هوش مصنوعی

سرمایه‌گذاری ۴ میلیاردی آمازون بر روی کمپانی هوش مصنوعی Anthropic

سرفصل‌های مقاله

آمازون روز گذشته اعلام کرد در تلاش برای رقابت با رقبای ابری در حال رشد در زمینه هوش مصنوعی، تا 4 میلیارد دلار به صورت نقدی در کمپانی هوش مصنوعی Anthropic سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

کارمندان و مشتریان ابری آمازون به عنوان بخشی از این معامله به فناوری Anthropic دسترسی زودهنگام خواهند داشت و می‌توانند آن را به مشاغل خود تزریق کنند. این استارت‌آپ مستقر در سانفرانسیسکو همچنین متعهد شد که عمدتاً به خدمات ابری آمازون متکی باشد، از جمله آموزش مدل‌های هوش مصنوعی آینده خود بر روی مقادیر زیادی تراشه‌های اختصاصی که از غول خرده‌فروشی و محاسبات آنلاین خریداری می‌کند.

در یک مصاحبه مشترک، مدیران عامل بخش ابری آمازون و کمپانی هوش مصنوعی Anthropic گفتند که سرمایه گذاری فوری 1.25 میلیارد دلار خواهد بود و هر یک از طرفین اختیار دارند که 2.75 میلیارد دلار دیگر از آمازون کمک مالی دریافت کنند.

سرمایه‌گذاری آمازون در کمپانی هوش مصنوعی Anthropic

هوش مصنوعی
کمپانی هوش مصنوعی Anthropic

این خبر شاید بزرگترین پاسخ آمازون به چالش های مایکروسافت و گوگل آلفابت باشد، رقبای ابری کوچکتر که امسال هوش مصنوعی قدرتمندی را به بازار عرضه کرده یا توسعه داده‌اند. این قرارداد همچنین نشان دهنده مانورهای مداوم شرکت‌های ابری برای ایمن‌سازی روابط با استارتاپ‌های هوش مصنوعی است که صنعت خود را تغییر می‌دهند.

از سال 2019، مایکروسافت میلیاردها دلار برای مشارکت با OpenAI خالق ChatGPT سرمایه‌گذاری کرده است و به مشتریان خود دسترسی ویژه‌ای به فناوری متن‌نویسی و تولید تصویر این استارت آپ می‌دهد.

در همین حال، گوگل به پیشروی این شاخه از هوش مصنوعی کمک کرد و در ماه می در جمع آوری کمک مالی ۴۵۰ میلیون دلاری به کمپانی هوش مصنوعی Anthropic سرمایه‌گذاری کرد، رابطه‌ای که این استارت آپ گفته بود از بین نمی‌رود.

برای آمازون، معامله روز دیروز ممکن است باعث افزایش تقاضا به ویژه برای تراشه‌های تقویت کننده هوش مصنوعی شود. به عنوان مثال، Anthropic موافقت کرد که روی توسعه فناوری برای تراشه‌های داخلی آمازون Trainium و Inferentia کار کند.

آدام سلیپسکی، مدیر عامل خدمات وب آمازون، گفت که این پیمان “به بهتر شدن مدل‌های آنتروپیک کمک می‌کند، همچنین به بهبود فناوری تراشه و زیرساخت هوش مصنوعی ما کمک می‌کند. داریو آمودی، مدیر عامل آنتروپیک، گفت که شرکت او “پول را به گونه‌ای به دست آورده است که به آنها امکان می‌دهد ایمنی را در اولویت قرار دهد و همچنین به ما این امکان را می‌دهد که به توسعه مدل‌های خود ادامه دهیم.

آشنایی بیشتر با کمپانی هوش مصنوعی Anthropic

کمپانی هوش مصنوعی Anthropic، که توسط مدیران سابق OpenAI از جمله Amodei تأسیس شد، یکی از مجموعه‌ای از شرکت‌هایی است که به اصطلاح هوش مصنوعی تولید می‌کنند، سیستم‌هایی که می‌توانند محتوا را طوری طراحی کنند که گویی انسان آن را ایجاد کرده است. آنتروپیک با آموزش هوش مصنوعی برای پایبندی به ارزش‌های اخلاقی، قصد دارد کار خود را متمایز کند.

او گفت که آنتروپیک به توافقی که در ماه فوریه با گوگل اعلام کرده بود ادامه می‌دهد. Anthropic از تراشه‌های سفارشی گوگل استفاده می‌کند و برنامه‌ریزی کرده است تا فناوری خود را از طریق Google Cloud و جاهای دیگر در دسترس قرار دهد. با این حال، با قرارداد دوشنبه، آنتروپیک به Amazon Bedrock، سرویسی که هزاران کاربر را برای شروع ساخت برنامه‌های هوش مصنوعی جذب کرده است، خدمات می‌دهد.

مشتریان آمازون ویژگی‌هایی از Anthropic مانند توانایی شخصی‌سازی هوش مصنوعی را زودتر به دست خواهند آورد. سلیپسکی گفت: «هر دو شرکت متعهد می‌شوند که برای سال‌های آینده، نسخه‌های آینده Claude در Amazon Bedrock در دسترس خواهند بود و این مهم است».

البته Anthropic هنوز به محبوبیت OpenAI، استارتاپ پشت مدل GPT-4 و ChatGPT که یکی از سریع‌ترین برنامه‌های نرم‌افزاری در تاریخ است، نرسیده است.

سلیپسکی در پاسخ به این سوال که آیا آمازون بر روی استارتاپ‌های هوش مصنوعی دیگری فراتر از آنتروپیک سرمایه‌گذاری می‌کند، گفت: «راستش نمی‌دانم آینده چه خواهد شد.

شما هم همین حالا می‌توانید از هوش مصنوعی مولد با زبان فارسی استفاده کنید. زیگپ اولین دستیار هوش مصنوعی مولد ایرانی است. پس تا دیر شده نشده شما هم اپلیکیشن زیگپ را دانلود کنید و وارد دنیای هوش مصنوعی شوید. در ضمن با زیگپ می‌توانید به آسانی و با زبان فارسی از ChatGPT و سرویس تبدیل متن به تصویر لئوناردو استفاده کنید.

نوید رضایی
نوید رضایی