هوش مصنوعی
تحقیقات درباره هوش مصنوعی

هشدار آمریکا به چین درباره سرقت هوش مصنوعی

سرفصل‌های مقاله

مقامات ارشد اف‌بی‌آی روز جمعه گفتند که چین در حال سرقت هوش مصنوعی (AI) توسعه‌یافته ایالات متحده برای تقویت آرزوهای خود و انجام عملیات نفوذ خارجی است.

این مقامات اعلام کرده‌اند که چین و دیگر دشمنان ایالات متحده، مشاغل، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دولتی آمریکایی را هدف قرار می‌دهند تا تحقیقات و محصولات پیشرفته هوش مصنوعی را از راه غیرسالم به‌دست آورند.

یکی از مقامات ارشد اف‌بی‌آی در جریان یک جلسه توجیهی خطاب به خبرنگاران گفت: «دشمنان دولت-ملت، به ویژه چین، با سرقت فناوری و داده‌های هوش مصنوعی ما برای پیشبرد برنامه‌های هوش مصنوعی خود و فعال کردن کمپین‌های نفوذ خارجی، تهدید قابل توجهی برای شرکت‌های آمریکایی و امنیت ملی به شمار می‌روند.»

چین یک برنامه ملی برای پیشی گرفتن از ایالات متحده به عنوان برترین قدرت هوش مصنوعی جهان تا سال 2030 دارد، اما مقامات آمریکایی می‌گویند که بسیاری از پیشرفت‌های این کشور مبتنی بر فناوری دزدیده شده یا به‌دست آمده از ایالات متحده است.

آیا چین در حال سرقت هوش مصنوعی از آمریکا است؟

سرقت هوش مصنوعی
چین در حال سرقت هوش مصنوعی از آمریکا

این مقام ارشد اف‌بی‌آی گفت: «آن‌چه که ما می‌بینیم تلاش‌هایی است برای سرقت دانشی که در صنایع مختلف و مسیرهای مختلف کشورمان جریان دارد. آن‌ها می‌خواهند با غارت فناوری هوش مصنوعی ایالات متحده، هوش مصنوعی مورد نظرشان را بیافرینند و توسعه دهند.»

مقامات گفتند که این جلسه توجیهی با هدف ارائه دیدگاه اف‌بی‌آی درباره چشم‌انداز تهدید بود، نه برای واکنش به رویدادهای اخیر.

«کریستوفر رای» رئیس اف‌بی‌آی، روز چهارشنبه در نشست امنیت سایبری در آتلانتا، زنگ خطر را درباره اهداف سرقت هوش مصنوعی چین به صدا درآورد. او هشدار داد که چینی‌ها پس از «سال‌ها دزدیدن نوآوری و داده‌های انبوه ما» در موقعیت خوبی قرار دارند تا «از ثمرات هک گسترده‌شان استفاده کنند و حتی با استفاده از هوش مصنوعی، قدرت حملات سایبری‌شان را افزایش دهند.»

چین البته این اتهامات را رد کرده است.

یکی از مقامات ارشد اف‌بی‌آی به خبرنگاران گفت که در حالی که این اداره همچنان بر روی دستیابی خارجی‌ها به فناوری و استعدادهای هوش مصنوعی ایالات متحده متمرکز است، اما نگران تهدیدات آتی از سوی دشمنان خارجی است که از این فناوری سوء‌استفاده می‌کنند.

وی افزود: «با این حال، اگر و زمانی که این فناوری به دست بیاید، توانایی آن‌ها برای به کارگیری آن در نمونه‌ای مانند دخالت در انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا، چیزی است که ما نگران آن هستیم و از نزدیک آن را رصد می‌کنیم.»

با افزایش اخیر استفاده از هوش مصنوعی، دولت ایالات متحده با مزایا و خطرات آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. در نشست کاخ سفید در اوایل ماه جاری، مدیران ارشد هوش مصنوعی موافقت کردند که دستورالعمل‌هایی را برای اطمینان از توسعه ایمن این فناوری ایجاد کنند.

به گفته مقامات، حتی با پیشرفت فناوری، مجرمان سایبری فعالانه از هوش مصنوعی به روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند، از ایجاد کدهای مخرب گرفته تا ایجاد ایمیل‌های فیشینگ قانع‌کننده و انجام معاملات داخلی اوراق بهادار.

این مقام ارشد اف‌بی‌آی می‌گوید: «بخش عمده‌ای از پرونده‌هایی که اکنون شاهد آن هستیم، مربوط به گسترده‌تر شدن دامنه فعالیت‌های افراد جنایتکار با استفاده از مدل‌های هوش مصنوعی است. آن‌ها از روش‌های سنتی عبور کرده‌اند و از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.»

او گفت که اف‌بی‌آی هشدار داده که افراط‌گرایان خشن و تروریست‌های بنیادگرا در حال آزمایش هوش مصنوعی برای ساخت مواد منفجره هستند.

به گفته وی: «برخی تا آن‌جا پیش رفته‌اند که اطلاعاتی در مورد تعامل خود با مدل‌های هوش مصنوعی و موفقیت‌هایی که در زمینه دور زدن مرزهای اخلاقی-امنیتی آن داشته‌اند، منتشر می‌کنند.»

اف‌بی‌آی موجی از وب‌سایت‌های جعلی تولید شده توسط هوش مصنوعی با میلیون‌ها دنبال‌کننده را مشاهده کرده است که حامل بدافزارهایی برای فریب کاربران ناآگاه هستند. این اداره در حال بررسی وب‌سایت‌هاست.

در یکی از اقدامات خلافکارانه اخیر، یک کاربر «دارک‌وب» موفق شده تا با استفاده از ChatGPT کدهای مخربی ایجاد کند.

این کاربر سپس به دیگر مجرمان سایبری آموزش داده که چگونه از ChatGPT برای ایجاد مجدد بدافزارهای مختلف و کدهای مخرب دیگر استفاده کنند!

مقام اف‌بی‌آی هشدار داده که :«این واقعا فقط نوک کوه یخ است. ما ارزیابی می‌کنیم که هوش مصنوعی عاملان تهدید را قادر می‌سازد تا قابلیت‌های قدرتمند، پیچیده، قابل سفارشی‌سازی و مقیاس‌پذیری را به‌طور فزاینده‌ای توسعه دهند و انجام آن زمان زیادی طول نخواهد کشید.»

مهران
مهران