، رئیس بخش فناوری برنامه‌ریزی و مسیریابی آمازون، در مورد آخر هفته شرکت گفت: “این روز مانند سوپر بول (فینال مسابقات فوتبال آمریکایی) ما است، ما ماه‌ها قبل برای آن تمرین می‌کنیم. اما استفاده آمازون از هوش مصنوعی امسال همه چیز را عوض کرد.

او گفت:

من دوست دارم هوش مصنوعی را مانند اکسیژن بدانم. شما آن را احساس نمی‌کنید، نمی‌بینید. این چیزی است که باعث می‌شود جادو اتفاق بیفتد.

استفاده آمازون از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل و ترسیم مسیرهای تحویل در زمان واقعی با ترافیک و شرایط آب و هوایی سازگار می‌شود. همچنین از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی تقاضای روزانه برای بیش از 400 میلیون محصول استفاده می‌کند و پیش‌بینی می‌کند در کجای دنیا احتمالاً سفارش داده شوند. این امکان تحویل سریع‌تر را فراهم می‌کند، زیرا ایستگاه‌های تحویل از 60000 بسته در روز به بیش از 110000 بسته در طول فصل تعطیلات می‌رسند.

تای برادی، مدیر ارشد رباتیک آمازون گفت: هوش مصنوعی تقریباً تمام بخش‌های زنجیره تامین ما را لمس خواهد کرد.

سیستم جدید آمازون، Sequoia، به این شرکت کمک می‌کند تا 75 درصد سریع‌تر موجودی را شناسایی و ذخیره کند، در حالی که زمان پردازش سفارش را نیز تا 25 درصد کاهش می‌دهد، که کمک می‌کند اطمینان حاصل شود که هدایای سفارش‌دهی شده در Cyber Monday سریع‌تر می‌رسند.

در میان نگرانی‌ها در مورد جابه‌جایی شغلی احتمالی به دلیل هوش مصنوعی، آمازون گفت هوش مصنوعی و اتوماسیون منجر به ایجاد 700 نوع شغل جدید فقط مربوط به رباتیک شده است. با این حال، گزارش گلدمن ساکس در ماه مارس نسبت به اختلال قابل توجه بازار کار جهانی به دلیل اتوماسیون هشدار می‌دهد که به طور بالقوه بر 300 میلیون شغل تأثیر می‌گذارد.

آمازون گفت که بیش از 25 سال است که از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی استفاده می‌کند. بردی می‌گوید که سوالات زیادی درباره هوش مصنوعی که جایگزین مشاغل واقعی انسان می‌شود، دریافت می‌کند، اما هوش مصنوعی را به‌عنوان «باله‌ای زیبا از افراد و ماشین‌هایی که برای انجام یک کار با هم کار می‌کنند» می‌بیند.

نظر شما در مورد استفاده آمازون از هوش مصنوعی چیست؟ شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی